Indičtí záchranáři se začali provrtávat k uvázlým dělníkům shora

Indičtí záchranáři se v neděli začali provrtávat k dělníkům uvázlým ve zříceném tunelu na severu Indie shora. S odvoláním na místní činitele to píše agentura Reuters, která o den dříve uvedla, že vertikální vrtání je druhým plánem, jak se ke 41 dělníkům dostat. Záchranné práce se zkomplikovaly poté, co se poškodil vrtací stroj a úřady v sobotu oznámily, že se záchranáři pokusí provrtat přes posledních deset metrů trosek ručně.

Vertikální vrtání potrvá asi sto hodin, uvedli indičtí činitelé. Z nedělní zprávy Reuters nicméně není jasné, zda úřady upustily od snahy dostat se k uvězněným mužům skrze zbývající trosky horizontálně, anebo zda se k nim snaží dostat z obou směrů souběžně.

Dělníci, kteří pracovali na budování dálničního tunelu v Himálaji, čekají na pomoc už dva týdny. Podle úřadů jsou v pořádku, mají přístup ke světlu, kyslíku, vodě, jídlu a lékům.

Vařenou stravu mají od chvíle, kdy se k nim počátkem týdne podařilo dostat větší potrubí a skrze něj mimo jiné čočku, zeleninové kari či chléb. Na místě je více než tucet lékařů včetně psychiatrů, kteří s muži hovoří a sledují jejich zdravotní stav.

Psychologové jim doporučují, aby prováděli lehká jógová cvičení, procházeli se po dvoukilometrovém prostoru, kde jsou uvězněni, a aby spolu neustále mluvili. Podle jednoho ze záchranářů jim úřady poslaly dva mobilní telefony a paměťové karty, na kterých jsou filmy a elektronické hry. Skutečnost, že tunel je uzavřený troskami, udržuje muže v teple, podotkla agentura Reuters.

Rozestavěný silniční tunel o délce 4,5 kilometru ve státě Uttarákhand se propadl v neděli 12. listopadu při sesuvu půdy. Tunel má tvořit součást významné silnice propojující různá hinduistická poutní místa. Muži, kteří uvázli v tunelu, jsou převážně dělníci z chudých států na severu a východě Indie pracující za nízkou mzdu, napsal Reuters.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 1 hhodinou

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 35 mrtvými a 119 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres. Experti mluví o dalším důkazu ruské bezohlednosti a o odpovědi Moskvy na americké snahy o ukončení války.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

„Je úžasné mít kam poslat nejhorší lidi.“ Bukele si notoval s Trumpem

Spojené státy chtějí deportovat do Salvadoru „co nejvíc“ lidí. Prezident Donald Trump to prohlásil během setkání se svým salvadorským protějškem Nayibem Bukelem v Bílém domě. Podle Bukeleho jeho země „dychtí pomoci USA se zločinem“. Lídr středoamerické země, jenž sám sebe nazývá „nejvíc cool diktátorem“, také uvedl, že nevrátí omylem deportovaného muže, jak požadují americké soudy, a nazval ho teroristou.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Izrael má právo se bránit, nyní ale překračuje meze, uvedla Kallasová

Izrael má právo na obranu, kroky židovského státu v poslední době jsou ale nepřiměřené, řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová po jednání ministrů zahraničí EU. Zástupci všech zemí se podle ní shodli, že podporují dvoustátní řešení konfliktu. Unie je podle Kalasové připravena jednat s arabskými spojenci o budoucí správě Gazy a bezpečí v regionu. EU rovněž chystá další sankce proti Rusku, které pokračuje v útocích na Ukrajinu.
před 7 hhodinami

Rusko dronem zasáhlo nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder. Z Charkova byl po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku. V průběhu dne zasáhlo Rusko další civilní i jiné cíle, úřady hlásí mrtvé.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 9 hhodinami
Načítání...