Číňané demonstrují za čistý vzduch

Čchi-tung - Tisíce demonstrantů protestujících proti znečištění vypouštěnému z papírny se ve východní Číně střetly s policií. Převrátili dvě auta včetně jednoho policejního a vpadli do kanceláří vládních úředníků v přístavním městě Čchi-tung nedaleko Šanghaje. Demonstrací proti zhoršujícímu se životnímu prostředí je v Číně čím dál víc.

Demonstranti z kanceláří úředníků odnesli lahve s tvrdým alkoholem i vínem, stejně jako kartony cigaret. To vše jsou věci, které se v Číně běžně dávají jako úplatek. Některé ze zabavených předmětů vystavili před úřadem. Krátce poté dorazila na místo ozbrojená policie, která demonstranty rozehnala. 

Protestující jsou proti projektu na postavení dlouhého potrubí, které by do města přivedlo odpadní vodu ze stovky kilometrů vzdálené papírny patřící japonské továrně Oji Paper. Místní úřady se snažily uklidnit situaci a uvedly, že plány na tuto stavbu byly definitivně zastaveny. Policie poté na svém mikroblogu vyzvala demonstranty k návratu domů. Navzdory prohlášení, které odvysílala i místní televize, zůstává část protestujících skeptická. 

Podle některých blogerů počet dosáhl počat demonstrantů až sto tisíc. „Lidé byli všude, na zdech, autech, střechách, v ulicích. Vzduch byl cítit pachem alkoholu a bylo slyšet tříštění skla,“ napsal jeden z blogerů. Na protesty zareagoval i největší čínský portál Sina Weibo, který zablokoval veškeré vyhledávání s výrazem Čchi-tung.  

Protestní hnutí v Číně v poslední době sílí a země zažívá čím dál tím víc demonstrací proti zhoršujícímu se životnímu prostředí. Začátkem července v provincii S'-čchuan protestovali lidé několik dní a neodradily je ani střety s policií. Snažili se tak dosáhnout trvalého zrušení projektu na hutnickou továrnu, která by znečišťovala prostředí.