Egypt protestuje proti Mursímu: Čtyři mrtví, dvě stovky zraněných

Káhira - V Egyptě se shromáždily statisíce lidí na demonstracích namířených proti prezidentovi Muhammadovi Mursímu. Požadují, aby odstoupil a aby se konaly nové prezidentské volby. Při střetech mezi odpůrci a přívrženci prezidenta byly zabity nejméně čtyři osoby a takřka 200 jich bylo zraněno. Demonstranti také údajně zapálili tři kanceláře vládnoucího Muslimského bratrstva. K protestům se připojili rovněž někteří policisté.

Všichni mrtví byli zastřeleni v nilských městech jižně od Káhiry. Jeden člověk zemřel ve městě Baní Suvajf a tři v Asijútu. Podle ministerstva zdravotnictví lékaři ošetřili přes 170 lidí, kteří utrpěli zranění v pouličních šarvátkách. Podle Reuters dav pomocí zápalných lahví zapálil centrální sídlo Muslimského bratrstva, z jehož středu Mursí vzešel.

V Káhiře se demonstrace koná na náměstí Tahrír, jež bylo dějištěm mohutných protestů, jež v roce 2011 svrhly bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Několik tisíc lidí tam bivakovalo přes noc a od rána se k nim postupně přidávali další.

V Káhiře a ve druhém největším egyptském městě Alexandrii se sešlo více než milion demonstrantů. Tisíce lidí protestují rovněž v menších egyptských městech.

Do ulic vyšli i Mursího příznivci. Chtějí, aby prezident dostal šanci dokončit svůj mandát, který vyprší roku 2016. V Káhiře se na podporu prezidenta nedaleko jeho paláce shromáždilo přes 20 000 lidí. Někteří Mursího zastánci měli hole a štíty, údajně jako pojistku pro případ násilností.

Mnozí hovoří o druhé revoluci, opoziční politici mají dokonce připravené scénáře pro převzetí moci po případném Mursího odstoupení. Panují ale obavy z toho, že se protesty neobejdou bez násilí. Za minulý týden při demonstracích zemřelo osm lidí, z toho tři v pátek. Americký prezident Barack Obama vyzval k umírněnosti.

Podle opozičního hnutí Tamarúd (Vzpoura) je už pod protestní peticí za jeho odvolání 22 milionů podpisů, což odpovídá zhruba polovině egyptských voličů. Islamisté ale toto číslo zpochybňují.

Sám Mursí přiznal chyby, Egypt podle něj potřebuje radikální reformy. Demonstranty ale obvinil z ohrožování demokracie a vytváření chaosu. V rozhovoru pro britský tisk potvrdil své odhodlání odolat tomu, co označuje za nedemokratický útok na legitimitu svého zvolení. Nabídl však změny v nové ústavě, která přinesla větší důraz na uplatňování islámského práva.

Napětí v Egyptě vedlo USA k odvolání rodinných příslušníků diplomatického sboru z Egypta. Británie vyzvala občany, aby se drželi stranou velkých shromáždění, Francie doporučila svým občanům v Egyptě, aby vycházeli jen v nutných případech. České ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestovat do určitých částí Sinajského poloostrova a doporučuje vyhýbat se místům, kde se pořádají shromáždění.