Duda představil svůj návrh reformy polského nejvyššího soudu. Sjednocuje odchod do důchodu

Polský prezident Andrzej Duda představil vlastní návrhy dvou sporných zákonů ze soudní reformy, které vetoval - o nejvyšším soudu a soudcovské radě. Ve svých návrzích pro sebe požaduje mimo jiné více pravomocí při jmenování a odvolávání členů rady, která má být garantem soudní nezávislosti. Evropská komise, která zahájila s Polskem kvůli reformě justice řízení, hodlá Dudovy návrhy pečlivě posoudit, než se k nim vyjádří.

Duda před dvěma měsíci popudil vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS), když po hromadných protestech v zemi a kritice z Bruselu i Washingtonu vetoval dva ze tří sporných zákonů o soudních reformách – o nejvyšším soudu a o soudní radě.

Prezident tehdy uvedl, že se rozhodl zákony vetovat, protože by daly přílišnou moc ministrovi spravedlnosti a současně generálnímu prokurátorovi v jedné osobě. Ten je navíc stranou ve sporech, které se odehrávají před nejvyšším soudem.

Třetí zákon, který mění fungování obecných soudů v zemi, ale Duda podepsal.

Evropská komise pak vůči Varšavě zahájila řízení kvůli porušení unijní legislativy. Polský zákon není podle Komise slučitelný s unijním právem, protože zavádí jiný věk pro odchod do důchodu u soudkyň, u nichž je to 60 let, a u soudců, kde je to 65 let. Diskriminuje tedy osoby na základě pohlaví.

Dělba moci nad soudy a sjednocený odchod do důchodu, navrhuje Duda

Dudovy protinávrhy musí schválit parlament, aby mohly vstoupit v platnost. Politici by podle nich měli nad soudy sice stále vyšší kontrolu, ale tu by vykonával jak prezident, tak parlament. Parlament by například musel jmenovat soudce třípětinovou většinou, a nikoli prostou většinou jako ve vládním návrhu, a hlava státu by mohla do procesu vstoupit, pokud by se poslanci nedohodli. PiS má sice nyní většinu, ale ne třípětinovou.

Duda v návrzích také stanovil hranici pro odchod soudců nejvyššího soudu do důchodu na 65 let a vyhradil si právo rozhodnout, zda soudci mohou pracovat déle.

Kaczyński nevěří, že najde s Dudou společnou řeč

Duda svolal na pondělní večer schůzku s šéfy parlamentních stran, aby zjistil, jakou mají jeho návrhy podporu. Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński se ale už dal slyšet, že jeho nedávné rozhovory s prezidentem o jeho návrzích ukázaly na „dalekosáhlé rozdíly v názorech“. Ty bude podle něj velmi těžké překonat.

PiS tvrdí, že reforma soudnictví je potřeba, protože soudy jsou pomalé, pracují neefektivně a jsou zamrzlé v komunistické mentalitě. Kritici vládních reformních plánů ale soudí, že s vládou navrhovanými pravidly by se Polsko přiblížilo autoritářskému režimu.

Brusel těší polská snaha o dialog

Místropředseda Evropské komise Frans Timmermans řekl, že se Komise k Dudově návrhům vyjádří, až je zanalyzuje. „Ale kromě těchto dvou návrhů jsou ještě další obavy, které máme,“ prohlásil po jednání se zástupci členských zemí.

Komise zatím nenavrhla, aby státy formálně a potřebnou čtyřpětinovou většinou rozhodly, že v Polsku hrozí jasné riziko porušování základních hodnot, na kterých EU stojí. To by byl první krok k teoretické možnosti zbavení Polska hlasovacích práv v Radě EU. Takový vývoj je ale nepravděpodobný, hlasovat se totiž o této věci musí jednomyslně a Maďarsko dalo jasně najevo, že podobný postup vůči Varšavě nepodpoří.

Timmermans informoval členské státy o doporučeních, která Komise do Varšavy kvůli obavám o stav právního státu poslala, a o polských odpovědích na ně. Novinářům řekl, že jej potěšil postoj Varšavy, která podle něj oznámila, že si dialog s Evropskou komisí přeje. Timmermans doufá, že se s odpovědnými polskými ministry bude moci brzy setkat v Bruselu či ve Varšavě.

Podle českého státního tajemníka pro EU Aleše Chmelaře podporuje také Praha dialog mezi Komisí a Polskem. Přílišný tlak na Varšavu by podle něj mohl být kontraproduktivní. „Cílem není vytvářet tlak jako takový, ale to, aby došlo ke změnám, které jsou uvnitř civilizačního evropského rámce,“ podotkl Chmelař.

Načítání...