Homosexuálové v Německu si už mohou oficiálně říct své „ja“

Homosexuální páry mohou od října v Německu vstupovat do manželství. Této možnosti během prvního dne v měsíci po celé zemi využívají desítky dvojic stejného pohlaví. Homosexuální manželství i adopci dětí páry stejného pohlaví legalizoval zákon, který německý parlament přijal nečekaně na konci června.

Jedněmi z prvních homosexuálů, kteří dnes manželství uzavřou, jsou Berlíňané Bodo Mende a Karl Kreile. „Má to pro nás velký emocionální a symbolický význam,“ říká devětapadesátiletý Karl Kreile, který se svým partnerem Bodo Mendem novou možnost využijí hned první den její platnosti. „Přechod od registrovaného partnerství k manželství ukazuje, že nás spolková republika uznává jako zcela rovnoprávné a to je pro nás velmi důležité,“ poznamenává.

„Konečně se podařilo dosáhnout toho, že naše partnerství nejsou partnerstvími druhé kategorie. To je rozhodující. Naše partnerství a partnerství heterosexuálů mají stejnou hodnotu a to je pro nás velmi důležité,“ podotýká v podobném duchu šedesátiletý Mende.

Do manželství se chystají vstoupit homosexuálové i v dalších spolkových zemích, zřejmě nejvíce sňatků bude během dneška uzavřeno v Hamburku, kde se jich chystá 15. V příštím týdnu se pak očekávají první žádosti o adopci dětí. Podle Jörga Steinerta, který vede Sdružení leseb a homosexuálů v Berlíně a Braniborsku, o adopci bude žádat třeba jeden pár z berlínské čtvrti Marzahn, který už má dnes dané dítě v péči.

Úřední software zatím počítá jen s mužem a ženou

Také Steinert si pochvaluje, že díky novému zákonu jsou homosexuálové postaveni naroveň heterosexuálům. Zároveň ale zmiňuje jednu maličkost, která podle něj ukazuje, jak byl na takovou změnu stát připraven. Registr manželství počítá i dnes jen se svazkem muže a ženy, software neumožňuje zanést do databáze dvojici osob stejného pohlaví. V případě Boda Mendeho a Karla Kreileho tak jeden z nich bude muset být v registru zanesen jako žena. Ministerstvo vnitra chce věc v příštích měsících napravit.

Nepřipravenost softwaru je podle Steinerta důsledkem překotného přijetí zákona o manželství homosexuálů, který na konci června prošel parlamentem i proti vůli konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, která o něm vůbec nechtěla umožnit hlasovat. Nakonec ale zákon vedle poslanců koaličních sociálních demokratů a opozičních Zelených a Levice podpořila i část zákonodárců CDU/CSU.

Německo se tím zařadilo mezi zhruba 20 zemí na světě, které na celostátní úrovni umožňují uzavírat homosexuální sňatky. Většina z nich rovněž počítá s adopcemi dětí páry stejného pohlaví.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čína navýší odvetná cla na americké zboží na 125 procent

Čína od soboty navýší odvetná cla na americké zboží z 84 na 125 procent, informuje agentura Reuters s odvoláním na tamní ministerstvo financí. Prezident USA Donald Trump ve středu oznámil navýšení cla, které označuje jako reciproční, na 125 procent. V součtu s předchozími cly uvalenými v souvislosti s fentanylovou krizí činí celní zátěž čínského dovozu do USA 145 procent.
10:16Aktualizovánopřed 5 mminutami

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, který vykázal pokles bezmála tří procent. Mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak dařilo se trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek, po uzavření obchodování, oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Evropské akcie začaly s mírným růstem, ale zpráva z Pekingu je srazila do záporu.
10:36Aktualizovánopřed 5 mminutami

Volby v Gabonu mají ukončit vládu junty, favoritem je ale její vůdce

V Gabonu se v sobotu uskuteční první volby od puče v srpnu 2023. Vojenská vláda slibuje obrodu demokracie, favoritem je nicméně vůdce junty a dočasný prezident Brice Oligui Nguema. Ten smí kandidovat jen díky změně volebního zákona. Nová ústava navíc ruší funkci premiéra. Podle expertů tak nejspíš bude pokračovat samovláda. Přítomnost francouzských sil v zemi by v případě vítězství Nguemy neměla být v ohrožení.
06:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 1 hhodinou

Prudké deště si v Indii a Nepálu vyžádaly téměř sto obětí

Téměř stovku obětí si od středy vyžádaly prudké deště, které postihly části Indie a Nepálu. Postižené oblasti mají podle meteorologů zasáhnout další lijáky, které jsou v této roční době nezvyklé, informovala agentura Reuters.
před 2 hhodinami

Trumpova vláda má do USA vrátit omylem deportovaného salvadorského migranta

Nejvyšší soud Spojených států v pátek potvrdil verdikt okresního soudu, který administrativě prezidenta Donalda Trumpa nařizuje vrátit do USA salvadorského imigranta s povolením k pobytu, píší agentury AP a Reuters. Trumpova administrativa v březnu tohoto muže, kterého označila za člena zločinecké organizace, i když nikdy nebyl obžalován ani souzen, poslala do věznice v jeho vlasti omylem.
před 3 hhodinami

Po pádu vrtulníku do řeky v New Yorku zemřelo šest lidí

Do řeky Hudson v centru New Yorku se ve čtvrtek odpoledne místního času (večer SELČ) zřítil vrtulník. Při pádu zahynulo šest lidí, včetně tří dětí, uvedl v pátek podle agentury AP starosta města Eric Adams. Mělo jít o turisty ze Španělska. O život podle policejních zdrojů ABC News přišel také pilot. Okolnosti nehody vyšetřuje Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB).
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Zapírali, přiznali se, zapírají. Rusové opět odmítají vinu za masakr v Katyni

Intelektuálové, vojáci, duchovní, elita polského národa – před 85 lety zavraždili Sověti v lese u Katyně a na dalších místech přes dvacet tisíc polských zajatců. V dubnu 1940 postříleli zadržené ranou do týlu a zahrabali je do několika hromadných hrobů. Po třech letech pak mrtvé objevila postupující německá armáda. A začalo kolo obviňování propletené s propagandou nacistickou i komunistickou. Teprve 13. dubna 1990 Rusko oficiálně uznalo svoji vinu na masakru a odtajnilo i usvědčující dokumenty. V posledních měsících ale ruská bezpečnostní služba vinu Moskvy opět popírá a vrací se tak o téměř století zpět.
před 5 hhodinami
Načítání...