Boj o rozpočet v USA nekončí. Trump zvažuje vyhlásit stav nouze a postavit zeď bez Kongresu

3 minuty
Demokraté schválili dvojici návrhů ukončujících nouzové fungování vládních úřadů
Zdroj: ČT24

Jednání zákonodárců s americkým prezidentem Donaldem Trumpem o finančním sporu kvůli stavbě zdi na hranicích s Mexikem žádné řešení nepřineslo. Šéf demokratů v americkém Senátu Chuck Schumer po schůzce prohlásil, že Trump je připraven blokovat financování federálních úřadů i roky. Sněmovna reprezentantů schválila ve čtvrtek večer dvojici návrhů, které ukončují nouzové fungování vládních úřadů. Bílý dům ale před hlasováním varoval, že poradci prezidenta doporučili návrhy vetovat.

Trump po jednání s představiteli Kongresu prohlásil, že zeď je pro ochranu hranic s Mexikem nezbytná, schůzku nicméně považuje za přínosnou. Prezident rovněž uvedl, že zvažuje využití svých mimořádných pravomocí k postavení zdi bez souhlasu Kongresu. „Můžeme vyhlásit vnitrostátní stav nouze. Neudělal jsem to. Ale možná to udělám. Můžeme vyhlásit stav nouze a zeď postavit velmi rychle,“ řekl Trump.

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová označila jednání za místy hádavé. Zdůraznila přitom, že dokud nebude obnoveno financování federálním úřadům, není možné vyřešit spor o podobu ostrahy hranic.

Šéf Bílého domu naopak trvá na tom, že součástí opatření, které zajistí federálním úřadům peníze na jejich chod, bude i 5,6 miliardy dolarů (zhruba 126 miliard korun) na zeď. Tyto finance ale demokraté Trumpovi dát nechtějí. Zeď považuje Trump za klíčovou pro ochranu hranic před pašeráky lidí, zbraní a drog, její stavbu slíbil v prezidentské kampani.

Demokraté krátce poté, co získali ve sněmovně většinu, prosadili text, který má zajistit dostatek peněz pro většinu federálních úřadů do konce září. Jenže nepočítají s penězi, které požaduje prezident Trump na stavbu zdi na hranici s Mexikem. 

Koho postihlo omezení financování federálních úřadů
Zdroj: ČT24

Jeden z nových návrhů zajišťuje finance pro většinu úřadů do zářijového konce fiskálního roku, druhý se týká pouze peněz pro klíčové ministerstvo vnitřní bezpečnosti, které zajišťuje ochranu hranic. Pro něj demokraté navrhli financování pouze do 8. února s tím, že do té doby by se obě strany měly dohodnout na kompromisu týkajícím se peněz na zeď.

Republikáni, kteří ovládají Senát, aktivitu demokratů kritizovali jako „zbytečné hlasování, jež nezajišťuje prostředky k ochraně hranic“. 

„Je poměrně jasné, že návrhy, které předložili demokraté, tak republikánský předseda Senátu řekl, že se jimi Senát vůbec nebude zabývat. Protože se prezident Trump pořád tváří, že pokud nedostane 5,3 miliardy na tu svoji slavnou zeď, tak ty zákony bude vetovat,“ uvedl ve Studiu 6 vedoucí katedry severoamerických studií FSV UK Kryštof Kozák.

Obě strany podle něj naznačují, že může přetahovaná ohledně rozpočtu trvat ještě nějakou dobu. Nakonec se ale dohodnout musí.

7 minut
Kryštof Kozák: Obě strany naznačují, že spor ještě může nějakou dobu trvat
Zdroj: ČT24

Omezení financování postihlo asi 800 tisíc úředníků

Americké úřady fungují v omezeném režimu od 22. prosince. Demokratičtí poslanci krizovou situaci ohledně rozpočtu označili za následek „záchvatu vzteku“, který prý postihl prezidenta Trumpa. Vůdci demokratů v obou parlamentních komorách Nancy Pelosiová a Chuck Schumer vydali prohlášení, podle něhož šéf Bílého domu „dostal, co chtěl“. Zeď, kterou touží vystavět, by podle obou politiků byla neúčinná a zbytečně drahá.

Zastavení či přiškrcení toku peněz se týká 15 oddělení na úrovni ministerstev a desítek vládních agentur, nemělo by se ale nijak dotknout důležitých oblastí, jako je bezpečnost, akutní zdravotní péče či ostraha hranic.

Krizová situace nicméně postihla asi 800 tisíc vládních úředníků, kteří se ocitli bez výplaty. Kolem 420 tisíc z nich zůstalo v práci, zbytek dostal neplacené volno. Postižen byl například prakticky celý Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), centrální daňový úřad IRS nebo 80 procent zaměstnanců amerických národních parků. Mnoho z nich proto zavřelo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev to s mírem myslí vážně, říká Lipavský o paktu s USA

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil americko-ukrajinskou dohodu o přírodních zdrojích za milník v partnerství obou zemí. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) považuje ujednání za důkaz, že Kyjev je připraven na mírová jednání, zatímco Rusko se dál vykrucuje.
12:45Aktualizovánopřed 16 mminutami

Odtajněné dokumenty ukazují, jak Argentina pomáhala utéct nacistům

Argentina odtajnila dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Napsal to britský list The Times.
před 1 hhodinou

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Moskvou dosazený šéf Ruskem okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že při ranním ukrajinském dronovém útoku zemřelo sedm lidí na trhu ve městě Olešky.
06:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump po dohodě o nerostech schválil prodej zbraní Ukrajině

Administrativa Donalda Trumpa poprvé od lednového nástupu k moci odsouhlasila prodej zbraní Kyjevu. Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Moskva se k vývoji zatím nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 7 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 15 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 18 hhodinami
Načítání...