Jak trénují astronauté. Jako Mars jim posloužily Tyrolské Alpy

Nahrávám video
Roli rudé planety si zahrál alpský ledovec
Zdroj: ČT24

Lidstvo se usilovně připravuje na výsadek na Mars. Na přelomovou misi se chystá řada týmů po celém světě. Některé testují psychickou stránku budoucích osadníků, například jejich schopnost spolupracovat. Další pak řeší praktické stránky - zaměřují se na skafandry nebo robotická vozítka. Právě takové cvičení zorganizovalo ve vysokohorském prostředí Rakouské vesmírné fórum.

„Jde o simulaci mise na Mars v dosud nejvyšší nadmořské výšce,“ popisuje mezinárodní soustředění za účasti 19 zemí jeho vedoucí Gernot Grömer. Kemp probíhá na ledovci Kaunertal v Tyrolských Alpách.

Astronauté zde trénovali už před pěti lety, tehdy hlavně vrtání do ledu. Později otestovali nové skafandry v horku na severu Sahary.  A nyní se do chladného a kamenitého terénu ve výšce takřka 3000 metrů nad mořem zase vrátili. Během dvou týdnů plánují vyzkoušet nejen lidské schopnosti, ale i nejnovější techniku – robotická vozítka, která mají pomáhat s odebíráním vzorků.

Nejisté kroky po úbočí ledovce. Podobným výstupem by mohla jednou vyvrcholit skutečná mise na druhou nejmenší planetu sluneční soustavy. Pro dvojici astronautů, které je k dispozici asi stočlenný tým, představuje největší výzvu dostat se do těžkých skafandrů a pak se v nich v členitém terénu pohybovat. „Váží 48 kilo, a tak je opravdu celkem obtížné mít ho na sobě několik hodin,“ rychle vypozorovala aktérka výstupu Carmen Köhlerová;  když se ve skafandru upadne, není už potom prakticky možné se zvednout zpátky na nohy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Letiště v Dubaji postupně obnovuje provoz po dronovém útoku

Mezinárodní letiště v Dubaji v pondělí dopoledne postupně obnovuje provoz a odlétají z něj některé spoje. Požár způsobený dronovým útokem předtím tento letecký uzel ve Spojených arabských emirátech (SAE) na několik hodin paralyzoval.
04:05Aktualizovánopřed 19 mminutami

Izrael oznámil, že zahájil pozemní operaci proti Hizballáhu v jižním Libanonu

Izraelská armáda v pondělí oznámila, že její jednotky v posledních dnech zahájily omezenou a cílenou pozemní operaci proti pozicím proíránského militantního teroristického hnutí Hizballáh v jižním Libanonu. Cílem této akce je posílit přední obranné linie, uvedla armáda, kterou citovala agentura Reuters.
07:23Aktualizovánopřed 47 mminutami

Digitální peněženka Wero chce vymanit Evropu z nadvlády americké Visa i Mastercard

Digitální peněženku Wero vytvořily evropské banky a platební společnosti, aby se vyhnuly používání karetních sítí od amerických firem Visa nebo Mastercard. Důvodem je snížení nákladů i udržení kontroly v nejisté době mezinárodního napětí. Na obnovení evropské platební suverenity pracují i instituce Evropské unie, které chtějí představit digitální euro, které by mohlo fungovat jako digitální měna pro každodenní platby.
před 2 hhodinami

NATO čeká špatná budoucnost, pokud nepomůže v Hormuzském průlivu, řekl Trump

Severoatlantickou alianci čeká „velmi špatná budoucnost“, pokud se spojenci USA nebudou podílet na zajištění plavby v Hormuzském průlivu. V rozhovoru pro deník Financial Times (FT) to řekl americký prezident Donald Trump. K otevření úžiny podle něj musí přispět také Čína, v opačném případě pohrozil odkladem summitu s tamním vůdcem Si Ťin-pchingem. Teherán se pokouší zablokovat průliv klíčový pro vývoz ropy z Perského zálivu poté, co USA spolu s Izraelem zahájily proti Íránu rozsáhlé údery.
00:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Irácký Kurdistán kvůli útokům milic přestává vyvážet ropu

V irácké autonomní oblasti Kurdistánu byla kvůli útokům milic pozastavena veškerá produkce ropy a zemního plynu. Podle ministerstva přírodních zdrojů už není možné surovinu vyvážet. Resort zároveň obvinil federální vládu v Bagdádu z nečinnosti i z toho, že někteří z útočníků dostávají výplaty právě od této vlády. Proíránské irácké milice útočí v odvetě za izraelsko-americké údery na Írán na různé cíle v Iráku, míří na kurdské vojenské cíle i ropnou infrastrukturu.
před 9 hhodinami

Paříž, Marseille a Lyon čeká druhé kolo obecních voleb, v prvním uspěly koalice

V Paříži, Marseille a Lyonu se bude konat v neděli 22. března druhé kolo komunálních voleb. Žádné volební uskupení totiž nezískalo o víkendu ve třech nejlidnatějších městech Francie polovinu hlasů v prvním kole. Ukazují to téměř úplné výsledky hlasování. V největších městech uspěly levicové koalice. Výsledky v Marseille a Lyonu jsou relativně těsné, v Paříži ale má sociálnědemokratický kandidát Emmanuel Grégoire náskok více než deset procentních bodů.
před 10 hhodinami

Příznivci Orbána i Magyara vyšli do ulic Budapešti

Ulice Budapešti zaplnily davy lidí. Jak maďarský premiér Viktor Orbán, tak i jeho politický soupeř Péter Magyar předtím vyzvali své stoupence, aby vyšli a tím předvedli svou sílu před dubnovými volbami. Akce pořádané Orbánovou vládnoucí národněkonzervativní stranou Fidesz a středopravou stranou Tisza vedenou Magyarem jsou podle agentury AP vnímány jako ukazatel podpory, kterou mohou oba tábory očekávat v posledním měsíci kampaně. Obou akcí se podle agentury AFP zúčastnily desítky tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V Moldavsku je pohotovost kvůli kontaminaci Dněstru po ruském útoku na Ukrajinu

Moldavsko vyhlásilo pohotovost kvůli úniku paliva do řeky Dněstr po ruském vzdušném útoku na Ukrajinu, oznámila podle agentury AFP a ruské služby BBC moldavská vláda. Za kontaminaci zřejmě může několik dní starý ruský vzdušný útok na ukrajinskou Dněsterskou vodní elektrárnu. Server RBK-Ukrajina před několika dny uvedl, že do Dněstru unikly z tohoto zařízení technické oleje a že se znečištění šířilo do Moldavska.
před 11 hhodinami
Načítání...