Disident zadržen na Kubě, chtěl se připojit k síti na české ambasádě

Havana - Kubánská policie dnes zadržela jednačtyřicetiletého disidenta Josého Daniela Ferrera, když šel na českou ambasádu, aby se mohl připojit k internetu. S odvoláním na kubánské opoziční kruhy to oznámila agentura AFP. Důvod disidentova zatčení opozice neupřesnila. Kubánské úřady o zadržení disidenta neinformovaly. České velvyslanectví v Havaně událost potvrdilo, ovšem nepředpokládá, že Ferrerovo zatčení souvisí s cestou na ambasádu.

Řada kubánských disidentů využívá internet prostřednictvím diplomatických zastoupení různých států. Důvodem je skutečnost, že internetové připojení je jinak na Kubě málo dostupné a je navíc drahé.

Zástupkyně českého velvyslance v Havaně Petra Jecinová ale uvedla jiný důvod pro disidentovu cestu na ambasádu. „Měl tady s námi schůzku, ale na tu nedorazil,“ uvedla. Český úřad se podle ní dozvěděl o zatčení Ferrera z tiskových agentur. „Nemáme ale bližší zprávy jak a kde se to stalo,“ řekla Jecinová. „Nepředpokládáme, že jeho zadržení má nějakou souvislost s námi,“ uvedla dále Jecinová. Připomněla, že Ferrer byl v minulosti už zadržen vícekrát.

Ferrer působí v Santiagu de Cuba vzdáleném asi 900 kilometrů jihovýchodně od Havany. Do kubánské metropole přijel, aby se setkal s předákem opoziční Komise pro lidská práva a usmíření (CCDHRN) Elizardem Sánchezem. Sánchez vyjádřil přesvědčení, že Ferrer se v Havaně ničeho nedopustil a že ho policie zadržela svévolně. Opoziční předák očekává, že úřady nyní odvezou Ferrera zpět do Santiaga de Cuba.

Disident strávil v žaláři už roky

Ferrer strávil za protirežimní činnost ve vězení osm let. Propuštěn byl loni, ale 2. dubna ho policie znovu zatkla za narušování veřejného pořádku. Z vězení se dostal koncem dubna.

Kubánské vlajky
Zdroj: ČT24
Rozhovor s Petrou Holcovou (zdroj: ČT24)
Vydáno pod