Íránský zápasník našel nový domov v Itálii. A s ním i naději na olympijský start

3 minuty
Horizont ČT24: Íránský uprchlík chce na Hry do Paříže
Zdroj: ČT24,ČT24

Talentovaný íránský sportovec Iman Mahdavi utekl v obavách o život ze své vlasti do Itálie. V nové zemi ve své disciplíně – v klasickém zápase – zcela dominuje. Navíc má velmi slušné vyhlídky, že bude nominován na nadcházející letní olympijské hry v Paříži.

Mahdavi pracuje mezi jedenáctou večer a pátou ranní jako ochranka nočního klubu. Po dopoledním spánku se vydává na další – a pro něj důležitější směnu – do tělocvičny. V zápasnickém klubu je devětadvacetiletý běženec největší hvězdou. „Iman má opravdu velkou šanci, aby se kvalifikoval na olympiádu,“ ujišťuje vedoucí milánského zápasnického týmu Giuseppe Gammarota.

Už v Íránu patřil Mahdavi ke zkušeným borcům. V říjnu 2020 ale musel uprchnout v obavách život, kvůli represím tamního režimu. Odešel sám, jen s tím, co měl na sobě a co dokázal unést. Přešel pešky z Íránu do Turecka. „Zůstal jsem několik dní a pak jsem se dostal letadlem do Itálie. Vlastně jsem ani nevěděl, kam letím, jestli do Francie nebo do Německa. Naštěstí to byla Itálie,“ vzpomíná Mahdavi na hledání nového domova.

V Itálii nemá Mahdavi ve své kategorii konkurenci
Zdroj: ČT24

Olympijský sen

V Itálii dostal mimořádnou šanci – zúčastnit se letních olympijských her ve Francii v barvách takzvaného uprchlického týmu. „Pro mě tento sen znamená nejvíc,“ vypráví sportovec.

Nominace pro letošní Hry ještě není uzavřena, ale Mezinárodní olympijský výbor počítá se zhruba sedmdesátičlennou výpravou sportovců, kteří přišli o svou vlast a zatím nemají novou, podobně jako Mahdavi.

Jeho šance na úspěšné klání pod pěti kruhy jsou značné. „S naším týmem se zúčastnil italského poháru, který vyhrál. V zápasech ukázal, že je to sportovec s opravdovými šancemi, který může dojít až na vrchol,“ dodává jeho vedoucí ze zápasnického klubu.

Projekt uprchlického týmu se zrodil v duchu klasického olympijského hesla: není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Poprvé se objevil na letních Hrách v Rio de Janeiru v roce 2016, tehdy s deseti sportovci. O čtyři roky později v Tokiu už byl počet soutěžících uprchlíků bezmála trojnásobný. I letos poroste. Podobně jako ve světě rostou počty těch, kteří utíkají před válkou a pronásledováním.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelská armáda převzala těla čtyř rukojmí od Červeného kříže

Palestinské teroristické hnutí Hamás ve čtvrtek ráno v rámci dohody o příměří v Pásmu Gazy předalo Červenému kříži (ČK) rakve s těly čtyř mrtvých izraelských rukojmí, která ozbrojenci unesli živá z jižního Izraele při svém útoku 7. října 2023. Izraelská armáda ve čtvrtek krátce nato oznámila, že těla od pracovníků ČK převzala, což potvrdila i kancelář premiéra Benjamina Netanjahua.
09:09Aktualizovánopřed 16 mminutami

Trump pokračuje ve výpadech vůči Zelenskému

Americký prezident Donald Trump pokračuje v útocích na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. V Miami na konferenci FII Priority podporované Saúdskou Arábií prohlásil, že kdyby chtěl, mohl Zelenskyj přijet do Rijádu na rozhovory USA a Ruska o možnostech ukončení ruské agrese. Kyjev ani další evropské země přitom na schůzku pozvání nedostaly.
05:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Začal soud s jihokorejským prezidentem, hrozí mu až trest smrti

U okresního soudu v Soulu začal trestní proces s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem, který čelí obvinění ze vzpoury za to, že se v prosinci pokusil zavést stanné právo. Poprvé v historii země je trestně stíhán současný prezident. Junovi hrozí trest smrti nebo doživotní vězení.
před 4 hhodinami

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
před 5 hhodinami

CDU/CSU se vrátila ke konzervativním kořenům, Levice posiluje u mladých voličů

Konzervativní strana CDU/CSU vede průzkumy před německými předčasnými volbami. Její předseda Friedrich Merz vyloučil vládu s pravicově populistickou Alternativou pro Německo (AfD), která má podle odhadů druhou nejvyšší podporu voličů. V průzkumech posiluje postkomunistická strana Levice, sbírá hlasy mladých voličů. Zároveň se může stát, že se do Spolkového sněmu nakonec nedostane Aliance Sahry Wagenknechtové (BSW).
před 5 hhodinami

Paříž hostila druhou schůzku o Ukrajině. Evropa musí být silnější, shrnul Fiala

Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na středu do Paříže další jednání o Ukrajině a evropské bezpečnosti. Oproti pondělní schůzce tentokrát pozval i další země z Evropské unie a NATO, mimo jiné Českou republiku, pobaltské a skandinávské státy či Kanadu. Za Česko se přes videohovor zúčastnil premiér Petr Fiala (ODS). Pokud máme být bráni vážně, musíme být silnější ekonomicky i vojensky, zmínil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

„Člověk musí žít.“ Sílu i bolest partnerů ve válce ukázal dokument Tři roky lásky

I těžký osud může mít dobrý konec. To je poselství reportážního dokumentu zpravodajky Ilony Zasidkovyčové a kameramana Vojtěcha Höniga o mileneckých vztazích ve válce, který vznikl ke třem letům od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Válka v bránící se zemi navýšila počet sňatků, rozvodů i soužití s partnerem po amputaci. Na příbězích pěti párů z bojiště a mimo něj snímek s názvem Tři roky lásky ukazuje ukrajinské odhodlání, ale i smutek ze ztráty a smíření.
před 13 hhodinami

Tisíce Libanonců se vrací do míst válečné zkázy

Libanonská vláda protestuje proti přítomnosti izraelské armády na jejím území poblíž společné hranice. Jeruzalém totiž i přes úterní vypršení prodloužené lhůty na úplné stažení ponechal vojáky na pěti opevněných místech, aby dle svých slov ochránil před teroristickým hnutím Hizballáh sever Izraele. Mezitím se tisíce Libanonců vracejí do míst zkázy – jedním ze symbolů destrukce poslední války Izraele s Hizballáhem je vesnice Kfarkela ležící na hranici se Židovským státem. Z obou stran hranice uprchlo až milion a půl lidí, z čehož většina byli právě Libanonci.
před 13 hhodinami
Načítání...