Europarlament odkýval osobní data pasažérů pro USA

Štrasburk – Evropský parlament dal dnes zelenou nové dohodě o předávání osobních údajů pasažérů v transatlantické letecké dopravě úřadům v USA. Podle ní lze tato data uchovávat až 15 let, pak se stanou anonymními a americké úřady je budou moci uchovávat libovolně dlouho. Washington prý chce údaje využívat v boji proti terorismu a mezinárodnímu zločinu, někteří europoslanci se nicméně obávají, že mohou být zneužity i k řadě jiných účelů. Vzdálenost mezi oběma kontinenty každý rok překoná asi 48 milionů cestujících.

Údaje jmenné evidence cestujících (PNR) shromažďují letečtí dopravci během procesu, kdy si cestující rezervuje letenky. Podle dohody má jít o 19 druhů dat, včetně jména a adresy cestujícího, informací o platbě nebo čísle sedadla. Podle amerických zákonů mají přepravci povinnost je předávat americkému ministerstvu vnitřní bezpečnosti.

Americké úřady budou moci podle nové smlouvy data uchovávat až pět let v aktivní databázi. Po prvním půl roce budou všechny údaje, které by mohly sloužit k určení totožnosti, skryty. Po pěti letech budou údaje přesunuty do nečinné databáze. Po dalších až deseti letech budou smazány údaje, které by mohly sloužit ke zjištění totožnosti cestujících.

Doba, po niž mají být data uchovávána, se od roku 2004, kdy USA a EU podepsaly vůbec první dohodu o předávání PNR údajů, prodloužila z 11,5 roku na neurčito. Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová dnes upozornila, že PNR údaje pomohly odhalit některé plány na útoky v newyorském metru nebo na náměstí Times Square v New Yorku. Dohoda sice prý není naprosto dokonalá, ale „poprvé poskytuje podrobnou definici pojmů teroristických a mezinárodních trestných činů,“ řekla o novém textu, který Evropská komise s USA dojednala loni z podnětu EP. Členské země EU dohodu podepsaly loni v prosinci. Souhlas EP potřebovaly k tomu, aby ji mohly formálně potvrdit, což se stane 26. dubna. Dohoda bude platit sedm let.