Colorado se díky legalizaci trávy namlsá. Zavede tučnou daň

Denver - Rekreační užití marihuany nasytí pokladničku amerického státu Colorado. Obyvatelé totiž dali v referendu zelenou zavedení tučných daní - patnáctiprocentní spotřební daně a desetiprocentní státní daně na komerční prodej. Stát by tak měl získat zhruba 70 milionů dolarů (více než 1,3 miliardy korun) ročně, napsal server CBS News. Peníze by měly jít zejména na výstavbu škol. Legalizaci marihuany schválili voliči v loňském referendu.

Coloradští zákonodárci zákon o zdanění marihuany postoupili guvernérovi již letos v květnu, aby však tento právní předpis mohl začít platit, bylo nutné všelidové hlasování. Prodej marihuany Colorado spustí v lednu 2014 a peníze vybrané z daní chce investovat do výstavby škol a regulace prodeje této drogy.

Federální zákony USA sice trávu zakazují, za poslední rok ale legalizoval její rekreační užívání spolu s Coloradem také stát Washington. Federální ministerstvo spravedlnosti následně potvrdilo, že nebude tuto legalizaci zpochybňovat.

Každý může mít celkem šest rostlin

Coloradský zákon o marihuaně umožňuje, aby lidé starší 21 let mohli u sebe legálně mít až jednu unci (28 gramů) této lehké drogy. Pěstování konopí, ze kterého se marihuana získává, je omezeno na šest rostlin na osobu. Předpis také umožňuje legální prodej a zdanění marihuany v soukromých obchodech se státní licencí. Tyto obchody mají za svůj vzor licenční prodejny alkoholu v některých amerických státech, které prodej lihovin takto kontrolují.

Konopí
Zdroj: ČT24/ČTK/imago stock&people

Stát Colorado se rozdělovat nebude

Voliči také v jedenácti coloradských venkovských okresech rozhodovali o tom, zda by se měli od Colorada odtrhnout a vytvořit 51. americký stát s názvem Severní Colorado. Deset okresů nakonec hlasovalo proti tomuto návrhu - podpořil ho jen jediný. Referendum bylo podle CBS jen symbolickým gestem. Se vznikem nového amerického státu by totiž musely souhlasit coloradské úřady a Kongres, což se neočekávalo.

Referenda se uskutečnila v rámci „volebního úterý“, kdy například obyvatelé New Yorku, Miami, Pittsburghu či zadluženého Detroitu vybírali každý svého starostu. Státy New Jersey a Virginie pak volily guvernéry.

Z průzkumu Gallupova ústavu vyplynulo, že pro legalizaci marihuany je poprvé většina Američanů. To je značný rozdíl oproti roku 1969, kdy ústav tuto otázku položil poprvé. Tehdy bylo pro pouhých 12 procent Američanů. Legálně prodávat marihuanu se pak od příštího roku chystá jihoamerický stát Uruguay, který ale ještě musí schválit potřebné zákony.