Centrum Gentu je tři roky bez aut, stal se inspirací pro další města

8 minut
Horizont ČT24: Centrum Gentu bez aut
Zdroj: ČT24

Belgický Gent zbavil centrum automobilové dopravy. Přísná opatření platí už tři roky a radnice je pyšná na čistý vzduch a menší počet nehod. Asi třetině lidí se to ale nelíbí. Poukazují hlavně na problémy chudších nebo méně pohyblivých. Pěší zóny v centrech měst zavedli i v Británii, Německu, Finsku a dalších zemích. Koketuje s tím i Praha.

O historické centrum Gentu se dělí chodci s cyklisty a elektrobusy. Soukromá auta tam nesmí už tři roky. Mezi vnějšími zónami se dá cestovat jen po městském okruhu.

Aut výrazně ubylo, cyklistů přibylo. Rozšířila se síť cyklostezek. Tam, kam mohou auta i kola, nesmějí řidiči cyklisty předjíždět. Více lidí také využívá rychlejší veřejnou dopravu. A do programu pronájmů sdílených elektroaut se registrovalo už 13 tisíc řidičů.

Gent
Zdroj: ČT24

Gent znovuotevřel kanály, které byly od 60. let zakryté a využité k parkování. Městu to vrací další romantickou kulisu. Turisté si to nemohou vynachválit.

„Zbavili jsme se tranzitů přes centrum. Máme bezpečnější a zdravější město s vyšší kvalitou života,“ libuje si místostarosta Gentu Filip Watteeuw. Opatření prosadili zelení, kteří po posledních volbách získali na radnici vliv. Archivní snímek z 80. let ukazuje, proč se k tomu odhodlali.

Gent v 80. letech
Zdroj: ČT24

Radnice zapracovala i na tom, že se rozrostla parkoviště a podzemní garáže. Nabízejí místa pro lidi, kteří pracují nebo bydlí v bezemisní zóně.

Kritika

Podle průzkumu pěší Gent vyhovuje necelým šedesáti procentům obyvatel. Skoro třetina je proti. Třeba mluvčí belgického autoklubu Lorenzo Stefani si stěžuje, že řešení je jen pro mladé, silné nebo bohaté: „Jsou lidé, kteří na nízkoemisní auta nemají. Staří lidé, kteří ročně ujedou tři, čtyři tisíce kilometrů autem, které už nevyhovuje parametrům zóny, znečistí ovzduší mnohem méně než majitel nového auta, který ročně najede 50 tisíc kilometrů.“

Méně pohybliví občané můžou jezdit zdarma elektrickými mikrobusy. Například podle zakladatele nevládní Ekologické fronty Gentu to ale nestačí. „Město musí zapracovat na alternativách, musí pracovat s lidmi, kteří mají handicap, a se seniory. Oni se snaží, ale je to složitý proces,“ říká.

Další města

Vize Gentu zapadá do ekologického plánu Evropské komise zajistit pro Evropskou unii do roku 2050 klimatickou neutralitu. Podobnou cestou se vydala i další města, třeba francouzský Štrasburk, německý Norimberk, anglický Oxford a Cambridge nebo finské Kajaani.

„Zklidňování dopravy v centrech měst je trendem, protože municipality si uvědomují, že je třeba snižovat emise v ovzduší a řešit problémy s kolonami. Historická centra měst nejsou stavěná na vysoké intenzity dopravy. Myslím, že k těmto trendům se budou připojovat další centra měst,“ říká Zdeněk Lokaj z dopravní fakulty ČVUT.

Podle studie Evropské komise je jejich zkušenost vesměs pozitivní. Část automobilové dopravy zmizela a městské prostředí je příznivější k životu. „Dopravní problémy následující po zavedení opatření jsou většinou mnohem méně závažná, než se očekávalo,“ dodává studie.

Automobilový provoz v centru v posledních letech omezuje i Praha. Zakázala vjezd na Mariánské náměstí před Novou radnicí. Na týden na sklonku loňského roku také vyzkoušela zákaz vjezdu na Smetanově nábřeží a v Karmelitské. Nyní vyhodnocuje, jaký to mělo vliv na dopravu v okolních ulicích, čistotu vzduchu nebo hluk. Mezitím se tam auta vrátila.

Podle Lokaje je potřeba hlavně postupovat koncepčně a mít nabídky alternativy k automobilové dopravě. „Buď udělat objízdné trasy, nebo mít záchytná parkoviště a vybudovat lepší infrastrukturu hromadné dopravy. Třeba v Londýně, když zavedli městské mýto, se během prvního roku zvýšil počet pasažérů hromadné dopravy o třetinu,“ připomněl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 4 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 9 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 9 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...