Federální velká porota obvinila čtyři lídry krajně pravicové skupiny Proud Boys (Hrdí hoši) ze spiknutí, jehož cílem bylo narušit v Kongresu potvrzení volební výhry demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zároveň zveřejnil nové záběry z lednového útoku na Kapitol a požádal veřejnost, aby mu pomohla identifikovat deset demonstrantů, kteří surovým způsobem napadli policisty.
Čtyři lídři Proud Boys čelí stíhání kvůli útoku na Kapitol
Podle zveřejněných soudních dokumentů čelí obvinění Ethan Nordean ze státu Washington, Joseph Briggs z Floridy, Zachary Rehl z Pensylvánie a Charles Donohoe ze Severní Karolíny. Stíhaní jsou kvůli tomu, že se snažili přesvědčit další členy Proud Boys k účasti na demonstraci stoupenců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa nazvané Stop the Steal (Zastavte tu krádež), přičemž předem plánovali útok na sídlo Kongresu.
Trump a jeho spojenci od voleb veřejnosti bez předložení důkazů tvrdí, že Biden zvítězil podvodem a volby tím „ukradl“. To však odmítají soudy a úřady v jednotlivých státech i na federální úrovni.
Všichni čtyři stíhaní jsou podle soudních dokumentů státních organizací lídry skupiny Proud Boys, která je čistě mužskou skupinou s krajně pravicovými názory, jež se netají náklonností k násilí.
Obvinění podle poroty útok plánovali a Biggs již několik dní po listopadovém termínu voleb na internetu hrozil válkou, pokud se demokraté „pokusí ukrást volby“. V šifrovaných konverzačních skupinách pak údajně koordinovali postup asi šedesáti lidí. Při samotném útoku rozbíjeli kovové bezpečnostní zátarasy a domlouvali se na postupu do sídla zákonodárného sboru skrze vysílačky či mobilní telefony.
Údajně rovněž před útokem vybírali od svých členů a sympatizantů příspěvky na pořízení ochranných vojenských obleků a na financování cesty do federální metropole.
Násilnosti v Kapitolu si vyžádaly pět obětí na životech a policie v souvislosti s nimi stíhá již přes 300 lidí, z nichž asi dvacet je napojených na Proud Boys. Někteří další měli vazby na jiné krajně pravicové skupiny, podle médií však většina účastníků násilností přijela do Washingtonu sama nebo jen s rodinnými příslušníky.
Vyšetřovatelé se stále snaží dopadnout asi sto osob zapojených do bezprecedentních násilností, které podle řady pozorovatelů a zákonodárců podnítili exprezident Trump a další řečníci na demonstraci, která těsně předcházela nepokojům. Deset podezřelých zachycených na nových záběrech FBI federální úřady považují za nejvíce nebezpečné z těch, kteří zatím unikají spravedlnosti.