Čína vyprostila z trosek živé lidi, počet obětí vzrostl na 22 tisíc

Peking - Čtyři dny po ničivém zemětřesení vyprostili čínští záchranáři z trosek dva živé lidi. Zdravotní sestra strávila v sutinách kliniky 96 hodin. Ve městě Pej-čchuan se pak čínským záchranářům podařilo vyprostit živého studenta z trosek školy, pod nimiž od pondělního zemětřesení strávil 80 hodin. Přesto, že stále existuje možnost, že budou vyproštěni další živí, počet obětí katastrofy stále roste - podle posledních informací již dosáhl 22 tisíc.

Záchranáři prý stále slyší slabé volání ze sutin školy v provincii S˙-čchuan a doufají, že se jim podaří vyprostit další živé děti. 

Zemětřesení dosáhlo síly 7,9 stupně Richterovy škály. Oficiální počet mrtvých dosáhl více než 21 500 v samotné provincii S'-čchuan, kterou katastrofa nejvíce zasáhla. Mnoho lidí ale zůstává uvězněno pod troskami a čínská vláda se obává, že počet mrtvých nakonec může dosáhnout 50 tisíc.

Zemětřesení poškodilo muzeum s vykopávkami ze San-sing-tuej

Ve světově proslulém muzeu v Kuang-chanu, které poškodilo pondělní zemětřesení, jsou umístěny vykopávky ze sídla San-sing-tuej z doby bronzové. Kuang-chan leží asi 40 kilometrů od provinčního hlavního města Čcheng-tu. Otřesy poškodily zdi muzea a keramika stará 3000 až 4000 let, která tu byla vystavena, popadala na zem a rozbila se na kousky. Historické předměty z bronzu, včetně záhadných bronzových hlav, zůstaly podle dostupných informací nepoškozeny.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao dnes navštívil oblast postiženou katastrofálním zemětřesením na jihozápadě Číny, podíval se i k troskám školy ve městě Pej-čchuan, odkud se záchranářům podařilo ráno vyprostit živého studenta. Chu přitom vyzval záchranáře k ještě většímu úsilí při propátrávání trosek, protože „čas tlačí“.

Česko posílá léky, Evropská komise peníze

Česká republika pošle do Číny léky v hodnotě jednoho milionu korun. Zásilka odletí do postižené země v neděli na palubě leteckého speciálu společně s delegací poslanecké sněmovny.

Evropská komise dnes uvolnila dva miliony eur (50 milionů korun) na naléhavou humanitární pomoc Číně. „Chceme vyjádřit lidem v Číně naši solidaritu nejen slovy, ale i činy,“ uvedl komisař pro rozvoj a humanitární pomoc Louis Michel. Peníze od Evropské komise poputují do zasažených oblastí prostřednictvím Červeného kříže. Mají sloužit k nákupu přikrývek, pitné vody a jídla.

Provincii S'-čchuan dnes postihl další dodatečný otřes půdy s ohniskem v oblasti Li-sien, tentokrát o intenzitě 5,9 stupně Richterovy škály. Podle prvních hlášení se škody omezily na sesuvy půdy, které ale znovu přerušily silnice a komunikace, jen nedávno pracně obnovené. Na několika místech však sesuvy zavalily projíždějící vozidla. Zatím není známo, zda si vyžádaly oběti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael zahájil rozsáhlé údery na pozice režimu v Teheránu

Izraelské letectvo zahájilo novou rozsáhlou vlnu vzdušných úderů proti infrastruktuře íránského režimu v Teheránu, oznámila armáda. Írán předtím vyslal balistické rakety na židovský stát, podle agentury AFP byly v Jeruzalémě slyšet výbuchy. Mohutná exploze se ozvala i na tankeru kotvícím u břehů Kuvajtu, jeho posádka je ale v bezpečí, uvedla Britská vojenská námořní služba (UKMTO).
05:02Aktualizovánopřed 12 mminutami

VideoJaponsko chystá rekordní výdaje na obranu, reaguje na sbližování Číny s Ruskem

Japonsko letos chystá rekordní výdaje na obranu. Vláda navrhuje 58 miliard dolarů – skoro o desetinu více než loni. Země v houstnoucím napětí s Čínou buduje schopnost odvetného úderu a posiluje ochranu pobřeží. Do pěti let chce rozmístit protiletadlové rakety na nejzápadnějším ostrově Jona-guni nedaleko Tchaj-wanu. Reaguje tak na sbližování Pekingu s Moskvou a větší aktivitu Ruska na severu.
před 31 mminutami

V Nepálu probíhají první celostátní volby od loňských protestů

V Nepálu začaly první parlamentní volby od loňských protestů, které vedly ke konci tamní vlády. V ulicích a u volebních místností hlídkují bezpečnostní síly, podotýká agentura AP. Volební místnosti se uzavřou ve 12:15 SEČ. Sčítání hlasů má začít ještě ve čtvrtek, výsledky se očekávají o víkendu.
před 4 hhodinami

Kurdsko-íránské milice podle amerických médií zahájily pozemní operaci v Íránu

Kurdsko-íránské milice zahájily pozemní operaci v severozápadním Íránu. Píše o tom několik amerických médií včetně Fox News nebo serveru Axios. Stanice CNN už ve středu s odkazem na své zdroje informovala, že americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) pracuje na vyzbrojení kurdských sil s cílem vyvolat lidové povstání v Íránu.
před 7 hhodinami

Senát USA zablokoval rezoluci usilující o pozastavení dalších úderů na Írán

Americký Senát ovládaný republikány ve středu zablokoval rezoluci, která by zabránila dalším úderům na Írán bez schválení Kongresu. Pro bylo 47 senátorů, proti 53, uvedly agentury Reuters a AP.
před 7 hhodinami

Izraelská armáda v Libanonu zabila dvacet lidí, píší agentury

Izraelské údery v Libanonu podle tamního ministerstva sociálních věcí zabily dvacet lidí, píše agentura Reuters. Libanonské ministerstvo zdravotnictví mezitím uvedlo, že od pondělí bylo při izraelských operacích v Libanonu zabito 72 lidí a dalších 437 bylo zraněno. Později resort připojil, že večer byli při izraelských úderech v Bejrútu zabiti tři lidé, dalších šest utrpělo zranění.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Obrana NATO zničila střelu letící z Íránu k Turecku. Aliance její odpal odsoudila

Systémy protivzdušné obrany Severoatlantické aliance ve východním Středozemním moři zničily balistickou střelu odpálenou z Íránu, která mířila do vzdušného prostoru Turecka, informovalo ve středu turecké ministerstvo obrany s tím, že při incidentu nebyl nikdo zraněn. Je to první takový případ v nynější válce mezi Izraelem a USA na straně jedné a Íránem na straně druhé, kdy hrozil zásah území členské země NATO.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

CIA chce vyzbrojit Kurdy, aby pomohli Íráncům k povstání, tvrdí CNN

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) pracuje na vyzbrojení kurdských sil s cílem vyvolat lidové povstání v Íránu, uvedla stanice CNN s odvoláním na zdroje obeznámené s plánem. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa podle těchto zdrojů vede rozhovory s íránskými kurdskými opozičními skupinami a s kurdskými lídry v Iráku o tom, že jim poskytne vojenskou pomoc. Íránské revoluční gardy tvrdí, že zasáhly základny na území autonomní oblasti iráckého Kurdistánu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...