EU chce pokračovat v přísnějším Kjótském protokolu

Lima – Konference o ochraně klimatu, která dnes končí v peruánské Limě, přinesla alespoň částečný úspěch – ministři členských zemí Evropské unie se na ní dohodli na klíčových otázkách pro pokračování Kjótského protokolu. Takzvaný Kjótský protokol II, který se vztahuje prakticky jen na EU, počítá s radikálnějším snížením vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší oproti roku 1990.

Německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová oznámila, že ratifikace pokračování Kjótského protokolu nyní může pokračovat. Dosud ji blokovalo především Polsko. EU chce v dodatečném závazku do roku 2020 snížit emise oxidu uhličitého ve srovnání s rokem 1990 až o 30 procent, dosud byl cíl dvacet procent.

Nejasné ale bylo, jak si unijní země přerozdělí emisní povolenky. Nyní je ale podle Berlína v této věci jasno, neboť členské státy se na postupu dohodly. Předpokládá se, že unijní ministři životního prostředí 17. prosince Kjótský protokol II posvětí. To bude pro rozvojové země znamenat důležitý signál, neboť tím Brusel dá najevo, že sliby plní. Vedle toho se Unie v říjnu zavázala emise oxidu uhličitého k roku 2030 oproti hodnotám z roku 1990 snížit o 40 procent.

Konference o klimatu: Svět musí snížit emise (zdroj: ČT24)

Na končícím jednání v Limě se očekává společné usnesení takřka 200 zemí o tom, jak k ochraně klimatu a zpomalení růstu teploty na planetě přispějí. Ty pak budou zahrnuty do nové klimatické dohody, která by se měla uzavřít v nadcházejícím roce v Paříži.

Jednání v Limě se ale kvůli sporům protahují a není jasné, jestli se delegáti na společném textu dokáží dohodnout. Někteří vyjednávači předpokládají, že rozhovory budou pokračovat až do soboty.