Hajdaj: Odejít z Luhanské oblasti je stále možné, bezpečná trasa ale vede přes Rusko

Hajdaj pro ČT: Několik osad v Luhanské oblasti se Rusům stále nepodařilo obsadit (zdroj: ČT24)

Několik osad v Luhanské oblasti stále zůstává pod kontrolou Ukrajiny. Spolupracovnici České televize Julii Netidovové to řekl šéf vojenské státní správy oblasti Serhij Hajdaj. Potvrdil také, že muže, kteří přistoupili na možnost mít pas samozvané republiky, ruská armáda povolává do služby. Opustit Luhanskou oblast je podle Hajdaje pro civilisty stále možné, nejbezpečnější variantou ale zůstává cesta přes Ruskou federaci.

Podle Hajdaje se Rusům navzdory přetrvávajícím tvrdým bojům nepodařilo malou část Luhanské oblasti obsadit. „I když o to usilují a posílají na frontu nové a nové jednotky,“ říká Hajdaj s tím, že okupační vojáci zatím marně usilují například o obec Bilohorivka. „Vstoupili tam, ale dokázali jsme je vytlačit. Jsou to území, na kterých je jejich situace nejistá, probíhají tam aktivní boje a daří se je vytlačovat,“ dodal Hajdaj v rozhovoru pro ČT.

Na okupovaných územích je podle něj „strašlivá situace“, kritická infrastruktura je po čtyřech a půl měsících bojů zničená. „Ruští správci, které tam jmenovali, se nejprve holedbali, že všechno opraví. Teď už nahlas říkají, že některá města nemá cenu obnovovat.“

Do bezpečí přes Rusko

Z Luhanské oblasti je podle něj stále možné odejít, i když možnosti jsou omezené. Pouze pěšky se dá jít přes Charkovskou oblast, část trasy navíc vede po hrázi, která je ostřelována. Druhá trasa vede po území Záporožské oblasti, kde ale Rusové provádí filtraci.

Nejbezpečnější, ale i nejdražší možnost je podle něj odejít přes území Ruské federace a odtud přes některý z pobaltských států zpět na západ Ukrajiny.

Před mobilizací není úniku

Hajdaj také potvrdil informace o násilné mobilizaci mužů na území samozvaných lidových „republik“. „Nejdříve všem vnucovali pasy Luhanské lidové republiky. Teď, pokud má muž tento pas, za ním přijdou a řeknou, že probíhá mobilizace a musí na frontu. Také se uchylují k léčkám. Třeba zveřejní inzerát, že nějaký podnik potřebuje pracovníky, slíbí vysokou mzdu. Lidé se přihlásí, přijdou do práce a dostanou povolávací rozkaz.“

Dříve se podle něj dalo mobilizaci vyhnout podplacením místních úředníků, kteří začali pracovat pro okupační správu. „Pak si ale Rusové spočítali, kolik se jim podařilo mobilizovat mužů a kolik jich na území oblasti má reálně být. Čísla neodpovídala. Proto povolali z Ruska příslušníky FSB a ti už úplatky neberou.“

Načítání...