Indové kvůli znásilněné studentce opět v ulicích, policie zasahuje

Dillí - Indická vláda zakázala protesty a shromažďování více než pěti lidí poblíž státních institucí v centru metropole. Navzdory tomu museli policisté stejně jako v sobotu vodními děly a slzným plynem rozhánět mnohatisícový dav. Ten se domáhal trestu smrti pro pachatele brutálního znásilnění třiadvacetileté studentky medicíny. V důsledku dnešních střetů demonstrantů s policií bylo podle agentury Reuters v nemocnici ošetřeno okolo tří desítek zraněných lidí včetně policistů.

Davy demonstrantů se chtěly dostat k prezidentskému paláci, aby vymohly trest smrti pro šestici mužů. Ti minulý pátek v autobuse brutálně znásilnili třiadvacetiletou studentku medicíny, když se vracela z kina. Surově zbili ji i jejího přítele a nahé je pak pohodili u silnice. Policie v centru hlavního města preventivně uzavřela východy z metra a některé ulice. U Indické brány se ale odpoledne místního času znovu začali scházet lidé a později opět vypukly násilnosti.

Úřady v reakci na to zákaz shromažďování odvolaly. Někteří účastníci demonstrace se však později začali zaměřovat na ničení aut a zapalování ohňů. „Původně poklidný protest ovládli výtržníci,“ řekl novinářům policejní důstojník Dharmendra Kumar. Do napjaté atmosféry vystoupila šéfka vládního Indického národního kongresu Sonia Gándhíová. V noci na dnešek hovořila s některými z demonstrujících a dnes za nimi vyšla spolu se synem Ráhulem. „Slíbila nám, že spravedlnosti bude učiněno zadost,“ řekl jeden ze studentů, který s Gándhíovou hovořil.

„Je to otřesný a nelidský incident. Když jsem se to dozvěděla, tak jsem plakala. Nikdy jsem se nebála odcházet večer z práce, ale teď mám venku strašlivou hrůzu a pečlivě střežím každý svůj krok,“ řekla jedna z protestujících. Na posledního z mužů musela indická policie dokonce nastražit past. Do té se pachatel chytil až dnes.

Indická vláda zvažuje pro pachatele doživotní trest

Státní ministr vnitra vyzval demonstranty k pokojným protestům a ujistil je, že je vláda slyší a opatření k lepší ochraně žen už připravuje. Dnešek ale přinesl i světlé stránky. Zdravotní stav třiadvacetileté studentky se prý pomalu lepší.

Pozorovatelé tvrdí, že násilí proti ženám je v Indii na vzestupu hlavně kvůli tomu, že stále více žen opouští domovy a chodí do práce. V zemi navíc panuje hluboce zakořeněné přesvědčení, že ženy jsou podřadné. Mnoho rodin stále pokládá narození dívky za břemeno a závazek platit v budoucnu vysoké věno.

Případ nutí indickou vládu k debatě o mimořádném trestu. Nejvyšší sazbou pro pachatele znásilnění je nyní doživotí. Ministr vnitra Sušílkumár Šinde už ale hovořil o možnosti těžšího trestu v mimořádně brutálních případech. V Indii se trest smrti vykonává jenom výjimečně, od roku 2004 byly popraveny pouze dvě osoby - muž, který znásilnil a zabil školačku, a jediný z atentátníků, který přežil teroristické útoky v Bombaji z roku 2008.

Nahrávám video
V Indii se protestuje
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Estonsko žádá po incidentech v Pobaltí lepší kontrolu ukrajinských dronů

Estonská vláda uvedla, že očekává, že Kyjev zlepší kontrolu nad svými drony poté, co v posledních měsících došlo k sérii narušení vzdušného prostoru na hranicích pobaltských států.
před 25 mminutami

Ukrajina hlásí pět mrtvých navzdory příměří, o jeho porušování mluví i Rusko

Ukrajinská armáda i regionální představitelé informovali o útocích ruských dronů a o bojových střetech na frontové linii v posledních 24 hodinách, a to navzdory stále platnému třídennímu příměří zprostředkovanému Spojenými státy. Podle ukrajinských úřadů přišlo při těchto ruských útocích o život pět lidí a nejméně sedmnáct dalších utrpělo zranění. Moskva rovněž obvinila Ukrajinu z porušování příměří.
16:23Aktualizovánopřed 33 mminutami

EU uvalí nové sankce na násilné židovské osadníky

Evropská unie se shodla, že uvalí nové sankce vůči násilným židovským osadníkům na okupovaném Západním břehu Jordánu, potvrdily agentuře ČTK diplomatické zdroje. Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová následně na sociální síti X oznámila, že politické shody bylo dosaženo i ohledně nových sankcí vůči představitelům palestinského teroristického hnutí Hamás. Izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar sankce odmítl, podle něj Izrael bude pokračovat v podpoře osadníků.
15:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Některé voliče frustruju, ale neuvrhnu zemi v chaos, odmítl Starmer rezignaci

Britský premiér Keir Starmer v reflexi výsledků místních voleb, v nichž jeho labouristé ztratili téměř 1500 křesel a získali jen asi 1070, převzal za propad zodpovědnost, rezignovat ale odmítl. Znamenalo by to podle něj uvržení země do chaosu. Chápe, že lidé jsou frustrovaní ze stavu země, politiky i z něj samotného, ale slíbil změnu. Protiimigrační subjekt Reform UK, jenž volby na počet mandátů vyhrál, je podle něj nebezpečím pro celou zemi.
11:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Francie hlásí první potvrzený případ hantaviru u pasažérky z výletní lodi

Francie hlásí první pozitivní test na hantavirus u pasažérky evakuované z výletní lodi, na níž nákaza propukla. V pondělí to podle agentur uvedla francouzská ministryně zdravotnictví Stéphanie Ristová. Stav ženy, která byla mezi pěti evakuovanými do Francie, se podle ní v noci zhoršil. USA hovoří o dvou možných případech. Zbývající cestující z lodi budou ještě v pondělí přepraveni společným letem do Nizozemska.
09:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Lotyšsko trápí vysoký počet sebevražd

Podle nejnovějších údajů za rok 2024 jsou sebevraždy v Lotyšsku nejčastější vnější příčinou úmrtí. Znamená to, že si tam život vezme více lidí, než kolik jich zemře při dopravních nehodách. Vysoká je navíc míra sebevražd jak mezi dospívajícími, tak mezi dospělými, uvedl pořad lotyšské televize LTV De Facto.
před 4 hhodinami

Bývalý thajský premiér Tchaksin Šinavatra byl propuštěn z vězení

Bývalý thajský premiér Tchaksin Šinavatra, jedna z nejvýraznějších postav thajské politiky, byl v pondělí propuštěn z vězení v Bangkoku. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters. Šestasedmdesátiletý miliardář, který zbohatl v telekomunikačním průmyslu, si od září odpykával roční trest za korupci. Během čtyřměsíční zkušební doby bude muset nosit elektronický náramek.
03:23Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Ropa zdražuje po Trumpově odmítnutí íránské odpovědi na mírový návrh

Barel ropy zdražuje na začátku týdne zhruba o čtyři dolary. Ceny ropy rostou poté, co americký prezident Donald Trump označil íránskou odpověď na americký mírový návrh za nepřijatelnou. Severomořská ropa Brent přidávala kolem 7:30 SELČ 4,2 procenta na 105,45 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu zdražuje o 4,8 procenta a jen nad 100 dolary za barel.
před 8 hhodinami
Načítání...