Mezinárodní trestní soud (ICC) zrušil osmnáctiletý trest pro bývalého viceprezidenta Konžské demokratické republiky Jeana-Pierra Bemby za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané ve Středoafrické republice v letech 2002 až 2003. Haag nakonec uznal, že za zločiny svých vojáků nenese zodpovědnost.
Haag upustil od nejtvrdšího trestu. Bývalý konžský viceprezident prý chtěl zběsilé vraždění zastavit
Bemba byl obviněn, že rebelům nezabránil ve vraždění a znásilňování ve Středoafrické republice, kam byli vysláni s cílem podpořit tamní režim.
Podle úřadu prokurátora se jednotky MLC vedené Bembou dopouštěly v rámci systematických útoků proti civilnímu obyvatelstvu znásilňování, mučení, ponižujícího zacházení a rabování. Tytéž zločiny pak měly spáchat i v Kongu.
„Bembovy jednotky okrádaly ty nejubožejší obyvatele jedné z nejchudších zemí na světě. Jeho muži hromadně znásilňovali ženy, děti i starce – nezáleželo na pohlaví ani na věku. Tyto oběti nemůžeme ignorovat,“ prohlásil v roce 2010 hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu Luis Moreno-Ocampo.
Podle soudu se Bemba snažil zločinům zabránit
Bemba se proti rozsudku z června 2016 odvolal a haagský soud teď původní rozsudek zrušil, protože dospěl k závěru, že před vynesením prvního rozsudku nebyla zohledněna skutečnost, že Bemba se snažil páchání zločinů zabránit, když se o nich dozvěděl.
Trest pro Bembu byl nejvyšší, jaký ICC od svého vzniku v roce 2002 stanovil. Dosud nejtěžší trest udělil v roce 2012 bývalému veliteli konžských milic Thomasi Lubangovi, kterého poslal na 14 let do vězení za verbování dětských vojáků a jejich zneužívání. ICC může teoreticky udělit i doživotní trest.
Bemba zatím zůstane ve vězení, jelikož v jiné kauze čelí obvinění z bránění výkonu spravedlnosti.
- ICC je první stálý nezávislý mezinárodní trestní tribunál. Funguje od roku 2002.
- Sídlí v nizozemském Haagu a jeho úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě.
- Může vydávat mezinárodní zatykače a předvolávat účastníky řízení. Pravomoc ICC ale neuznává řada států, mimo jiné Rusko, Spojené státy, Čína nebo Izrael.