Bratislavou prošel protestní pochod Romů

Bratislava – Slovenská metropole dnes zažila první pochod obyvatel ze sociálně vyloučených lokalit Slovenska. Kolem 300 Romů z různých koutů Slovenska dnes v Bratislavě demonstrovalo za lepší životní podmínky. Od státu žádali zejména více pracovních příležitostí, zastavení údajné diskriminace, ale i zvýšení sociálních dávek. Akci zorganizoval občanský aktivista Alojz Hlina, který novinářům řekl, že spolu s dalšími lidmi nespokojeným Romům zaplatil jízdenky.

Podnikatel a aktivista Hlina chtěl upozornit na problémy Romů, které se ve slovenské společnosti dlouhodobě neřeší. Společně s Romy vytvořil několik návrhů, které dnes chtěl předložit vládě. Romové do hlavního města přicestovali vlaky a z hlavního nádraží se pěšky přesunuli před Prezidentský palác, kde přednesli své požadavky. Ty následně zopakovali před budovou parlamentu. Ten ale tento týden nezasedá, takže neměli návrhy komu odevzdat. Na pochodující dohlížely desítky policistů, akce se ovšem obešla bez incidentů. 

Nejčastěji byla od zástupců romské menšiny slyšet žádost o práci. Stěžovali si na nedostatek volných pracovních míst a rovněž na údajnou diskriminaci, když podle nich řada firem odmítá Romy zaměstnat. „Navrhujeme daňové zvýhodnění těch podnikatelů, kteří vytvoří pracovní místa v blízkosti (romských) osad a zaměstnají Romy,“ prohlásil jeden z účastníků pochodu. Romové dále navrhují vysázet rychlerostoucí dřeviny v okolí romských osad, aby se tím předešlo neustálým výčitkám, že Romové kradou státní dřevo. Dalším návrhem je umožnit Romům sběr PET lahví, kterým by si mohli přivydělat. 

Za dva týdny chce Hlina přivést do Bratislavy lidi, kteří mají s Romy problémy, a vyvolat tím ve společnosti diskusi na toto téma. Z odvážných plánů, které vláda slibovala loni, kdy nastoupila k moci, se zatím nic nezrealizovalo a vypadá to, že ani do budoucna nemá vláda v plánu se touto agendou zabývat. 

Neřešením problémů se situace pouze vyhrotí

Problémy soužití se vyskytují zejména na východním Slovensku, ale například i v okolí Bratislavy. Na Slovensku žije přibližně půl milionu Romů, část z nich bydlí v osadách v nevyhovujících podmínkách, často bez vody a kanalizace, a téměř všichni jsou odkázáni na státní sociální dávky. Ačkoli soužití většinového obyvatelstva s Romy na mnoha místech provázejí konflikty a obyvatelé si často stěžují na kriminalitu a nepořádek, k nárůstu napětí na rozdíl od Česka v posledním období nedošlo.

„Je tu půl milionu Romů na pětimilionové Slovensko, problémy jsou dlouhodobě neřešené a je tu mnoho velmi chudých osad. Konflikty, které jsou v České republice, budou i zde, je to jen otázkou času,“ komentuje události Olga Baková, zpravodajka ČT24 na Slovensku. 

Olga Baková, zpravodajka ČT24 na Slovensku:

„Problémy se v tuto chvíli sice nevyhrocují, ale je to časovaná bomba.“

Na Slovensku se snažili zlepšit postavení Romů zástupci každé vlády, žádná však výraznější úspěch nezaznamenala. Země v minulosti čelila zahraničním výtkám kvůli postupu vůči Romům, ostrou kritiku si vysloužila policie. Z minulosti je známý třeba případ muže, jenž zemřel po mučení na policejní stanici, v současnosti soud řeší případ šikanování romských dětí policisty.