Cyklon Nargis už si vyžádal 10 000 obětí, číslo ale není konečné

Rangún/Bangkok - Ničivý cyklon Nargis, který se v sobotu přehnal přes Barmu, si vyžádal nejméně deset tisíc obětí, jejich počet ale stále není konečný. Tři tisíce lidí je nezvěstných, statisíce přišly o střechu nad hlavou, některá města cyklon srovnal se zemí, mnoho oblastí je stále zcela odříznutých od světa. Barmská vojenská junta, která drží jeden z nejchudších asijských států už 46 let v izolaci, proto zcela mimořádně přijala nabízenou mezinárodní pomoc. První letadlo s ní má přistát v Rangúnu v úterý.

Úřady zatím sečetly oběti jen ve dvou z pěti regionů, kde vyhlásily výjimečný stav. Státní sdělovací prostředky dnes také oznámily, že cyklon, který provázel vichr o rychlosti 190 kilometrů v hodině, zničil v deltě řeky Iravádí 20 000 domů.

V největším barmském městě Rangúnu se dnes tvořily dlouhé fronty u čerpacích stanic a v obchodech s potravinami. Ceny benzinu se od soboty zdvojnásobily, ceny vajec dokonce ztrojnásobily. Obyvatelé města také vykoupili většinu obchodů s bateriemi a se svíčkami. Úřadům se nicméně podařilo obnovit provoz na rangúnském letišti, kde dnes přistálo thajské letadlo s dodávkou potravin a léků.

Odklízecí práce postupují velmi pomalu. Chybí technika, na benzín se stojí dlouhé fronty, rychle se tenčí zásoby pitné vody, léků a potravin. Zemi hrozí humanitární katastrofa. Barmské vojenské úřady přistoupily na to, aby OSN začala obyvatelům země zasažené cyklonem posílat humanitární pomoc. Barma potřebuje střešní materiály, léky a lékařské potřeby, tablety na dezinfekci vody a sítě proti moskytům.

Režim si přesto vysloužil kritiku za pomalou reakci. Vlnu pobouření vyvolalo také referendum o nové ústavě. Junta ho připravila na sobotu a ani po přírodní katastrofě ho nechce odvolat. Podle ní je schválení ústavy důležitý předpoklad demokratických voleb, které se mají konat za dva roky. Podle opozice ale nová ústava nezaručí dodržování lidských práv a jejím hlavním cílem je ospravedlnění vojenské vlády.

Evropská komise v reakci na katastrofu uvolnila dva miliony eur na naléhavou humanitární pomoc. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes uvolnil 2,5 milionu korun na humanitární pomoc obyvatelům Barmy. Tato pomoc má být předána prostřednictvím Červeného kříže, protože ČR barmský režim neuznává. Společnost Člověk v tísni vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc Barmě.

Výběr největších katastrof způsobených tajfuny nebo cyklony v Asii za posledních 50 let:

  • 26.-27. září 1959 - Tajfun Vera, který se přehnal nad japonským ostrovem Honšú, si vyžádal asi 4500 lidských životů.
  • Květen 1963 - Počet obětí cyklonu řádícího v Bangladéši dosáhl 22 000.
  • Květen-červen 1965 - Cyklony v Bangladéši připravily o život 47 000 lidí.
  • Prosinec 1965 - Cyklon, který se přehnal nad Pákistánem, si vyžádal 30 000 lidských životů.
  • Duben 1969 - Při cyklonu v Bangladéši zemřelo 5000 osob.
  • Listopad 1970 - Nejtragičtější cyklon za poslední desítky let zasáhl Bangladéš; zahynulo 300 000 osob, podle některých zpráv jich bylo až milion lidí.
  • Říjen 1971 - Cyklon, který zasáhl indické státy Urísa a Západní Bengálsko, si vyžádal 25 000 lidských životů.
  • Listopad 1977 - Nad pobřežím jihoindického státu Ándhrapradéš se přehnal silný cyklon; přes 10 000 lidí přišlo o život.
  • Květen 1985 - Cyklon zasáhl jižní pobřeží Bangladéše a přilehlé ostrovy; počet obětí dosáhl 20 000.
  • Duben 1991 - Pobřeží Bangladéše zasáhl cyklon, který si vyžádal 140 000 lidských životů.
  • Listopad 1991 - Tajfunu Ruth ve střední části Filipín padlo za oběť téměř 7000 osob.
  • 29. října 1999 - Cyklon zasáhl pobřeží východní Indie, především stát Urísa, a zabil 15 000 lidí.
  • 15. listopadu 2007 - Cyklonu Sidr a následným povodním v Bangladéši podlehlo asi 3500 lidí.
  • 3. května 2008 - Počet obětí cyklonu Nargis, který se přehnal přes Barmu, se blíží 4000. Další 3000 lidí se pohřešují. Podle barmského ministerstva zahraničí by mohl počet mrtvých vzrůsta až na 10 000.