Do země diamantů nepřišla změna ani po 43 letech

Gaborone – Vládnoucí pravice s přehledem vyhrála o víkendu parlamentní volby v Botswaně. V zemi, která je největším světovým vývozcem diamantů a má mimo jiné jednu z nejstabilnějších měn v regionu, získala Botswanská demokratická strana prezidenta Iana Khamy 45 z 57 mandátů, a zajistila tak obnovení jeho pětiletého prezidentského mandátu.

Khama je hlasitým kritikem Roberta Mugabeho, prezidenta sousedního ekonomicky zuboženého Zimbabwe. Jeho strana je u moci od roku 1966 a získala o jeden mandát více než ve volbách v roce 2004. Na druhém místě skončila hlavní opoziční strana Botswanská národní fronta se šesti křesly. Ke zvolení prezidenta vítězná strana potřebuje 29 hlasů.

I africká hospodářská perla se potýká s krizí

Botswana čelí ekonomickému propadu, protože poptávka po diamantech, na jejichž exportu je ekonomika země postavena ze 40 procent, v globální hospodářské krizi klesla. Khama se bude muset potýkat s rostoucím státním dluhem a očekávaným propadem HDP až o deset procent. Investoři přesto považují zemi za jednu z afrických hospodářských perel.

Botswana zajišťuje zhruba třetinu světové produkce kamenů v kvalitě drahokamů. V tomto vnitrozemském státě velkém přibližně jako Ukrajina žije něco přes půldruhého milionu obyvatel.

Mírovou cenu pro africké vůdce letos nikdo nedostane

Prestižní cena pro bývalé africké politické vůdce za přínos rozvoji demokracie nebude letos udělena. Výbor Nadace Mo Ibrahima v čele s bývalým generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem oznámil, že po hlubším posouzení všech kandidátů se nepodařilo najít vhodného nositele ceny pro rok 2009. Komise nechtěla uvést důvod svého rozhodnutí ani potvrdit, že by žádný z kandidátů nesplňoval patřičná kritéria. Podle Muhammada „Mo“ Ibrahima bylo jasné, už když cenu zakládal, že v některých letech nebude udělena. Na seznamu kandidátů byl například bývalý prezident Jihoafrické republiky Thabo Mbeki a bývalý nigerijský prezident Olusegun Obasanjo.

Ibrahim je britský obchodník súdánského původu, který podniká v oblasti telekomunikačních technologií. Jeho nadace uděluje cenu za rozvoj demokracie na africkém kontinentu od roku 2007. S pěti miliony dolarů (86 milionů korun) pro vítězného kandidáta jde podle nadace o největší cenu svého druhu.

Loni ocenila nadace bývalého botswanského prezidenta Festuse Mogaeho za jeho zásluhy o rozvoj jedné z politicky nejstabilnějších zemí Afriky a boj s AIDS. Prvním oceněným byl Joaquim Chissano, kterému se jako bývalému prezidentovi Mosambiku podařilo nastolit mír po letech občanských válek.

V komisi rozhodující o udělení ceny zasedají kromě Annana další nositelé Nobelových cen - bývalý finský prezident Martti Ahtisaari a generální tajemník Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej.

Vydáno pod