„Faile, jsme s tebou!“ Demonstrace za aktivistu odsouzeného v Povolží přerostla ve střety s policií

Baškirského aktivistu Faila Alsynova, který brání tamější přírodu před těžaři, odsoudil ruský soud ke čtyřem letům ve vězeňském táboře. Formálně byl shledán vinným z šíření nenávisti kvůli vystoupení na loňské demonstraci proti těžbě zlata v Baškirské autonomní republice v ruském Povolží, uvedla stanice BBC. Odsouzení aktivisty provázel podle nezávislých médií mohutný protest, který přerostl v potyčky s policií.

Vězeňský vůz s odsouzencem původně nemohl odjet od budovy soudu, protože se před ní shromáždilo několik tisíc lidí a vypukly potyčky s policejními těžkooděnci. Na místě byli ranění, vylíčila stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Policisté použili slzný plyn a bili demonstranty obušky, doplnila agentura Reuters.

Kriminalisté po protestech podle serveru Meduza uvedli, že při střetech bylo zraněno několik policistů a že účastníky demonstrace vyšetřují kvůli použití násilí vůči pořádkovým silám a rozpoutávání masových nepokojů.

Na sociálních sítích se nicméně šíří video se ženou prosící policisty, aby přestali bít osobu bezvládně ležící na zemi. „Svobodu!“, „Hanba!“ a „Faile, jsme s tebou!“ skandoval předtím na demonstraci dav. V městečku Bajmak, kde se soud konal a které leží asi 1400 kilometrů na východ od Moskvy, úřady podle místních vypnuly internet.

Demonstranti se podle BBC nakonec začali rozcházet poté, co otec odsouzeného aktivisty začal se strážci zákona vyjednávat. Podle některých zpráv také policisté účastníkům demonstrace slíbili, že když se rozejdou, propustí některé zadržené. Policejní vůz s odsouzencem odjel od budovy soudu za potlesku zbývajících protestujících.

Tvrdší trest, než žádal prokurátor

Verdikt měl být původně vynesen už v pondělí, ale ohlášení rozsudku soud o dva dny odložil poté, co už v pondělí přišla protestovat asi tisícovka lidí, poznamenal server Meduza a dodal, že ve středu podle očitých svědků dorazilo několikanásobně více demonstrantů. Místní úřady podle BBC ani demonstraci, ani potyčky s policií nekomentovaly.

Velké protesty v Rusku jsou mimořádně vzácné kvůli riziku zatčení na shromážděních, která úřady považují za nepovolená. Za poslední dva roky byly zadrženy tisíce lidí za to, že se postavili proti válce na Ukrajině, poznamenala v této souvislosti agentura Reuters. Dodala, že doba je pro úřady citlivá, protože začíná kampaň před březnovými prezidentskými volbami, ve kterých se Vladimir Putin uchází o dalších šest let v Kremlu. O Putinově znovuzvolení se nepochybuje, ale analytici předpokládají tlak na šéfa autonomní republiky, aby udržel situaci v klidu.

Odsouzený se pozastavil nad tím, že soud vynesl přísnější verdikt, než jaký žádal prokurátor. Alsynov také slíbil, že se odvolá.

Pomsta úřadů, míní Alsynovovi podporovatelé

Na loňském protestu proti ilegální těžbě zlata, která ničí půdu a způsobuje znečištění vod, Alsynov podle BBC hovořil o tom, že zatímco Baškirové bojují na Ukrajině, ve vlasti jim berou jejich zem. Arméni, Rusové, Tataři, kteří ničí těžbou zlata přírodu, si pak odjedou domů, zatímco následky těžby pocítí místní, kteří se nemohou nikam přestěhovat, protože jejich vlast je tady.

Aktivistu začali stíhat poté, co si na něj stěžoval osobně šéf autonomní republiky Radij Chabirov. Alsynov podle něj štve místní obyvatele proti představitelům arménského, ruského a tatarského národa. V tomto duchu pak vyzněl i znalecký posudek.

Stoupenci Alsynova věří, že jej úřady pronásledují z pomsty za to, že před lety překazil plány na těžbu z hory Kuštau, vyhlášené následně přírodní rezervací. Aktivista se účastnil patrně všech ekologických demonstrací v republice a také se zasazoval za zachování baškirského jazyka.

Není to první odsouzený aktivista v autonomní republice. Loni v prosinci soud v Ufě poslal na pět let do vězeňského tábora Ramilu Saitovovou za to, že natočila video, ve kterém vyzývala mobilizované rezervisty, aby neválčili proti Ukrajině, dodala BBC.

Načítání...