Francouzi hrozí za zneuctění koránu pět let

Štrasburk – Třicetiletého Francouze z Bischheimu nedaleko Štrasburku, který spálil korán a vymočil se na něj, čeká soud za podněcování k rasové nenávisti. Hrozí mu až pět let vězení. Videozáznam svého činu muž umístil o víkendu na internet. Video vyvolalo pobouření ve francouzské muslimské komunitě a představený štrasburské mešity na ně upozornil úřady. Policie muže snadno našla, protože na začátku snímku měl odhalený obličej a prozradil, kým je, kde bydlí a jaké má telefonní číslo.

Francouzská rada muslimského vyznání (CFCM) dnes oznámila, že podá na paliče koránu stížnost, zároveň ale vyzvala muslimské obyvatele země, aby podobným provokacím čelili s klidem.

V asi hodinovém snímku muž s maskou ďábla nejprve vytrhává stránku z posvátné knihy islámu, skládá z ní vlaštovku a hází ji na dvě sklenice. To patrně mělo znázorňovat náraz letadel do věží Světového obchodního střediska v New Yorku při teroristickém útoku z 11. září 2001. List stejně jako zbytek knihy nakonec muž zapálil a pak jejich popel uhasil tím, že se na něj vymočil. Při výslechu se bránil právem na svobodu projevu. Prohlásil, že si může pálit korán stejně jako například knihu o medvídkovi Pú. Zároveň popřel, že by patřil k pravicovým extremistům. V minulosti se přitom podobně zaměřil na židy a na přistěhovalce pobývající v táborech.

S nápadem spálit korán u příležitosti devátého výročí teroristického útoku na USA z roku 2001 přišel kontroverzní pastor z Floridy Terry Jones, který tím na sebe přilákal velkou mediální pozornost a vyvolal protesty v muslimských zemích.