Čína dle Tchaj-wanu ukončila velké manévry v okolí ostrova

Čína ukončila velké manévry svého loďstva v okolí Tchaj-wanu, které byly největším cvičením za několik let. Podle agentury AFP to sdělily tchajwanské úřady, podle nichž Peking za poslední roky zvyšuje svou hrozbu pro bezpečnost ostrova i celé oblasti. Čína podle agentury Reuters uvedla, že je na jejím rozhodnutí, zda a jak velké manévry uspořádá, a že bude její armáda připravena k nasazení proti separatistickým silám.

Představitelé tchajwanského ministerstva obrany uvedli, že přítomnost desítek čínských lodí registrovali od pondělí, kdy vyhlásili pohotovost a aktivovali středisko reakce na mimořádné události. Čínské lodě zaznamenali jak v okolí ostrova, tak širší oblasti Východočínského a Jihočínského moře.

V pátek specifikovali, že na devadesát vojenských plavidel se vrátilo do čínských přístavů a že manévry považují za skončené, aniž by se k tomu Čína oficiálně vyjádřila.

Fakt, že Peking od pondělí do středy jihovýchodně od čínského pobřeží omezil provoz ve svém vzdušném prostoru, podle médií dokládá, že bylo vojenské cvičení plánováno. Čínská armáda to ani nyní nepotvrdila, poprvé však připustila, že manévry uspořádala.

„O tom, zda a kdy cvičení uspořádat, rozhodujeme sami podle vlastních potřeb a situace v boji,“ uvedla v prohlášení armáda. Jakékoli spoléhání se na „zahraniční síly usilující o nezávislost“ – což je obvyklá formulace, kterou Čína varuje Spojené státy před podporou Tchaj-wanu – bude přísně potrestáno a je „odsouzeno k neúspěchu“, dodalo ministerstvo obrany.

Zástupci armády podle Reuters také citovali legendárního čínského vojenského taktika a Sun-c’, který je autorem díla Umění války – jedné z nejstarších knih o strategii. „Stejně jako voda si nezachovává stálý tvar, tak ve válce neexistují stálé podmínky.“

Tchaj-wan manévry očekával poté, co se jeho prezident Laj Čching-te minulý týden zastavil na Havaji a ostrově Guam, jenž spadá mezi autonomní území Spojených států. Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a staví se proti jakýmkoli oficiálním kontaktům jeho představitelů s USA či vládami ostatních států.

Čínská armáda se zúčastnila vojenských cvičení v blízkosti Tchaj-wanu už po květnové inauguraci Laje a po jeho říjnovém projevu v Národní den Čínské republiky. Manévry pořádal Peking i poté, co Tchaj-wan před dvěma lety navštívila někdejší šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Načítání...