Francie nyní doplácí na přílišnou velkorysost vůči přistěhovalcům, soudí bezpečnostní analytik Jan Eichler v reakci na útok v Nice. Ruku v ruce s tím prý nedochází k potřebné integraci. Mladí lidé z přeplněných panelákových měst mají problémy v přístupu ke kvalitnímu vzdělání i zaměstnání. „To samozřejmě neomlouvá žádný teroristický čin, ale může tím jejich pozadí trochu vysvětlit,“ tvrdí analytik.
Francie doplácí na vlastní velkorysost a korektnost, soudí analytik Eichler
Za čtvrtečním útokem během oslav francouzského státního svátku stál jednatřicetiletý Mohamed Lahouaiej Bouhlel. Muž narozený v Tunisku získal v roce 2009 povolení k pobytu ve Francii a žil v severní čtvrti Nice. Region získal nechvalnou pověst kvůli koncentraci radikálních muslimů. „Je to z Tuniska poměrně blízko, jihofrancouzské pobřeží navíc představuje pro Severoafričany stále příjemné klima,“ soudí Eichler.
Podobné líhně radikálního islámu ale rostou v dalších městech západní Evropy, ať už jde o bruselský Molenbeek nebo severopařížské Saint-Denis. „Právě tomu se říká jakýsi Molenbeek nad Seinou… K podobným hrůzným činům vede mladé lidi to, že žijí v přeplněných panelákových předměstích a v dlouhodobé sociální frustraci,“ dodává Eichler.
Francie se podle něj zřejmě stala obětí politické korektnosti a opatrného našlapování kolem sociálních problémů. „Francouzi si uvědomují, že byli možná až příliš otevření. Mnozí i vysokoškolsky vzdělaní lidé vám řeknou, že se cítí jako cizinci ve vlastní zemi. A mnozí se obávají, že už je příliš pozdě.“
Francie se brání uveřejňovat počty muslimských přistěhovalců, podle odhadů ale může jít až o 8 milionů lidí. Právě tendence zavírat před problémem oči byla podle Eichlera vlastní levicovým i pravicovým vládám v zemi. Francouzi si podle něj imigraci nechali přerůst přes hlavu.
„Bohužel je politická korektnost v jistém smyslu spojencem terorismu… Je v tom i typické pařížské pokrytectví. Já dělám rozdíl mezi Francouzi a Pařížany. V tomto smyslu jde o mnohem markantnější rozdíl než třeba mezi Prahou a zbytkem Česka. V Paříži se navíc hodně pěstují politické kalkuly – hlavně neříct něco, co by dotyčnému sebralo voliče. Každopádně to nahrává takovým politikům jako Marine Le Penová,“ dodává Eichler.
Premiér Manuel Valls v podvečer připustil, že útočník byl zřejmě „tak či onak“ napojen na radikální islamistické kruhy. Přesná spojitost ale známa zatím není. Podle vyšetřovatelů se muž mohl radikální ideologií pouze inspirovat a jednat na vlastní pěst.
Sousedé o něm mluví jako o podivínovi a samotáři, který se utápěl v depresi od chvíle, kdy ho opustila žena. Živil se jako řidič a dostal se několikrát do křížku se zákonem – kradl a měl sklony k násilí. Na seznamu podezřelých teroristů prý ale nebyl. „Je to typický potomek přistěhovalců, který nerespektuje pravidla francouzského života. Sousedům neodpovídal na pozdravy, stranil se, byl nepříjemný. Ale to ještě nevedlo k tomu, aby se někdo dovtípil, že je to budoucí terorista,“ dodal analytik.
- Jan Eichler je výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů, kde se zabývá bezpečností i vývojem evropské obrany z pohledu Francie. Působí také na Fakultě mezinárodních vztahů na VŠE a spolupracuje s univerzitou Sorbonna.
- Ve čtvrtek kolem 23. hodiny vjel útočník kamionem do davu lidí, kteří na Anglické promenádě v Nice sledovali ohňostroj u příležitosti výročí pádu Bastily. Útok nepřežilo 84 lidí, 50 dalších je ve vážném stavu. Zraněno bylo celkem 202 lidí. Mezi mrtvými je 10 dětí.
- Podle dostupných informací byl při incidentu lehce zraněn také jeden Čech.
- Útočil 31letý obyvatel Nice narozený v Tunisku. Jde o Mohameda Lahouaieje Bouhlela. Policie jej vedla ve svých záznamech v souvislosti s loupežemi a násilnostmi. V hledáčku tajných služeb kvůli podezření z terorismu nebyl.
- Podle známých nevykazoval nikdy známky fanatismu, očima expertů ale mohlo k radikalizaci dojít velmi rychle. Jeho blízcí poukazovali na psychické problémy Bouhlela.
- Pachatel během zběsilé jízdy po promenádě (podle médií urazil až dva kilometry) zároveň střílel do prchajících lidí. Policie jej následně zastřelila.
- K útoku se v sobotu přihlásilo hnutí Islámský stát. Možné napojení na teroristy ale policie stále prošetřuje. Dosud zadržela sedm lidí. Výjimečný stav v zemi bude zřejmě prodloužen až do konce října. Francie také vyhlásila tři dny smutku.