Generální tajemník potvrdil Kubišovo jmenování do vysoké funkce v OSN

Vídeň - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes potvrdil ministra zahraničí Jána Kubiše do funkce tajemníka Hospodářské komise OSN pro Evropu (UNECE). Kubiš byl na post jmenován místo polského premiéra Marka Belku, úřadu se slovenský politik ujme v lednu, předtím ale musí rezignovat z funkce slovenského ministra zahraničí.

Na postu tajemníka UNECE Kubiš nahradí bývalého polského premiéra Marka Belku, který předsedal komisi od roku 2005. „Je to jedna z vrcholných pozic v OSN,“ řekl ve středu o své nové funkci Kubiš. Ten se ovšem kvůli kariéře v OSN bude muset vzdát funkce ministra vnitra. Slovenský premiér Robert Fico uvedl, že jeho nástupce oznámí v lednu.

Kubiš se stal ministrem zahraničí jako nestraník nominovaný Ficovou stranou Směr-SD. Předtím působil v čele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a byl i představitelem Evropské unie pro střední Asii. O jeho odchodu z vládní funkce se spekulovalo už delší dobu a sám Kubiš dnes potvrdil, že dostal i další nabídky ze zahraničí.

Vydáno pod