Costa Crociere má další průšvih, tentokrát naštěstí bez obětí

Victoria - Na obří výletní lodi Costa Allegra plující z Madagaskaru na Seychely vypukl v pondělí požár, podařilo se jej ale rychle uhasit. Mezi 636 pasažéry jsou podle agentur i čtyři Češi. Nikdo nebyl zraněn, plavidlo se ale nemůže samo pohybovat, je ponořeno do tmy a čeká na odtažení. Majitelem lodi je italská společnost Costa Crociere, která rovněž vlastní loď Costa Concordia. Ta před více než šesti týdny ztroskotala u toskánského pobřeží.

Požár podle prohlášení společnosti vznikl ve strojovně a oheň se nerozšířil do žádné další části lodi. Podle prohlášení společnosti uhasily plameny zvláštní požární jednotky. Všichni pasažéři jsou v pořádku, stejně jako všech 413 členů posádky. Mezi cestujícími jsou převážně Italové, Francouzi, Rakušané a Němci, ale také cestovatelé ze severu i jihu Ameriky.

Loď je podle zpráv posádky stabilní, i přes 1,5metrové vlny. V noci na úterý se již přiblížila francouzská rybářská loď. Kapitáni obou plavidel prý navázali rádiové spojení. O podobě pomoci se má rozhodnout po rozednění. Podle italské agentury ANSA se 90 metrů dlouhá rybářská loď Trévignon k výletní lodi v nesnázích přiblížila kolem půlnoci. V dalších hodinách by se prý do oblasti měly dostat další dvě lodi a v průběhu dneška ještě dva remorkéry.

Po vypuknutí požáru byly vypnuty motory a loď vyslala signál o pomoc. V tu chvíli se podle Costa Crociere nacházela asi 37 kilometrů od Alfonsova ostrova, jednoho ze seychelských atolů a asi 370 kilometrů od cíle své cesty.

Italská pobřežní stráž požádala nákladní plavidla plující v blízkosti Costa Allegra, aby výletní lodi poskytly pomoc. V současné době k ní míří tři nákladní a dvě rybářské lodě. Francouzská rybářská loď by měla doplout k Allegře kolem půlnoci. Seychelské úřady vyslaly na místo motorovou loď, letadlo a dva remorkéry, které však doplují na místo nejdřív v úterý odpoledne. I přesto, že se jedná o oblast, kde se pohybují somálští piráti, nebylo konstatováno žádné bezprostřední nebezpečí. Na palubě jsou navíc ozbrojené bezpečnostní jednotky, které by měly v případě útoku zasáhnout, uvedly seychelské úřady.

Costa Allegra vyplula v sobotu z Diego Suarez na Madagaskaru a mířila do přístavu v seychelské metropoli Victoria, kam měla připlout v úterý brzy ráno.

Obří loď byla vyrobena v italských docích v roce 1992, je dlouhá 188 metrů, má osm palub pro cestující a 399 kabin.

Costa Allegra
Zdroj: ČTK/AP/Costa Crociere

Po zprávách o incidentu na další lodi společnosti Costa Crociere poklesla cena akcií její mateřské společnosti Carnival na Wall Street o téměř dvě procenta na 29,50 dolaru. Během několika minut na počátku obchodování tím ztratily cenu asi 400 milionů dolarů (7,4 miliardy korun).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump děkuje Íránu, že nepopravuje. Vojenský úder si prý rozmyslel

Protivládní protesty v Íránu teokratický režim zřejmě prozatím dokázal potlačit, míní odborníci. Podle obhájců lidských práv zemřely tisíce lidí. Prezident USA Donald Trump poděkoval Teheránu, že nevykonal žádnou z více než osmi set údajně plánovaných poprav. Podle agentury AP řekl, že právě proto se rozhodl ustoupit od vojenského zásahu v zemi.
09:25Aktualizovánopřed 7 mminutami

Syrské síly ovládly Dajr Háfir, Kurdové chtějí změnu ústavy

Syrská armáda informovala, že převzala kontrolu nad městem Dajr Háfir na severu země, z něhož se po páteční dohodě stáhly jednotky koalice Syrské demokratické síly (SDF). Píše to agentura AFP. Syrští Kurdové mezitím oznámili, že považují za nedostatečný dekret, kterým dočasný prezident Ahmad Šará uznal jejich národní práva a kurdštinu prohlásil za úřední jazyk.
před 2 hhodinami

Obavy z budoucnosti mladí Číňané rozptylují pomocí AI věštců

Mladí Číňané se zamilovali do věštění. Pohled do budoucna jim už ale nenabízí kartářky, prognostici nebo tvůrci horoskopů, ale stále častěji umělé inteligence, především domácího původu.
před 4 hhodinami

Brusel chce kritickou infrastrukturu bez čínské stopy, píše FT

Evropská komise (EK) plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z Komise.
před 5 hhodinami

Soud v Minnesotě omezil zásahy federálních agentů proti pokojným demonstrantům

Příslušníci Úřadu pro imigraci a cla (ICE) a další federální agenti nasazení v Minneapolis musí omezit používání donucovacích prostředků proti pokojným demonstrantům a dobrovolnickým hlídkám monitorujícím jejich činnost. Podle Reuters o tom rozhodla federální soudkyně v Minnesotě. Naopak kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů zahájilo americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis, informuje CBS.
01:10Aktualizovánopřed 7 hhodinami

USA a Slovensko podepsaly dohodu o spolupráci v jaderné energetice

Spojené státy a Slovensko podepsaly mezivládní dohodu o spolupráci v oblasti civilní jaderné energetiky, píše Reuters. Slavnostní podpis v budově ministerstva energetiky ve Washingtonu následoval po pracovní schůzce slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) s americkým ministrem energetiky Chrisem Wrightem. Součástí dohody je výstavba jaderného bloku o výkonu 1200 megawattů podle amerického návrhu v jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice.
před 13 hhodinami

V Radě pro Pásmo Gazy jsou Blair, Rubio či Kushner, předseda je Trump

Bílý dům v pátek večer oznámil složení vedení Rady míru pro Pásmo Gazy, jejíž vznik inicioval americký prezident Donald Trump. Ten bude orgánu předsedat. V radě mimo jiné zasedají americký ministr zahraničí Marco Rubio, Trumpův speciální vyslanec Steve Witkoff, zeť amerického prezidenta Jared Kushner či britský expremiér Tony Blair. Vysokým představitelem pro Pásmo Gazy se stal bývalý blízkovýchodní zmocněnec OSN a bulharský diplomat Nikolaj Mladenov.
před 13 hhodinami

Ukrajina už nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, řekl Šmyhal

Ukrajina již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, uvedl tamní ministr energetiky Denys Šmyhal. Země chce dovážet více elektřiny a chystá jednání se spojenci, dodal. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle portálu listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Ukrajina nedokáže pokrýt více než třetinu energetických potřeb. Už v polovině týdne prezident vyhlásil v energetickém sektoru stav nouze.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...