Írán zkoušel rakety dlouhého a středního doletu

Teherán - Írán odzkoušel devět raket dlouhého a středního doletu typu země-země. Testy provedly íránské revoluční gardy a mezi raketami dlouhého doletu byla i střela typu Šaháb-3, která dokáže zasáhnout cíl vzdálený až 2000 kilometrů. V případě konfliktu by tak mohl Írán ohrozit Izrael, Rumunsko nebo ameriké základny v regionu. Bílý dům okamžitě proti podobným zkouškám protestoval.

Informace o testu raket přišly pouhý den poté, co Praha a Washington stvrdily dohodu o vybudování radaru protiraketového systému Spojených států na českém území. Systém má přitom být chránit právě přped hrozbami z Blízkého východu, především Íránu.

Testy provedly íránské revoluční gardy, tedy elitní ozbrojené složky působící souběžně s armádou, ale označované za bezvýhradně věrné režimu a také lépe vyzbrojené. „Cílem tohoto testu je ukázat vůli a autoritu Íránu nepřátelům, kteří v minulých týdnech tvrdě hrozili Íránu,“ řekl ve státní televizi IRIB velitel letectva revolučních gard Hosejn Salámí. „Odpalujeme tyto rakety na počest Íránu, abychom ukázali, že to je jen malá část národní vojenské kapacity a obranné moci,“ dodal.

Agentura Fars pak citovala jeho výzvu „nepřátelům“, aby co nejdůkladněji zvážili svou politiku, protože Írán je má všude na mušce. „Naše rakety jsou připraveny k odpálení kamkoliv a kdykoliv, rychle a přesně. Nepřítel nesmí opakovat své chyby,“ zdůraznil Salámí.

Testy potvrzují naše obavy, míní američtí politici

Američtí politici vesměs reagují ve smyslu, že Írán potvrzuje, že je pro svět hrozbou. „Testy jsou důkazem, že raketová hrozba není fiktivní. Ti, kteří říkají, že hrozba íránských raket neexistuje, by s Íranci měli začít mluvit o dosahu raket, které testují,“ vyjádřila se šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová na své návštěvě Bulharska, kam zamířila po podpisu česko-americké smlouvy o radaru.

Z obou prezidentských kandidátů se k situaci jasněji vyjádřil John McCain. „Testy ukazují potřebu efektivní protiraketové obrany nyní i v budoucnosti,“ prohlásil republikánský uchazeč o prezidentské křeslo. Podle demokrata Baracka Obamy Írán potvrdil, že je pro svět velkou hrozbou. „Musíme se spojit se svými spojenci a přitvrdit v tlaku na Írán,“ reagoval Obama na íránské testy.

V zahraničním výboru Sněmovny reprezentantů dnes obavy mírnil náměstek americké ministryně zahraničí William Burns. Prohlásil totiž, že Írán udělal jen „skromný“ pokrok v rozvoji svého jaderného programu, přestože se snaží vyvolávat dojem, že je tomu naopak. Navíc mu sankce OSN brání získávat důležité technologie.

Írán: Nejsme žádná hrozba

Íránská televize uvedla, že raketa Šaháb-3 nese konvenční hlavici, a ukázala záběry z odpálení rakety v neupřesněné pouštní oblasti. Další rakety vyzkoušené dnes letectvem a námořními jednotkami revolučních gard byly Zelzal a Fatíh, upřesnila televize.

Vztahy mezi Íránem a Západem jsou dlohodobě napjaté. Příčinou je íránský jaderný program. Podle Bílého domu totiž není mírově orientován, Spojené státy Írán obviňují, že usiluje o výrobu jaderné bomby. To však Írán v čele s prezidentem Mahmúdem Ahmadínendžádem odmítá s tím, že se pokouší jen o civilní využití jádra.

USA nevylučují, že by v krajním případě Írán vojensky napadly. Spekuluje se i o tom, že by vzdušný úder na íránská jaderná zařízení podnikl Izrael. Washington však opakovaně zdůraznil, že dává přednost diplomatickým řešením. Američané proto uvalili další sankce na osoby a firmy podezřelé z podpory íránského jaderného programu. Spekulace o tom, že by USA nebo jejich spojenci mohli napadnout Írán, zesílily poté, co Izrael údajně koncem května a začátkem června cvičil své letouny k útoku na tuto zemi.

Írán v úterý oznámil, že by v případě napadení podnikl raketový útok na Izrael a pokusil se kontrolovat lodní dopravu v Hormuzském průlivu, kterým vede důležitá trasa ropných transportů z Perského zálivu. Vedle toho by otevřeně napadl americké základny v regionu a izraelský přístav Tel Aviv.

Írán: \"Naše rakety jsou připraveny k odpálení kamkoliv a kdykoliv, rychle a přesně. Nepřítel nesmí opakovat své
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Peruánský parlament zvolil prozatímním prezidentem Josého Balcázara

Peruánský parlament ve čtvrtek zvolil dočasným prezidentem země Josého Balcázara, informuje agentura AP. Děje se tak po sesazení prezidenta Josého Jerího, který čelí vyšetřování kvůli nepřiznaným schůzkám se dvěma čínskými podnikateli. Peru mění hlavu státu dva měsíce před parlamentními a prezidentskými volbami.
06:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zuckerberg: Meta nemá za cíl maximalizovat čas strávený na Instagramu

Ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg a protistrana se ve středu utkali v soudní síni v Los Angeles, kde Zuckerberg odpovídal na otázky týkající se používání Instagramu mladými lidmi a jeho výpovědi před Kongresem, píše AP. Zuckerberg například uvedl, že dříve měla Meta cíle spojené s maximalizací času stráveného na Instagramu, ale dodal, že on a společnost se vědomě rozhodli od těchto cílů upustit a místo toho se zaměřit na užitečnost. Zuckerbergova výpověď je součástí bezprecedentního soudního procesu, který se zabývá otázkou, zda platformy Meta záměrně způsobují závislost a škodí dětem.
05:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

AFP: USA přesouvají k Íránu velký počet lodí i bojových letounů

Spojené státy přesouvají k Íránu velký počet lodí, bojových letadel i logistických letounů, napsala ve středu večer agentura AFP. Děje se tak v situaci, kdy anonymní zdroje z americké administrativy dávají v médiích najevo, že by prezident Donald Trump mohl nařídit údery na Írán. Podle CNN by takový útok mohl nastat během víkendu, ale Trump ještě neučinil konečné rozhodnutí, zda takové akce schválí.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

USA vyvíjí internetový portál, který obejde blokace obsahu v Evropě

Americké ministerstvo zahraničí vyvíjí internetový portál, který umožní lidem v Evropě i jinde ve světě zobrazit obsah zakázaný jejich vládami, napsala agentura Reuters s odkazem na tři informované zdroje. Uživatelé by si tak podle agentury mohli prohlížet zablokovaný obsah, který by mimo jiné mohl zahrnovat projevy nenávisti či teroristickou propagandu. Stránka bude mít podle zdrojů doménu freedom.gov.
před 7 hhodinami

V Kalifornii zemřelo po pádu laviny osm lyžařů

Po úterním pádu laviny v severní Kalifornii nedaleko jezera Tahoe zemřelo osm lyžařů, po jednom se stále pátrá, uvedla ve středu večer SEČ podle agentur AP a Reuters místní šerifka. Šest dalších lidí bylo nalezeno živých, napsala dříve ve středu agentura DPA s odvoláním na tamní úřady. Původní informace hovořily celkem o šestnácti lyžařích, z nichž bylo devět po pádu laviny nezvěstných. V oblasti panuje nepříznivé zimní počasí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zalužnyj poprvé veřejně promluvil o rozkolu se Zelenským, píše AP

Bývalý hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil a úřadující velvyslanec v Británii Valerij Zalužnyj poprvé promluvil o roztržce s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Napsala to agentura AP, podle níž generál hovořil o napjatých vztazích s hlavou státu s tím, že napětí gradovalo v roce 2022, kdy prý do jeho kanceláře přišli agenti tajné služby SBU. Kyjev se k interview zatím nevyjádřil.
před 9 hhodinami

USA budou monitorovat dodržování budoucího příměří, uvedl Zelenskyj

USA, Ukrajina a Rusko se v Ženevě dohodly, že monitorování dodržování budoucího příměří bude probíhat za účasti Spojených států, uvedl dle Ukrajinské pravdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jednání podle něj byla složitá, postoje stran se nadále odlišují. Poukázal na to, že všechny strany se dohodly na budoucím pokračování rozhovorů. Zelenskyj předtím uvedl, že na něj jeho americký protějšek Donald Trump vyvíjí nepřiměřený tlak.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Část evropských zemí pokutuje za kamery v autě, problémem mohou být i aplikace

Palubní kamery v autech jsou v tuzemsku běžná věc, která může pomoci třeba při vyšetřování nehod a dalších incidentů. V zahraničí však řidičům hrozí za kameru a pořizování záznamu vysoké pokuty. Zejména Německo a Rakousko přistupují k jejich používaní přísně. Motoristé mohou zaplatit v přepočtu několik desítek tisíc korun i za používání některých funkcí navigace.
před 10 hhodinami
Načítání...