Finsko zvyšuje ceny za alkohol

Helsinky – Ve Finsku se ode dneška výrazně zdraží pití alkoholu. Zvýší se totiž daň za jeho prodej, a to o deset procent. Vláda tak ve finské metropoli reaguje na nárůst konzumace lihovin v posledních letech. Finsko totiž ve spotřebě alkoholu předčilo i Dány, kteří severským tabulkám kralovali celé 20. století. Podle finské tiskové agentury FNB je teď spotřeba lihovin u Finů dokonce nad hranicí evropského průměru. Finové pijí přibližně stejně jako Francouzi, pořád ale míň než Češi, Maďaři a Irové.

Finský institut pro výzkum veřejného zdraví zjistil, že průměrný Fin ve věku nad patnáct let loni vypil zhruba 12 a půl litru alkoholu. To Finy řadí o půl litru výše než Dány. Na třetím místě v severských statistikách je Švédsko s průměrnou spotřebou 9 a půl litru alkoholu na osobu.  

Důvodem dlouhodobého prvenství Dánů bylo hlavně to, že na rozdíl od Švédska, Finska, Norska a Islandu, kde na alkohol platily přísné státní restrikce, Dánsko jako jediné pití alkoholu neomezovalo. Teď se pravidla zmírnila i ve Finsku, a tak se právě jeho obyvatelé propili až na nejvyšší příčku. „Finská spotřeba vytrvale stoupala již od ekonomické krize z 90. let, avšak v posledních letech k ní přispěla liberální politika státu a snižování daní za alkohol,“ podotkl autor studie Thomas Karlsson.

Reportáž Michaely Jendekové (zdroj: ČT24)