Indickým záchranářům se podařilo vytáhnout všech 41 dělníků, kteří před více než dvěma týdny uvázli v zasypaném silničním tunelu, informovala agentura Reuters s odkazem na místní úřady. Jen před několika hodinami záchranáři dokončili šachtu ke skupině, která pod zemí strávila 17 dní. Záchranáři pak dělníky vytáhli skrze ocelové potrubí o průměru 90 centimetrů.
Indickým záchranářům se podařilo vytáhnout všech 41 zasypaných dělníků
Muži zůstali uvězněni ve 4,5 kilometru dlouhém tunelu v himálajském státě Uttarákhand 12. listopadu. Cestu ven jim blokovalo 50 až 60 metrů sutě. Záchranáři nejprve použili těžkou techniku, vrtné zařízení se ale několikrát v náročném terénu porouchalo, a tak posledních zhruba deset metrů hloubili ručně. Do vytvořeného otvoru byla postupně instalována ocelová roura o šířce 90 centimetrů, s jejíž pomocí dělníky vytahovali ven.
Dělníci dostávali jídlo, vodu, světlo, kyslík a léky potrubím, ale snahy o prokopání tunelu k jejich záchraně pomocí výkonných vrtných strojů zmařila řada zádrhelů.
Záchranná akce
Při vrtání se záchranáři potýkali s velkými balvany a dalšími překážkami a akce na záchranu dělníků se stále prodlužovala. Po selhání strojů byli na závěrečnou etapu vrtání povoláni horničtí experti z centrální Indie, kteří jsou zvyklí pracovat ručními nástroji v úzkých důlních chodbách, v často velmi riskantních podmínkách. Ti v úterý prorazili poslední úsek.
Stát Uttarákhand je domovem mnoha hinduistických chrámů přitahujících zástupy poutníků a turistů. Tunel má tvořit součást významné silnice propojující různá hinduistická poutní místa. Muži, kteří uvázli v tunelu, jsou převážně dělníci z chudých států na severu a východě Indie pracující za nízkou mzdu.
Příčina neštěstí nebyla oficiálně oznámena, oblast ale podle médií často postihují sesuvy půdy, zemětřesení a záplavy. Člen vyšetřovacího týmu rovněž Reuters řekl, že tunel neměl nouzový východ.