Číňan prodal ledvinu, aby si mohl koupit iPad

Peking/Londýn – Sedmnáctiletý Číňan tolik chtěl nový počítačový tablet iPad, že se neváhal vzdát svého tělesného orgánu. Prodal ledvinu za 22 tisíc jüanů, což je asi 57 tisíc korun. Mladíkův případ vyvolal bouřlivou diskuzi v čínských sociálních sítích, kde se poukazovalo na nezdravý materialismus mladých lidí.

„Chtěl jsem si koupit iPad 2, ale neměl jsem na to peníze,“ svěřil se muž čínské televizi. Při brouzdání internetem prý objevil nabídku 20.000 jüanů za ledvinu. Po krátkém vyjednávání odjel mladík do městě Čchen-čou, kde mu v místní nemocnici ledvinu vyoperovali a po třech dnech ho propustili.   

Mladíkova matka se po jeho návratu domů divila, kde na přístroj s dalším vybavením vzal, a tak se jí svěřil. Obrátila se proto na úřady, které ale ve vyšetřování případu příliš nepokročily.  

Na transplantaci ledvin čeká v Číně ročně milion lidí, ale jen 10.000 se jí dočká. Nepoměr mezi nabídkou a poptávkou tak živí rozrůstající se černý trh s orgány, do kterého jsou zapleteni i zkorumpovaní zdravotníci a úředníci. Loni japonská televize informovala o tom, že do Číny odcestovala skupina „transplantačních turistů“, kteří za nové ledviny zaplatili v přepočtu kolem 1,4 milionu korun.