Cameron: Ministři budou moci vést kampaň za odchod země z EU

Britský premiér David Cameron oznámil, že před očekávaným referendem o členství Británie v Evropské unii každý z jeho ministrů bude moci sám zvážit, zda bude vést kampaň za setrvání země v Unii či za ukončení tohoto členství. Uvedla to britská média, která v posledních týdnech hovořila o tom, že někteří ministři chtějí mít možnost agitovat pro odchod země z EU.

„Bude jasný postoj vlády, ale jednotliví ministři budou mít možnost zaujmout jiný osobní postoj a přitom zůstat v kabinetu,“ prohlásil podle agentury Reuters v parlamentu Cameron.

Podle deníku The Guardian rozhodnutí ponechat členům vlády volnou ruku pravděpodobně premiérovi umožní vyhnout se demisím několika euroskeptických ministrů, jakým je například ministr práce Iain Duncan Smith. „Je nemožné, abych dělal kampaň za setrvání v EU,“ řekl deníku jeden ze členů vlády, který si přál zůstat v anonymitě.

Cameron slíbil voličům uspořádat referendum do konce roku 2017, ale podle britského tisku by se toto hlasování mohlo konat již letos v létě.

Konzervativní premiér je pro setrvání země v Unii, ale podmiňuje to reformami EU, které již navrhl unijním partnerům. K nejspornějším patří požadavek, aby Británie nemusela dávat sociální dávky přistěhovalcům z ostatních unijních zemí. Podle stanice BBC se ohledně britských návrhů nejspíš dosáhne dohody na únorovém summitu EU a poté začne v Británii kampaň k referendu.

Vydáno pod