Falešné výrobky z Číny ohrožují zdraví a evropskou ekonomiku

Brusel - Evropskou ekonomiku i zdraví Evropanů ohrožují piráti a plagiátoři. Zpráva Evropské komise, která má být zveřejněna v pondělí, ukazuje, že padělků přichází do Evropy čím dál tím víc. Ještě před pár lety se problém týkal jen luxusního zboží nebo nelegálního kopírování hudby a filmů. Dnes už černý trh kopíruje prakticky všechno, nejčastěji v Číně.

Ve skladu bruselského letiště celníci skrývají úlovek z minulého týdne. 1,5 tuny padělaného zboží směřovalo z Číny do Nigérie: hodinky, sluneční brýle a baterie do mobilních telefonů nejrůznějších značek. „V tomto případě bylo odhalení snadné, většina hodinek je švýcarské značky, ale převáželi je z Číny,“ vysvětluje Bart Cryspin z celní správy bruselského letiště. 

Každý originál má svůj plagiát: oblečení, mobilní telefony, parfémy, součástky do aut nebo léky. V roce 2006 našli belgičtí celníci milion plagiátů a v celé Evropské unii to bylo 128 milionů. Naprostá většina padělků přichází z Číny. „Trh s černým zbožím je jen zrcadlem toho normálního. Ilegálních výrobků se nejvíc vyrábí v Číně a největším odbytištěm je Evropa a Amerika,“ poznamenal Richard D. Heath, prezident Mezinárodní asociace ochranných známek.

Boty nebo hodinky tolik neublíží, napodobenina pracího prášku nebo kosmetiky ale může. O lécích ani nemluvě. Těch přitom bylo vloni na evropských hranicích zabaveno nejvíc. Odhalí je jen laboratorní testy.

Padělané zboží škodí i evropské ekonomice. Rok co rok připraví o práci statisíce lidí v EU. Státy připraví o stamiliony na daních. Za peníze z obchodu s černým zbožím se pak do Evropy pašují třeba drogy nebo lidi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelské útoky v Gaze si vyžádaly mrtvé

Izraelské údery v Pásmu Gazy zabily nejméně dvanáct Palestinců, píše agentura AFP citující civilní ochranu v části enklávy ovládané teroristickým hnutím Hamás. Izraelská armáda tvrdí, že reagovala na porušení příměří ze strany Hamásu a že údery byly přesně cílené.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vyjádření Vícha jsou ostudná, míní Černochová. Podle Turka helma olympionika nemůže vadit

Náměstek ministra obrany Radovan Vích (SPD) kritizoval diskvalifikovaného ukrajinského skeletonistu Vladyslava Heraskevyče, který chtěl nastoupit s helmou s portréty zabitých ukrajinských sportovců. Vích je označil za vojáky, i když tam byli zobrazeni i civilisté. Podle exministryně obrany Jany Černochové (ODS) je vyjádření „ostudné“. Podle poslance Filipa Turka (za Motoristy) by sport měl být politicky neutrální. Poslanec Jiří Mašek (ANO) považuje diskvalifikaci za oprávněnou. Dle poslance Ivana Bartoše (Piráti) je řada věcí přetavována do „jakoby ruského narativu“.
před 7 hhodinami

Partnerství USA a Slovenska je strategické, uvedl Pellegrini po schůzce s Rubiem

Partnerství Slovenska a Spojených států je strategické a politické a přináší výsledky v obraně, bezpečnosti a při spolupráci v energetice, napsal na síti X slovenský prezident Peter Pellegrini, který v neděli přijal amerického ministra zahraničí Marca Rubia při jeho návštěvě Bratislavy. Slovenský premiér Robert Fico (Smer) po jednání s Rubiem mimo jiné řekl, že Slovensko má zájem navýšit dřívější objednávku amerických stíhaček F-16.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Írán mluví o kompromisech, rakety jsou ale tabu

Írán je připraven na ústupky v rozhovorech o jaderné dohodě, pokud budou Spojené státy ochotny jednat o zrušení sankcí, řekl BBC náměstek íránského ministra zahraničí Madžíd Ravánčí. O výrobě balistických střel ale Teherán diskutovat odmítá. Obnovené rozhovory s Washingtonem mají pokračovat v úterý v Ženevě.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Cílem Ruska není dosáhnout míru, řekla v Mnichově Kallasová

Rusko se nezastaví na Donbasu a jeho cílem není dosáhnout míru, proto Evropa zvyšuje výdaje na obranu, řekla v projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Kaja Kallasová. Předseda konference Wolfgang Ischinger v závěrečné řeči uvedl, že výsledek ruské války na Ukrajině je pro Evropu existenční otázkou, která určí budoucnost celého kontinentu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ukrajinského exministra energetiky zatkli ve vlaku při útěku ze země

Bývalý ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko byl dopaden Národním protikorupčním úřadem Ukrajiny (NABU) při pokusu o překročení hranic. Úřady politika zatkly v souvislosti s korupčním skandálem Midas v energetickém sektoru.
před 11 hhodinami

Trumpova vláda navzdory soudní ochraně deportovala devět lidí do Kamerunu, píší NYT

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa tajně deportovala devět lidí do Kamerunu, uvedl v sobotu deník The New York Times (NYT). Učinit tak měla navzdory tomu, že je před tím měla chránit opatření amerických soudů. Žádný z deportovaných přitom z Kamerunu nepochází.
před 20 hhodinami

Americké ministerstvo zaslalo zákonodárcům dopis o začernění v Epsteinových spisech

Americké ministerstvo spravedlnosti poslalo zákonodárcům dopis týkající se začernění v dokumentech vztahujících se k zesnulému sexuálnímu delikventovi Jeffreymu Epsteinovi. Napsal o tom server Politico.
před 22 hhodinami
Načítání...