Další čínský miliardář je v nemilosti vlády. Sun Ta-wu kritizoval utajování epidemie afrického moru

2 minuty
Horizont ČT24: Čínský milionář potrestaný za kritiku
Zdroj: ČT24

Čínský miliardář a zemědělský magnát Sun Ta-wu byl odsouzen na 18 let do vězení v případu, který je podle nezávislých pozorovatelů politicky motivovaný. Podnikatel byl shledán vinným z řady činů včetně „vyvolávání hádek a provokací“. Sun Ta-wu se tak zapsal na stále se rozšiřující seznam miliardářů, které vláda tvrdě ztrestala za veřejně projevenou kritiku.

Jako jeden z mála Sun Ta-wu otevřeně obvinil vládu z toho, že utajovala vypuknutí epidemie afrického moru prasat, která před dvěma lety v Číně zdevastovala velkou část živočišné výroby. „Uhynulo patnáct tisíc prasat. Museli jsme neustále provádět testy. Ti, kteří pracují na farmách, si moc nevydělají. Nemohou prodávat. Mohou prasata pouze zabíjet. To je skličující,“ nechal se slyšet v září 2019.

Zatčen byl o dva měsíce později společně s dvaceti dalšími osobami, mezi nimiž byla také jeho manželka, dva synové a snachy. „Styl, jakým mě nyní vyšetřují, způsobuje utrpení mým blízkým a radost těm, kteří nás nesnášejí. Obvinění, jakkoliv jsou vážná, si přeji vzít pouze na sebe, výměnou za propuštění ostatních,“ citovala Sun Ta-wua stanice BBC.

Proces s agrárním magnátem se konal za zavřenými dveřmi. Výsledkem je osmnáctiletý trest vězení.

Sedmašedesátiletý Sun založil firmu Dawu Agricultural & Animal Husbandry Group. Podnik zaměstnává asi devět tisíc lidí a disponuje firemní vesničkou, kterou podnikatel zřídil podle médií proto, aby odrážela jeho představu o spravedlivé venkovské společnosti. Její obyvatelé tam mají přístup zdarma nebo se slevou ke zdravotní péči, školství a volnočasovým aktivitám.

Miliardáři v problémech

Není to poprvé, kdy Čína tvrdě zasáhla proti podnikateli, který se otevřeně vyjadřoval k situaci v zemi. Vláda v Pekingu vede vyšetřování v řadě velkých technologických firem, jakými jsou například Alibaba nebo Tencent.

Právě zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma měl s komunistickým režimem také problémy. Po svých kritických poznámkách k regulačnímu systému musel své názory oficiálně přehodnotit. Takovou šanci už ale nedostal někdejší vlivný realitní magnát Žen Č'-čchiang, který čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nazval klaunem. Soud ho za údajnou korupci a zpronevěru poslal stejně jako Sun Ta-wua na 18 let za mříže.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 5 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 6 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 7 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 8 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 8 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 8 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...