Dánská královna v lednu abdikuje. Na trůnu strávila přes půl století

Dánská královna Margrethe II. odstoupí 14. ledna z trůnu, který předá svému nejstaršímu synovi, korunnímu princi Frederikovi. Panovnice to oznámila v projevu přenášeném televizí. Třiaosmdesátiletá královna uvedla, že nastal čas předat odpovědnost příští generaci.

Královna v projevu připomněla, že je na trůnu už skoro 52 let. „Čas si vybírá svoji daň a neduhů přibývá. Nejde toho zvládnout tolik jako v minulosti,“ připustila panovnice, která letos v únoru podstoupila operaci zad. Právě po ní podle svých slov začala přemýšlet o budoucnosti a předání trůnu.

Lidem v Dánsku poděkovala za vřelost a podporu, jaké se jí během jejího působení na trůnu dostává. Poděkovala také za spolupráci vládám, které se za uplynulého více než půlstoletí v Dánsku vystřídaly, i parlamentu.

Dánská královna Margrethe II.
Zdroj: Reuters/Ritzau Scanpix/Mads Claus Rasmussen

Ztělesnění Dánska

Premiérka Mette Frederiksenová královně poděkovala. „Jménem celého obyvatelstva bych ráda srdečně poděkovala Jejímu Veličenstvu královně za její celoživotní obětavost a neúnavné úsilí ve prospěch království,“ uvedla v prohlášení. „Královna Margrethe je ztělesněním Dánska,“ dodala.

Královna často objížděla různá místa v Dánsku a pravidelně navštěvovala i Grónsko a Faerské ostrovy, autonomní území Dánského království, ve kterých se jí dostávalo nadšeného přijetí. V roce 2011 přijela i za dánskými vojáky sloužícími v Afghánistánu.

Bez korunovačního obřadu

Na rozdíl od britské královské tradice se nebude konat žádný formální obřad korunovace korunního prince Frederika. Jeho nástup na trůn bude pouze vyhlášen z kodaňského zámku Amalienborg.

Dánský korunní princ Frederik s princeznou Mary
Zdroj: Reuters/Ritzau Scanpix/Mads Claus Rasmussen

DPA píše, že Margrethe II. vždy tvrdila, že na trůnu chce zůstat až do smrti, proto dánskou veřejnost svým oznámením zaskočila. Když se lidé před palácem Amalienborg tuto novinu dozvěděli, začali spontánně tleskat.

Margrethe II. je nejdéle vládnoucí panovnicí v Evropě. Královnou byla prohlášena v lednu 1972 po smrti svého otce Frederika IX. Její role je převážně ceremoniální. Jde o druhou ženu na dánském trůnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mluvit teď o vyslání vojáků na Ukrajinu je velmi nevhodné, míní Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz po schůzce lídrů evropských zemí v Paříži řekl, že nyní považuje za velmi nevhodné jednat o vyslání vojáků na Ukrajinu. Ruskem napadenou zemi je ale podle něj nutné dál podporovat. Účastníci jednání se podle polského premiéra Donalda Tuska shodli, že Evropa musí zvýšit své vojenské schopnosti i výdaje na obranu.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

V Torontu při přistání havarovalo letadlo a převrátilo se

Na letišti v kanadském Torontu v pondělí při přistání havarovalo letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu. Letoun se obrátil na střechu. Dle kanadských médií je patnáct raněných, tři v kritickém stavu. Všechny pasažéry se podařilo evakuovat. Letiště je uzavřeno pro přílety i odlety.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Zástupci sněmovních stran mluvili o roli Evropy v rusko-ukrajinské válce

Do Saúdské Arábie zamířili američtí a ruští vyjednavači. V Paříži se sešli lídři některých evropských zemí a ptají se, proč se o příměří mezi Ukrajinou a Ruskem jedná bez účasti Evropanů. O roli Evropy v rusko-ukrajinské válce, bezpečnosti a vztazích se Spojenými státy hovořili v Událostech, komentářích zástupci parlamentních stran Petr Beitl (ODS), Radek Vondráček (ANO), Helena Langšádlová (TOP 09), Eduard Hulicius (KDU-ČSL), Barbora Urbanová (STAN), Jiří Kobza (SPD) a Vladimír Votápek (Piráti).
před 3 hhodinami

Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
před 3 hhodinami

Zadrženého českého manažera v Senegalu řeší diplomaté i politici

Třetí měsíc drží Senegal ve vazbě manažera Ilju Mazánka. Firma Transcon měla v západoafrické zemi zrekonstruovat pět letišť. Podle místních úřadů ale způsobila škody asi za dvě a půl miliardy korun. Případem se zaobírají právníci, diplomaté i politici. V týdnu se přidá ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Pro Reportéry ČT natáčel Dalibor Bártek.
před 4 hhodinami

Tragédie ve Villachu má svého hrdinu, útočníka zastavil syrský krajan

Sobotní útok v rakouském Villachu, kde muž původem ze Sýrie zabil čtrnáctiletého chlapce a dalších pět lidí zranil, má svého hrdinu. Je jím dvaačtyřicetiletý Aladin al-Habibi, taktéž původem ze Sýrie, který svému krajanovi zabránil, aby v činu pokračoval. Podezřelého následně zadržela policie.
před 4 hhodinami

Trumpovy vyhazovy způsobují chaos nejen mezi jadernými experty

Administrativa Donalda Trumpa propustila tisíce státních zaměstnanců, například z ministerstva školství, Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nebo lesní správy. Důvodem je snaha ušetřit na federálních výdajích. Odborníci ale upozorňují, že fungování některých úřadů tím může být ohroženo, zejména pokud se výpovědi týkají odborných vědeckých pozic.
před 5 hhodinami

Německé automobilky zaostávají, staly se tématem voleb

Německé automobilky budou v příštích letech propouštět, a to hlavně kvůli tomu, že v přechodu na elektromobilitu zaostávají za konkurencí. Před nadcházejícími volbami strany slibují, že odvětví pomůžou.
před 6 hhodinami
Načítání...