Čína a Rusko odstartovaly největší společné námořní manévry

Moskva - Čína a Rusko zahájily zatím největší manévry v dějinách rusko-čínské vojenské spolupráce. Do hlavního přístavu ruské tichomořské flotily Vladivostoku dnes dorazilo sedm čínských válečných lodí, které se zapojí do vojenského cvičení Námořní součinnost 2013. Manévry začaly v zálivu Petra Velikého jižně od vladivostockého přístavu a potrvají do 12. července.

Podle ruského velení se do nich zapojí 20 plavidel, bitevní letouny a vrtulníky. Podle oficiální zprávy je hlavním cílem cvičení „další upevnění a rozvoj rusko-čínských vztahů ve vojenské sféře“ a nácvik společných námořních operací. Pro Čínu jde o zdaleka největší námořní cvičení se zahraničním partnerem, kterého se její loďstvo kdy zúčastnilo. „Toto je naše historicky nejsilnější sestava ve společném námořním cvičení,“ řekl čínský kontradmirál Jang Ťün-fej, který velí čínské straně manévrů. 

Bude se nacvičovat záchrana havarovaných lodí nebo střelba na vzdušné cíle

Scénář manévrů předpokládá, že ruské a čínské vojenské námořnictvo osvobodí loď unesenou piráty a poskytne pomoc posádce havarované lodi. Nácvik má být zaměřen i na námořní logistické operace, doplňování zásob a společnou přípravu protiponorkové a protivzdušné obrany. Počítá se i se cvičnými střelbami na námořní a vzdušné cíle. 

Rusko a Čína v posledních letech výrazně posilují vojenskou spolupráci, Čína patří k největším zákazníkům ruských zbrojovek. První velké námořní cvičení uspořádaly obě země loni v dubnu ve Žlutém moři. Manévrů Námořní součinnost 2012 se zúčastnilo sedm bitevních lodí a doprovodná plavidla. 

Peking se v posledních letech snaží utužovat námořní spolupráci také s dalšími státy v regionu s výjimkou Japonska, s nímž má dlouhodobé územní spory o skupinu ostrovů ve Východočínském moři. Čínské lodě se také ve značné míře podílí na boji proti somálským pirátům.