Brexit: hlavní otázky a odpovědi

Rozhodnutí britských voličů o vystoupení Spojeného království z Evropské unie s sebou nese řadu otázek, které se dotýkají mnoha oblastí. V popředí je jak problematika budoucího vztahu ostrovní země s EU, tak i budoucnost Skotska či Severního Irska v rámci Velké Británie. Řeší se též scénář celého procesu britského odchodu z Unie a také to, co může brexit znamenat pro jednotlivé členské země včetně České republiky.

Je nyní brexit skutečně jistý, nebo jej může něco zvrátit?

Výsledek referenda není sám o sobě závazný, musí jej ještě potvrdit britský parlament. V otázce toho, zda by Velká Británie mohla v budoucnu opět usilovat o členství v EU, zazněla řada hlasů, i od Davida Camerona, šéfa Evropské komise Junckera či francouzského prezidenta Hollanda, že vystoupí-li Britové z Unie, bude to už jednou provždy

Co bude muset EU s Británií dojednat a kdy s tím začne?

Zástupci unijních institucí požadují, aby byly rozhovory o britském odchodu z Unie zahájeny co nejdříve, průtahy prý jen zbytečně prodlužují nejistotu. Odhadem bude třeba vyřešit 800 až 900 smluv, které pojí Velkou Británii a Evropskou unii. Dohodnout bude například potřeba, jak budou nastaveny vzájemné obchodní vztahy, jak to bude s právy občanů EU ve Velké Británii a naopak, nebo kdy Britové přestanou posílat peníze do společného rozpočtu.

Článek 50 Lisabonské smlouvy
Zdroj: Francois Lenoir/Reuters

Kdy Británie skutečně opustí EU?

Proces vyjednávání s Bruselem by měl trvat dva roky. Tuto dobu zmiňuje Článek 50 Lisabonské smlouvy, jenž stanovuje, že země, která se rozhodne vystoupit, pak oznámí svůj záměr Evropské radě. EU následně uzavře s touto zemí dohodu o podmínkách jejího vystoupení. Tu pak musí odsouhlasit Rada EU kvalifikovanou většinou po souhlasu Evropského parlamentu.

Ublíží brexit více Británii nebo zbytku EU?

Mnozí komentátoři uvádějí při výčtu možných negativních důsledků odchodu země z EU zejména pokles britské ekonomiky a s tím související ztrátu přístupu na jednotný vnitřní trh Evropské unie. Také je často zmiňováno oslabení role Velké Británie coby významného zahraničně-politického hráče. Co se týče konkrétních hrozeb pro EU, zde se jedná především o nebezpečí „dominového efektu“, kdy by se i další členské země mohly v budoucích plebiscitech vyslovit pro konec svého účinkování v rámci unijních struktur.

Kdo se stane novým britským premiérem?

Kdo bude novým premiérem? David Cameron oznámil, že neodstoupí ihned, ale až v následujících měsících před říjnovou konferencí toryů. Spekuluje se o nástupci, který bude muset být spíše z tábora brexitu. Nabízejí se jeho hlavní představitelé – bývalý londýnský starosta Boris Johnson a ministr spravedlnosti Michael Gove. K favoritům patří i ministryně vnitra Theresa Mayová, která sice byla pro členství v EU, ale držela se stranou kampaně.

Boris Johnson jako nástupce Davida Camerona?
Zdroj: Reuters/Stefan Rousseau

Opustí Británii Skotsko a Severní Irsko?

Podle první ministryně Skotska Nicoly Sturgeonové ze Skotské národní strany je druhé referendum o odtržení Skotska velmi pravděpodobnou záležitostí, neboť Skotové nechtějí být proti své vůli (většinově hlasovali pro setrvání v EU) zbaveni členství v Unii. V případě Severního Irska navrhuje republikánská strana Sinn Fein referendum o sjednocení s Irskou republikou, první ministryně Severního Irska, Arlene Fosterová (z tábora unionistů, kteří patří mezi zastánce odchodu Velké Británie z EU) však tuto možnost rezolutně odmítla.

Co bude s Čechy, kteří dnes žijí a pracují v Británii?

V Británii loni podle kvalifikovaných odhadů pracovalo kolem 37 000 českých občanů. Nejčastěji našli místo ve službách a pohostinství. Podle ministerstva práce a sociálních věcí ČR se dá předpokládat, že Británie omezí Čechům volný přístup na svůj trh práce. 

Co se změní v cestování do Británie?

Obavy ze zavedení vízové povinnosti jsou s největší pravděpodobností liché. Vydrží-li levnější libra, mohlo by cestovatelů na Britské ostrovy přibýt a zájezdy by mohly být i cenově dostupnější.

Sníží se objem peněz, které z EU čerpají tzv. čistí příjemci včetně ČR?

Pro období 2014–2020 připadá na Českou republiku objem peněz ve výši 24,2 miliardy eur (654 miliard korun). Podle studie analytiků Komerční banky by se tato částka – při výpadku britských příspěvků do společné unijní kasy – mohla snížit zhruba o šest procent, a Česko by tak v letech 2017 až 2020 mohlo přijít o 38 miliard korun.

  • Bezprostřední reakcí po referendu by podle ekonomů mohla být nejistota až panika na finančním trhu, výprodej britských akcií a oslabení při nejpesimističtějších scénářích téměř o 20 procent.
  • Pokud by k tomu došlo, zlevnilo by dovážené zboží z Británie až o 10 procent. Po schválení nové smlouvy mezi Velkou Británií a EU by se situace mohla uklidnit. Začala by zřejmě platit cla, což by zboží dovážené z Británie prodražilo.
  • Momentálně je Británie třetím nejvýznamnějším exportním trhem pro české firmy. Odchod Britů z Unie by zřejmě znamenal právě omezení vývozu českého zboží do Spojeného království.
  • Brexit by se odrazil i v kurzu koruny. „Kdyby narostla systémová nedůvěra v euro a eurozónu jako projekt, hráči by si to přebrali jako signál, že ČNB bude nakonec nucena zůstat déle v intervenčním režimu a možná, že časem může uvažovat o oslabení české koruny. V takovém případě by koruna dostala citelnější úder a byla delší dobu slabší,“ říká ekonom Jan Bureš z Poštovní spořitelny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyskočil z okna a pomohl zraněným. Ukrajinské Sumy opěvují mladého hrdinu

Ukrajinci v Sumách mají nového mladého hrdinu. Třináctiletý Kyrylo Iljašenko zásadním způsobem pomohl zachránit lidi z autobusu, u kterého v neděli dopadla jedna z ruských balistických střel. Mladík po dopadu rakety neváhal, vyskočil z okna autobusu a začal zraněným pomáhat ven. Vděčnost za hrdinský čin mu nevyjádřili jen cestující, ale osobně i ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Iljašenko je prý hlavně rád, že zásah přežil, a doufá, že podobnou tragédii už nezažije – i s vědomím toho, že počet ruských úderů v posledních týdnech roste.
před 4 hhodinami

EU navrhla seznam bezpečných zemí pro zrychlené azylové řízení

Evropská komise navrhla vytvořit první unijní seznam bezpečných zemí původu. Je na něm sedm zemí: Kosovo, Bangladéš, Kolumbie, Egypt, Indie, Maroko a Tunisko. Členské státy by tak dostaly možnost zpracovat žádosti o azyl občanů těchto států ve zrychleném řízení na základě toho, že žádosti pravděpodobně nebudou úspěšné, uvedla Komise. O návrhu musí nyní rozhodnout Evropský parlament a Rada EU.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 4 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 5 hhodinami

Srbsko má nového premiéra. Podle kritiků ale stejně vládne Vučić

Srbský parlament ve středu vyslovil důvěru nové vládě premiéra Djura Macuta, která krátce poté složila i přísahu. Macut chce uklidnit situaci v Srbsku, kde se konají silné protesty proti vládě a korupci. Podle kritiků je však jedno, kdo premiérský post zastává, protože ve skutečnosti vládne prezident Aleksandar Vučić.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Izrael vytvořil z třiceti procent území Pásma Gazy nárazníkovou zónu

Izraelská armáda dle agentury AFP oznámila, že z třiceti procent celkového území Pásma Gazy vytvořila po obsazení nárazníkovou zónu, v níž Palestincům nebude dovoleno žít. Ministr obrany židovského státu Jisra’el Kac ve středu rovněž uvedl, že do pásma za současné situace nebude vpuštěna žádná humanitární pomoc.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rusko příměří zatím nechce, přeje si dobýt další území, míní Pojar

Rusko uzavřít dohodu o příměří s Ukrajinou, na kterou otevřeně zaútočilo v únoru 2022, zatím nechce, řekl v Interview ČT24 poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Moskva podle něj totiž doufá, že ještě dobyde další území. Roli podle něj hraje i to, že Rusové necítí dostatečný tlak ze strany USA, které za účelem ukončení války s oběma stranami jednají od druhé poloviny února. „Pokud by USA zapojily veškeré páky, příměří dosáhnou,“ prohlásil. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 7 hhodinami

Paraguayský soud zamítl žádost o propuštění českého exposlance Wolfa

Paraguayský nejvyšší soud zamítl žádost o propuštění z vazby, kterou podala obhajoba bývalého českého poslance Petra Wolfa. Napsal to deník ABC. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že Wolf neuspěl ani se svou žádostí o azyl v zemi, kde se skrýval před českou justicí. Ta ho odsoudila na šest let odnětí svobody za dotační podvody a české úřady tak usilují o jeho vydání.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...