Britská policie v souvislosti s drony na Gatwicku zatkla dva lidi

Události: Gatwick hlídá vojenská technika (zdroj: ČT24)

Britská policie zatkla dvě osoby v souvislosti s vyšetřováním letů nepovolených dronů, které v minulých dnech zastavily provoz na londýnském letišti Gatwick. Informovalo o tom vedení policie v hrabství Sussex na svém twitterovém účtu. Správa letiště v sobotu oznámila, že se snaží obnovit normální provoz.

Policie zatkla dva lidi, muže a ženu, v pátek pozdě večer. Žádné podrobnosti o zatčených neuvedla. Nebylo oznámeno, kde byli zadrženi, nebyli zatím ani z ničeho obviněni, napsala agentura AP.

„Vyzýváme veřejnost, cestující a obyvatele v okolí Gatwicku, aby byli ostražití a okamžitě nás kontaktovali v případě, že se domnívají, že mají informace, jež by pomohly pachatele dostat před soud,“ uvedla policie ve svém prohlášení. „Naše vyšetřování dál pokračuje,“ sdělil vyšetřovatel James Collis.

Letiště uvedlo, že se provoz vrací k normálu. Vyzvalo ale cestující, aby nadále kontrolovali časy odletů a příletů. „Cestující by měli stále počítat se zpožděním či zrušením letů, přestože se letištní provoz po třech dnech problémů postupně obnovuje,“ uvedlo letiště.

Kvůli opakovaným problémům s drony se na druhém nejrušnějším letišti v Británii vůbec nelétalo od středečního večera do pátečního rána, což narušilo plány více než sto tisíc pasažérů. Provoz se zastavil celkem na více než 30 hodin, zrušeno bylo 760 letů. Provoz na Gatwicku se kvůli výskytu dronu na hodinu a půl znovu zastavil i v pátek večer.

Britská média informovala, že ve snaze zabránit dalším problémům byla na letišti nasazena vojenská technika, která zřejmě dokáže dron vystopovat a také narušovat komunikaci s osobou, která jej ovládá. Úřadům se nicméně stále nepodařilo problémové drony zneškodnit. Není ani jasné, zda se už podařilo dopadnout jejich pilota či piloty, policie totiž neuvedla, z čeho podezírá dvě zatčené osoby.