CIA tajila speciální věznice a brutální metody výslechu

Washington - Americká CIA léta zamlčovala fakta o brutálních praktikách, které používala při výslechu osob podezřelých z terorismu. Ty často probíhaly v tajných věznicích. Píše o tom list The Washington Post s odvoláním na důvěrnou zprávu senátního výboru pro kontrolu zpravodajských služeb. Analýza má přes 6 tisíc stran. Mimo jiné z ní vyplývá, že CIA zveličovala své úspěchy v boji proti terorismu. Zjištění se týkají doby vlády George W. Bushe.

Výslechové metody uplatňované například v tajných věznicích v Afghánistánu prý zahrnovaly násilnou koupel v nádrži s ledovou vodou - techniku, která není na seznamu výslechových metod ministerstva spravedlnosti USA. Jde o postup blízký takzvanému waterboardingu, kdy je v zadržených vyvoláván pocit topení. Některým vězňům údajně mlátili hlavou o zeď.

„CIA popisovala svoji činnost ministerstvu spravedlnosti i Kongresu. Zdůrazňovala, že se musí dostat k unikátním informacím a její činnost pomohla při odhalování teroristických spiknutí a zachránila tisíce životů,“ řekl listu jeden z amerických činitelů, který si přál zůstat v anonymitě. „Byla to skutečně pravda? Odpověď je ne,“ dodal.

Zpráva senátního výboru byla sestavena už loni a je tajná, napsal The Washington Post. Založena je na záznamech o desítkách zadržených. Dokumentuje řadu tvrzení činitelů zpravodajské služby, kteří se snažili získat povolení k užití speciálních výslechových metod – a posléze bránit jejich užití.

Vedení CIA prý někdy nařizovalo pracovníkům vězně vyslýchat, přestože byli přesvědčeni, že dotyční nemohou další informace poskytnout. V dokumentu se píše také o rozdělení uvnitř samotné zpravodajské služby, když někteří její členové se zavedenými praktikami nesouhlasili.

Reklamní spot CIA
Zdroj: ČT24

Mluvčí CIA odmítl obsah zprávy komentovat s tím, že konečnou verzi analýzy neviděl. Někteří američtí experti v dokumentu objevili nepřesnosti a mylné závěry, které zpochybňují jeho věrohodnost.

Předsedkyně senátního výboru pro kontrolu zpravodajských služeb Dianne Feinsteinová nedávno obvinila agenty CIA, že prohledávali počítače pracovníků výboru, kteří zprávu o tajných věznicích připravovali. Feinsteinová vyslovila podezření, že postup CIA byl nezákonný.

Výbor se sejde ve čtvrtek, aby rozhodl, zda pošle závěrečnou verzi prezidentu Baracku Obamovi. Pak by mohla být zveřejněna.

Vydáno pod