Bude Trump swingovým králem? Průzkum ho favorizuje ve dvou ze tří klíčových států

Nejnovější průzkumy univerzity Quinnipiac ukazují, že kandidát republikánů v prezidentských volbách Donald Trump předstihl svou demokratickou rivalku Hillary Clintonovou – a to v klíčových státech Florida a Pensylvánie. V Ohiu jsou jejich síly prakticky vyrovnané. Všechny tři státy přitom patří mezi tzv. swing states (státy na houpačce), které mohou o celkovém vítězi voleb rozhodnout.

Trump poděkoval lidem za podporu prostřednictvím infografiky, kterou výsledky průzkumu doprovodila stanice Fox News. „Díky Florido, Ohio i Pensylvánie. Pokřivená Hillary není způsobilá,“ zmínil podnikatel. „Víme, že klání bude těsné až do konce, proto musíme stále tvrdě pracovat. Lidi, Trump je vážné nebezpečí,“ reagoval na Twitteru tiskový zástupce Clintonové Brian Fallon.

Ve všech třech případech jde však o rozdíl v rámci statistické odchylky. Například na Floridě – kde v roce 2012 voliči připravili nejdramatičtější bitvu – činí tři procenta. Clintonová zde ztratila za poslední měsíc náskok osmi procentních bodů a nyní by ji podpořilo jen 39 procent voličů, zatímco Trumpa 42 procent.

V Pensylvánii Trumpa podle průzkumů podporuje 43 procent voličů, zatímco Clintonovou 41 procent. V Ohiu se za oba kandidáty staví shodně 41 procent Američanů.

Clintonová podle analytiků Quinnipiac ztratila u voličů v hodnocení čestnosti a morálních standardů. Uškodila jí totiž aféra s využíváním soukromého e-mailu pro pracovní účely, když byla ministryní zahraničí. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sice došel k závěru, že Clintonová nespáchala zločin, ministerstvo zahraničí ale záležitost dál interně vyšetřuje a mohlo by sáhnout až k odebrání bezpečnostní prověrky Clintonové.

Clintonová tvrdí, že si nebyla vědoma, že ze soukromého e-mailu posílá či přijímá utajované informace. Republikáni však aféru hojně využívají v prezidentské kampani k útokům na demokratickou političku.

A rány zasazují i z jiného úhlu. Kongresový vyšetřovací tým vedený republikány na konci června obvinil Clintonovou, že jako ministryně zahraničí nedokázala v roce 2012 ochránit životy Američanů, kteří se v libyjském Benghází stali obětí útoku extremistů. V osmisetstránkové zprávě se píše, že Clintonová „ostudně“ ignorovala kongresové vyšetřovatele.

Celostátní průzkum společnosti Ipsos z tohoto týdne přesto ukázal, že v rámci celých Spojených států vede Clintonová nad Trumpem o 13 procentních bodů. Celostátní podpora však nemusí být pro výsledek voleb rozhodující, jak ukázalo klání v roce 2000 mezi Georgem Bushem mladším a Alem Gorem. Gore tehdy sice celostátně získal více hlasů, neuspěl ale v klíčových státech, a proto se prezidentem stal Bush.

Co jsou tzv. swing states?

Americké volby se rozhodují v takzvaných swing states. Kandidáti se sice mohou spolehnout na podporu v tradičních baštách republikánů a demokratů, o vítězství ale musejí bojovat právě v těch, kde vítěze nelze předem odhadnout. Kandidáti jsou tu jako na houpačce, jednou nahoře, jednou dole. Právě proto sem soustředí kampaň a s ní i většinu financí.

Pro tyto volby jde vzhledem k dosavadním průzkumům i poměrům v jednotlivých primárkách o následující státy: Ohio, Colorado, Iowa, Nevada, New Hampshire, Virginia Florida.

Swing states
Zdroj: ČT24

Trump jako první oznámí jméno nejbližšího spolupracovníka

Trump oznámí v pátek, kdo je jeho kandidátem na viceprezidenta. Mediální magnát již v pondělí uvedl, že v úvahu připadá pět osob.

V minulosti se spekulovalo například o penzionovaném generálovi Michaelovi Flynnovi. Trump ale později řekl, že upřednostňuje spíše politika, než člověka z armádní sféry. Dále se objevuje jméno někdejšího předsedy americké Sněmovny reprezentantů Newtovi Gingrichovi – známého z prezidentských primárek v roce 2012, guvernérovi Indiany Mikovi Penceovi či guvernérovi New Jersey Chrisovi Christiem. Ten se pro změnu neúspěšně ucházel o nominaci strany v letošních primárkách.

Donald Trump
Zdroj: Reuters

Miliardář již dříve oznámil, že kandidáta na viceprezidenta zveřejní těsně před republikánským nominačním sjezdem, který Trumpa oficiálně zvolí stranickým prezidentským uchazečem. Sjezd začne příští týden v pondělí.

Clintonová zveřejní jméno svého nejbližšího spojence zřejmě o něco později. Mezi nejčastěji skloňované osoby se řadí senátorka za stát Massachussets Elizabeth Warrenová. Blízká kolegyně Clintonové má silnou podporu hlavně v progresivním a silněji levicovém táboře demokratů.

Hillary Clintonová
Zdroj: Reuters

Druhou – aktuálně pravděpodobnější variantou – je bývalý vrchní velitel sil NATO v Evropě James Stavridis. Jednašedesátiletý admirál ve výslužbě v současnosti působí jako děkan právní a diplomatické školy na bostonské Tuftsově univerzitě. Clintonová se Stavridisem spolupracovala v době, kdy působila v čele amerického ministerstva zahraničí.

Podle dřívějších informací jsou ve hře také populární senátor za stát Virginie Tim Kaine a ministr bytové výstavby a rozvoje měst ve vládě Baracka Obamy Julian Castro.

Cesta ke zvolení americkým prezidentem
Zdroj: ČT24/US embassy/Americké centrum/Wikipedia.org

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Jen ať nepadají bomby.“ Z Kyjeva za leden kvůli výpadkům odešlo na 600 tisíc lidí

Kvůli výpadkům proudu, tepla a vody, způsobenými ruskými útoky na energetickou infrastrukturu, platí na Ukrajině nouzový stav. Například na levém břehu Kyjeva jsou domy, které nemají teplo už jedenáct dní. Podle starosty Kyjeva Vitalije Klyčka město za leden opustilo 600 tisíc lidí.
před 40 mminutami

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 50 mminutami

Syrská vláda oznámila čtyřdenní příměří s Kurdy vedenou aliancí

Syrské ministerstvo obrany oznámilo nové, čtyřdenní příměří s ozbrojenou koalicí Syrských demokratických sil (SDF) vedenou Kurdy, píše agentura AFP. Koalice již potvrdila, že klid zbraní hodlá dodržovat. Velitel SDF Mazlúm Abdí zároveň oznámil, že jeho jednotky se stahují do oblastí s kurdskou většinou. Na počátku ledna propukly nové boje mezi vládními silami a ozbrojenci SDF, přičemž v neděli ohlášené příměří se zhroutilo.
před 1 hhodinou

Snaha oslabit Evropu, kritizoval Macron v Davosu americké kroky

Francouzský prezident Emmanuel Macron kritizoval imperiální ambice některých vůdců a odsoudil kroky současné americké vlády, které vnímá jako snahu oslabit a podřídit si Evropu. Prohlásil to na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu, kde hovořil také o tom, že se svět přesouvá do éry roztříštěnosti bez pravidel. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová předtím v Davosu mimo jiné řekla, že Evropská unie chce masivně investovat do Grónska.
13:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dánsko není podle Trumpa schopno ochránit Grónsko, proto ho musejí získat USA

Dánsko není schopné ochránit Grónsko, tvrdí americký prezident Donald Trump. USA proto podle něj musejí získat tento ostrov, který je poloautonomní součástí Dánského království. Řekl, že o věci hovořil s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a že rozhovory s dalšími lídry na toto téma budou pokračovat ve švýcarském Davosu, kde se koná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Situací kolem ostrova se bude zabývat také Evropský parlament. Na krizi mezi spojenci reagují i ceny kovů či akcií.
10:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Analytici se ohlížejí za rokem Trumpa v úřadu

Americký prezident Donald Trump se přesně před rokem vrátil do Bílého domu. Sliboval ekonomický růst, tvrdou protiimigrační politiku, cla, zeštíhlení federální vlády nebo rychlý konec ruské invaze na Ukrajinu. Za prvním rokem druhého Trumpova mandátu se postupně ohlížejí analytici a redaktoři ČT.
13:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump skládá vlastní OSN. S právem veta a placeným stálým členstvím

Americký prezident Donald Trump láká státníky do své vznikající Rady míru, v níž má mít s takřka neomezeným právem veta hlavní slovo při rozhodování o členech i usneseních. V dopise slibuje „nový odvážný přístup k řešení mezinárodních konfliktů“. Podle diplomatů by plán mohl podkopat pozici OSN. Trump, který kritizuje OSN za nečinnost, chce podle některých expertů obejít Radu bezpečnosti.
před 4 hhodinami

Američané v Grónsku měli mnoho vojáků i základen. Už dekády se stahují

Americký prezident Donald Trump kritizuje Dánsko, že podle něj neposkytuje Grónsku dostatečnou obranu, a opakovaně vznáší požadavky na získání největšího ostrova světa. USA přitom v Grónsku samy desítky let působily, nejprve aby čelily nacistickému Německu a později Sovětskému svazu. Na ostrově umístily jaderné zbraně a řadu klíčových základen, ale své jednotky začaly po konci studené války stahovat.
před 5 hhodinami
Načítání...