Expertka na politický marketing: Trump poprvé ukázal ve svém projevu prezidentskou image

Horizont ČT24: Trumpova premiérová řeč před Kongresem (zdroj: ČT24)

Donald Trump se při svém premiérovém projevu před oběma komorami amerického Kongresu snažil prezentovat jako umírněný státník. „Poprvé ukázal prezidentskou image. Byla tam znát linka jeho poradců, které, jak se zdá, konečně poslechl. Držel se na uzdě a jeho řeč byla v kontrastu s agresivní a zkratkovitou rétorikou, která provázela celou jeho předvolební kampaň i inaugurační projev,“ zhodnotila Trumpovo vystoupení Alžběta Králová z Institutu politického marketingu.

Podle jejího názoru si Trump byl moc dobře vědom důležitosti tohoto projevu, proto jej pečlivě nacvičoval a použil i čtecí zařízení. „Nechtěl nic podcenit,“ uvedla Králová.

Na druhou stranu dostal – skrze zmiňovaný proslov – sám sebe do obtížné pozice, neboť v případě, že by si nově vybudovanou image nějakým způsobem 'zbořil' (např. dalším kontroverzním tweetem), „tak už mu potom jeho umírněný postoj nikdo neuvěří a už by se pak těžko vracel zpátky. Nyní bude opravdu záležet na něm a jeho poradcích, jak dlouho dokáží udržet ten pozitivní přístup z jeho projevu ,“ dodala Králová.

S povděkem kvitoval Trumpovu řeč Ciaran Seamus Kelly, místopředseda Republicans Overseas, ovšem upozornil na to, že není jisté, kolik z přednesených slibů bude šéf Bílého domu schopný realizovat v rámci týmové spolupráce republikánů s Kongresem. „ A nakolik je to proto, že ho nutí, aby vystupoval mírněji než v prvních šesti týdnech,“ přiznal Kelly.

51 chybných vyjádření za 61 minut?

Trumpův projev trval přesně 61 minut. Server Politifact, který podrobně analyzuje veřejná vystoupení amerických politiků, zaznamenal v jeho průběhu řadu faktických nesrovnalostí. Také analýza think-tanku The Center for American Progress přišla na chybná a nepřesná vyjádření, údajně jich mělo být celkem 51.

Ostré kritice podrobil Trumpův projev Bernie Sanders. Nezávislý senátor za Vermont vyjmenoval několik klíčových témat, jež mu v prezidentově řeči chyběla. „Ani jednou se nezmínil o sociálním pojištění, ani o příjmové nerovnosti v Americe, která je největší od 20. let minulého století. Také od něj nepadlo ani slovo o klimatické změně, tedy kterak bojovat s touto největší environmentální hrozbou, jež už nyní má devastující účinky pro Spojené státy i celou naši planetu,“ zdůraznil Sanders.

Pro facebookový profil ČT24 okomentoval Trumpův projev přímo ze Spojených států Martin Řezníček, americký zpravodaj ČT.