Europoslanec Maštálka převzal od Putina Řád přátelství

Český europoslanec Jiří Maštálka převzal v Moskvě z rukou prezidenta Vladimira Putina Řád přátelství. Je to nejvyšší ruské ocenění pro cizince, které má tradici už ze sovětských dob, kdy se jmenovalo Řád přátelství národů. Maštálka, který je už od sedmdesátých let členem komunistické strany, dlouhodobě v Europarlamentu podporuje Moskvu a angažuje se v rusko-unijních vztazích. Zasazuje se třeba o zrušení nebo zmírnění sankcí vůči Rusku.

Vyznamenání přebral Maštálka osobně z Putinových rukou ve 14 hodin v Georgijevském sále v Kremlu.

Řád přátelství patří k nejvyšším ruským vyznamenáním, uděluje se od roku 1994. V sovětských dobách neslo vyznamenání název Řád přátelství národů. Ocenění řád dostávají za „velký přínos k upevnění přátelství a spolupráce s Ruskou federací,“ dále za rozvoj obchodních, ekonomických a vědeckých styků a za zachování a popularizaci ruštiny a ruské kultury v zahraničí.

Kromě Maštálky řád nyní obdrželo několik zahraničních podnikatelů, kteří působí ve společných firmách s Ruskem, zástupci ruských krajanských spolků v zahraničí, ministři vlád Vietnamu, Rakouska a Monaka a další osobnosti.

Šedesátiletý Maštálka je od roku 2004 poslancem Evropského parlamentu za KSČM, post obhájil ve volbách v letech 2009 a 2014.

KSČM v dřívějším prohlášení zveřejněním na svém webu uvedla, že Putin ocenil dlouholetou Maštálkovu práci vykonávanou jak z pozice levicového europoslance, tak i českého politika a lékaře. „Byl by to dlouhý a pestrý výčet aktivit, akcí a projektů, které Jiří Maštálka v posledních letech realizoval v zájmu rozvoje přátelských vztahů Evropské unie a Ruska, Ruska a České republiky,“ uvádí se v prohlášení.