Historik o nástupu normalizace: Dubček odešel bez boje, celkové kapitulaci se asi dalo vyhnout

8 minut
Historik Tůma o začátku normalizace: Celkové kapitulaci se šlo vyhnout
Zdroj: ČT24

Z počátku se zdálo, že byl odpor vůči okupaci z části úspěšný. Politici ale nevyužili podpory od veřejnosti a Alexander Dubček rezignoval bez boje. Právě to byl signál pro většinu obyvatel Československa, že skutečně nastal nový režim. V rozhovoru pro Události, komentáře to uvedl Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Podle historika si nikdo nedovedl představit, že režim potrvá ještě dvě dekády. Celkové kapitulaci v dalších letech se podle Tůmy asi dalo vyhnout.

Před padesáti lety, dvacátého druhého srpna 1968, se konal vysočanský sjezd KSČ, který okupaci odsoudil. Z historického pohledu byl neúspěšný, protože jeho závěry převálcovaly další události. Jaký význam tedy ten sjezd měl?

Měl význam opravdu jenom těch několik dní. Já vždycky říkám, že to je takový okamžik, kdy se komunistická strana na chviličku dostala ze svého stínu a jako by opravdu spolupracovala s národem nebo hájila zájmy národa nebo obou národů v Československu. Ale bohužel jí to vydrželo jenom těch pár dní do návratu politiků z Moskvy.

Pak byly velmi šikovně Husákovým postupem už na sjezdu Komunistické strany Slovenska v Bratislavě 14. vysočanský sjezd a jeho výsledky prohlášeny za neplatné a strana se k nim už dál nehlásila.

Kde vidíte definitivní zpečetění osudů Československa na dvě dekády dopředu? Bylo to v moskevském protokolu, nebo v nějakých dalších událostech?

Základní kontext vytvořila intervence a přítomnost cizí statisícové armády na území Československa. Dalším krokem byl řekněme kompromis, ale ona to byla spíš kapitulace – podepsání moskevského protokolu. Nicméně tohle si asi česká, slovenská veřejnost ještě 27., 28. srpna úplně nedokázaly uvědomit.

Zdálo se, že odpor proti intervenci byl aspoň z části úspěšný, důležitým postulátem toho odporu byl návrat unesených politiků do jejich řádných funkcí, což se stalo – Dubček, Smrkovský, Černík se do svých funkcí vrátili.

To, čemu říkáme normalizace, opravdu ještě naráželo na poměrně velký odpor společnosti. A trvalo to dlouho. Postupné kroky, smlouva o dočasném pobytu sovětských vojsk, potom proběhly některé kádrové změny a došlo na jiné vyznění listopadového pléna ústředního výboru komunistické strany.

Po Novém roce už to směřovalo rychleji k zásadním personálním změnám, když Husák nahradil Dubčeka. A pak už to opravdu byla natvrdo normalizace, ale i to ještě naráželo na odpor.

Když jste hovořil o veřejnosti, což je velice důležité, kdy si podle vás – ve spojitosti s normalizací – začala veřejnost uvědomovat poprvé, že pražské jaro, a tedy ideály pražského jara jsou definitivně poražené a že tady nastává nějaký tuhý režim bez ohledu na to, jak dlouho tady měl zůstat?

Asi to bylo trošku individuální, kdo měl představivost, možná si to dokázal uvědomit dříve. Já myslím, že rozhodující byl opravdu duben, nástup Gustáva Husáka, to, jakým způsobem Alexander Dubček rezignoval v téhle fázi bez boje. To byl opravdu signál pro většinu veřejnosti.

Lidé pořád politikům, kterým věřili, nabízeli podporu, kterou oni nikdy nepřijali a nevyužili. Takže tahle situace už končí a začíná situace úplně jiná. Máte ale pravdu, že tehdy se nikdo, myslím ani v černém snu, nedomníval, že to může trvat dvacet dalších let.

Mohlo mít vůbec brutální potlačení pražského jara jiné vyústění než tuhou normalizaci?

To se samozřejmě nikdy nedozvíme. Plány byly různé, vždycky se připomíná Zdeněk Mlynář se svým možná realističtějším plánem, že už někdy na podzim mělo dojít k nějaké personální obměně, která by ale právě zabránila tomu, aby se k moci dostali ti, kteří se k ní potom na jaře a v létě 1969 dostali.

Myslelo se třeba na Černíka, na nástupce Dubčeka, ale i na jiná jména, v době pražského jara ne tak viditelná. Tihle lidé by podle Mlynáře měli možnost aspoň něco z reforem pražského jara uhájit.

Mlynář sám sice odstoupil, ale nikdo další ho nenásledoval, čili tahle možnost nebyla realizována a nedozvíme se, jak by to dopadlo. Samozřejmě celková kapitulace, ke které potom (v letech – pozn. red.) 1969/1970/1971 došlo, té se asi možné vyhnout bylo, ale to by asi bylo na delší povídání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí.
07:57Aktualizovánopřed 8 mminutami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 1 hhodinou

Bude mít velké problémy, hrozí Trump Zelenskému kvůli dohodě o nerostech

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využívání ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
05:51Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se budou muset čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA bude povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace bude stát deset liber, zhruba 300 korun.
před 2 hhodinami

Poblíž souostroví Tonga v Tichém oceánu udeřilo silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému úřady vydaly varování před vlnou tsunami. Otřesy měly sílu sedmi stupňů magnituda, uvedla americká geologická služba USGS, která bezprostředně po začátku otřesů intenzitu předběžně stanovila na 7,1 stupně. Varování před tsunami bylo později odvoláno.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...