Britské speciální síly se v Afghánistánu podle BBC podílely na podezřelých zabitích

Příslušníci britských speciálních jednotek SAS se v Afghánistánu podíleli na podezřelých zabitích. Týmy SAS údajně zabíjely neozbrojené zajatce a falšovaly důkazy v hlášeních nadřízeným, konkrétně například umístěním zbraně k tělu zabitého na místě provedené akce, aby to vypadalo, že oběť byla ozbrojená. Podle investigace BBC, o níž stanice informovala v úterý na webu, britské jednotky takto údajně za půl roku zabily 54 osob.

BBC analyzovala stovky stran provozních dokumentů SAS včetně hlášení z razií a přepadových misí v afghánské provincii Hílmand v letech 2010 a 2011. Jednotlivci, kteří sloužili s týmy SAS, vypověděli, že viděli příslušníky SAS zabíjet neozbrojené lidi při nočních raziích a pak k tělu mrtvého umístit zbraň. Několik zdrojů BBC řeklo, že týmy SAS mezi sebou soutěžily v tom, který provede více zabití.

Z interní e-mailové komunikace v nejvyšších místech speciálních jednotek vyplývá, že vedení mělo určitá podezření, ale nic neohlásilo vojenské policii, ačkoliv to je zákonná povinnost. Ministerstvo obrany konkrétní obvinění nekomentovalo a uvedlo, že „odmítnutí komentáře by nemělo být vykládáno jako přijetí pravdivosti (těchto) obvinění“.

Mluvčí ministerstva obrany BBC řekl, že britské jednotky v Afghánistánu sloužily odvážně a profesionálně a „podle těch nejvyšších standardů“.

Cílem útoků mohli být i civilisté

Jednotka SAS, na kterou se BBC soustředila primárně, operovala v provincii Hílmand, jedné z nejbezpečnějších v Afghánistánu, kde byly časté bombové útoky a ozbrojené přepady příslušníků Talibanu. SAS odpovídala operacemi ve snaze „zabít nebo zajmout“ velitele Talibanu a také se snažila narušovat sítě výrobců bomb.

Operace standardně vypadaly tak, že lidé ze zpravodajské služby identifikovali cíle a SAS pak v noci v oblasti provedla razii. Nejmenovaný zaměstnanec zpravodajské služby přítomný u výběru cílů v roce 2011 ovšem uvedl, že na seznamech se snadno mohli objevit i civilisté, jelikož jejich sestavování bylo problematické a uspěchané.

„Zaměstnanci dali dohromady seznam lidí, kteří podle nich patřili k Talibanu. Po krátké diskuzi byl SAS předán rozkaz ,zabít nebo zajmout‘,“ uvedl zdroj a pokračoval: „Neznamenalo to rovnou ,zabijte je všechny‘, ale rozhodně byli pod tlakem. Soudy nad lidmi byly vykonávány rychle,“ dodal zpravodajec.

Podezřelé opakování

Když jednotka, obvykle s využitím vrtulníku, dorazila na místo, vyvedla všechny z budovy ven a svázala jim ruce. Jednoho ze zajatců, muže, pak vzali zpět do budovy, aby asistoval při prohlídce domu, což je běžný postup, uvedla BBC. Důstojníkům speciálních jednotek začalo být později podezřelé, jak často se v hlášeních o razii objevuje, že dotyčný se při prohledávání domu pokusil na příslušníky SAS například zaútočit granátem, „natahoval se po pušce za závěsem“, nebo „sáhl za matraci, vytáhl granát a pokusil se jej hodit“, takže bylo nutné jej zneškodnit.

„Naštěstí (ten granát) ale nevybuchl,“ stojí v interní e-mailové komunikaci vedení SAS. „To už je po osmé, co se to stalo… To prostě nevymyslíš“, psali si mezi sebou důstojníci vedení speciálních jednotek. V jiných e-mailech hovoří o zprávách z misí jako o „neuvěřitelných“ a mluví o „posledním masakru“ jednotky SAS.

Žádné z podezření a důkazů však nebylo předáno vojenské policii. Podle zjištění BBC byly obavy důstojnického sboru založeny do složky s názvem „Neoficiální informace o mimosoudních zabitích“, která byla přístupná jen několika vysoce postaveným důstojníkům. Inkriminovanému týmu SAS bylo v Afghánistánu povoleno nasazení na dalších šest měsíců v roce 2012.

Armáda údajně bránila ve sběru důkazů

Novináři BBC navštívili několik domů, kde vojáci SAS provedli v letech 2010 a 2011 razie, při nichž došlo podle hlášení k přestřelce. BBC po konzultaci s balistickými experty uvádí, že stopy po kulkách necelého půl metru od země ve stěně domů naznačují mnohem spíše zabití popravením než vzájemnou střelbu.

V roce 2014 zahájila vojenská policie operaci Northmoor zaměřenou na šest set údajných přečinů, kterých se dopustily britské jednotky v Afghánistánu, včetně zabití provedených SAS. Vyšetřovatelé ale BBC řekli, že britská armáda jim bránila ve sběru důkazů. Operace Northmoor byla v roce 2017 omezena a v roce 2019 zcela uzavřena.

Podle ministerstva obrany nebyly nalezeny žádné důkazy o kriminálních činech. Členové investigativního týmu vojenské policie ale toto tvrzení odmítají.

Zpráva BBC o údajných přečinech britské SAS není první svého druhu. V Austrálii například soudní vyšetřování v roce 2020 přineslo důkazy o devětatřiceti nezákonných zabitích provedených členy australských speciálních jednotek v Afghánistánu i používání metody nastražené zbraně k ospravedlnění zabití. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 23 mminutami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 3 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 3 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 4 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 7 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 8 hhodinami
Načítání...