Hledání ztracené důvěry - ve Fergusonu ruší sporné zatykače

Nový soudce v americkém městě Ferguson, dějišti někdejších rasových nepokojů, zrušil všechny sporné zatykače vydané před lednem letošního roku. Zatykače, které se týkaly především černochů, soudy vydávaly i tehdy, pokud například hříšníci nezaplatili pokutu za špatné parkování. Uvedl to web BBC.

"Těmito změnami by měl pokračovat proces obnovení důvěry v soud a díky těmto změnám dostane mnoho obyvatel možnost začít s čistým štítem," zdůvodnil své rozhodnutí nový soudce Donald McCullin. Ten nahradil Ronalda Brockmeyera, který rezignoval kvůli kritické zprávě amerického ministerstva spravedlnosti. Dokument mimo jiné konstatoval, že policie se na černochy cíleně zaměřuje a že soud k černošským obyvatelům města přistupuje mnohem tvrději než k bělochům.

McCullin uvedl, že obžalovaní, kteří se zodpovídají z menších deliktů, dostanou možnost své prohřešky napravit v rámci alternativních trestů, aby nemuseli do vězení. Soud jim podle McCullina nabídne splátkové kalendáře a veřejně prospěšné práce.

Tento měsíc si Ferguson připomněl rok od smrti černošského mladíka Michaela Browna, jehož zastřelení bělošským policistou vyvolalo celonárodní protesty. Vzpomínkové akce opět přerostly v násilnosti, které vyústily ve vyhlášení mimořádného stavu.

Během protestu lidé znovu volali po tvrdém postihu policistů, kteří si údajně za cíl svých agresivních akcí vybírají příslušníky rasových menšin. Situace ve městě se po několika dnech opět uklidnila.

  • K incidentu došlo devátého srpna 2014 v americkém státě Missouri. Policista Darren Wilson na ulici zastřelil neozbrojeného osmnáctiletého Michaela Browna. Těsně předtím se měl zaplést do loupeže v obchodě, o tom ale policista Wilson neměl vědět.
  • Existovaly dvě základní verze, s nimiž strany při popisování události operovaly.  Obhájci rodiny Michaela Browna tvrdí, že chlapec byl zabit, když měl ruce nad hlavou. Policista ale trval na tom, že ho mladík napadl.
  • Pietní shromáždění za památku mrtvého Browna záhy přerostlo v nepokoje. Už o dva dny později docházelo k rabování, žhářství, ničení majetku i napadení policisty. Jedenáctého srpna začala FBI s vyšetřováním, Wilson byl postaven mimo službu. Celonárodní pieta se konala třináctého srpna.
  • Velká porota později rozhodla ve prospěch Wilsona – nenašla pro obvinění policisty dostatek důkazů. K dispozici měla svědectví více než šedesáti osob, výpovědi však byly často protichůdné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Praha i Bratislava chystají investice pro dodávky ropy z Česka na Slovensko

Česko je připraveno zahájit investice, které zajistí dodávky ropy na Slovensko, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) po středečním jednání se slovenskou ministryní hospodářství Denisou Sakovou. Zajištění reverzního toku z Česka na Slovensko bude nyní posuzovat skupina expertů firem Transpetrol a Mero, uvedla Saková. Pracovní skupina má podle Havlíčka čas do konce dubna, aby představila detailní plán.
12:34Aktualizovánopřed 38 mminutami

Nová firma do 48 hodin za sto eur, navrhuje Evropská komise

Podnikatelé a firmy v Evropě budou moci založit svou společnost do 48 hodin, za méně než sto eur a bez požadavků na minimální základní kapitál. Tak by měla fungovat společnost EU Inc. založená podle takzvaného 28. režimu. Návrh ve středu v Bruselu představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. 28. režim je nový právní rámec, díky kterému budou moci start-upy a rychle rostoucí firmy podnikat napříč EU podle jednotných pravidel.
12:45Aktualizovánopřed 49 mminutami

Íránský útok má oběti v Izraeli. V Dubaji se ozvaly exploze

Íránský raketový útok v Izraeli zabil dva lidi, napsal s odkazem na záchrannou službu server The Times of Israel (ToI). V Dubaji se večer podle novinářů agentury AFP ozvalo několik explozí, podle úřadů protivzdušná obrana sestřelovala íránské drony a rakety. Teherán cílí na městské oblasti v Perském zálivu kvůli přesunu amerických sil, tvrdí podle al-Džazíry íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí.
01:11Aktualizovánopřed 55 mminutami

V Irsku našli relikviáře ukradené před dekádami z českého kostela

Irská policie zajistila dva pozlacené dřevěné relikviáře z 18. století, které byly podle expertů ukradeny před téměř třiceti lety z českého kostela. S odvoláním na policii o tom informoval server irské veřejnoprávní stanice RTÉ. Ten připomíná, že kostely v některých oblastech Česka byly v 90. letech častým terčem zlodějů a až nyní, po desítkách let, se některé z těchto vzácných předmětů vracejí zpět.
před 55 mminutami

Virus chikungunya se šíří do Evropy, kvůli oteplování asi pronikne i do Česka

Až donedávna byl virus chikunguya spojený jen s tropickými zeměmi. Vloni už ale způsobil stovky nákaz i ve Francii a Itálii. Britští vědci teď detailně popsali, jak moc na sever může proniknout. V rozhovoru pro Českou televizi upozornili, že mezi ohroženými zeměmi je i Česko.
před 2 hhodinami

Izrael udeřil napříč Libanonem, ten hlásí mrtvé

Izrael provedl několik úderů napříč Libanonem, včetně Bejrútu, východního údolí Bikáa a jižní části země. Útoky si vyžádaly přes deset obětí a desítky zraněných, píší agentury Reuters a AFP. Izraelské síly ráno zasáhly hustě obydlenou čtvrť Zukák El-Blat v centru Bejrútu bez předchozí výzvy k evakuaci tamních obyvatel, uvedla agentura NNA.
05:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Stávka na letišti u Berlína se dotkla desítek tisíc cestujících

Provoz na mezinárodním letišti Berlín-Braniborsko (BER) ochromila jednodenní stávka. Zrušeno bylo 445 letů pro 57 tisíc cestujících. Odborový svaz Verdi chce výstražnou stávkou přimět vedení letiště, aby předložilo lepší nabídku v jednáních o platech. Svaz zastupuje zhruba dva tisíce zaměstnanců. S Prahou berlínské letiště pravidelné spojení nemá.
08:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoAI a válka s Íránem zdražují elektroniku. Na víc vyjdou počítače či mobily

Situace kolem války na Blízkém východě se kromě cen energií a komodit negativně dotýká i elektroniky. Znamená to například dražší počítače nebo mobilní telefony, řekl pro ČT Vladimír Janíček z elektrotechnické fakulty ČVUT. Už před několika měsíci kvůli vysoké poptávce ze strany datových center pro umělou inteligenci přitom vystřelily nahoru ceny hlavně některých základních počítačových komponent – zejména pamětí. Nyní se může do cen čipů propsat ztížená logistika i dražší výroba způsobená nedostatkem energetických surovin, jakými jsou plyn a ropa.
před 3 hhodinami
Načítání...