Syn Usámy bin Ládina Hamza, kterého teroristická organizace al-Káida školila pro budoucí vůdcovskou roli, je po smrti. Uvedly to deník The New York Times a televize NBC s odvoláním na zdroje v tajných službách. Spojené státy se podle nich podílely na náletu, který Hamzu bin Ládina zabil. Al-Káida jeho smrt nepotvrdila. Americký prezident Donald Trump odmítl věc komentovat.
Bin Ládinův syn Hamza je mrtev, uvedla americká média. Trump to nechce komentovat
Hamzu bin Ládina zařadil Washington na černou listinu mezinárodních teroristů už v lednu 2017. Letos pak Spojené státy vypsaly odměnu jeden milion dolarů (asi 22,5 milionu korun) za informace, které ho pomohou dopadnout.
Datum a místo smrti bin Ládinova nejmladšího syna, kterému bylo okolo 30 let, nejsou z informací amerických médií jasné. Podle The New York Times byl Hamza zabit během prvních dvou let Trumpovy vlády a milionová odměna za teroristovo dopadení byla tedy vypsána až po jeho smrti.
V řadách al-Káidy Hamza vyzýval k boji proti Spojeným státům, Izraeli a dalším západním spojencům USA. Už jako dítě se objevoval v propagandistických videích al-Káidy. Horoval pro džihád, trénoval bojová umění a byl představován jako mladý lev bojující za zájmy organizace.
Hamza měl nahradit otce v čele al-Káidy
Hamzův otec Usáma bin Ládin byl zabit 2. května 2011 při akci speciálního amerického komanda v Abbottábádu poblíž pákistánské metropole Islámábádu. Jeho tělo bylo poté vhozeno do Arabského moře.
Před teroristickým útokem na USA z 11. září 2001 byl Hamza v Afghánistánu s otcem a podle dostupných zpráv s ním byl i v Pákistánu po americké invazi do Afghánistánu.
V době dopadení Usámy bin Ládina byl jeho syn patrně v domácím vězení v Íránu. Později si podle záběrů, které získala americká CIA, vzal dceru organizátora pumových útoků na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii z roku 1998.
V roce 2014 oznámil šéf al-Káidy Ajmán Zavahrí, že se Hamza oficiálně stal členem organizace, a očekávalo se, že v budoucnu stane v jejím čele. Jeho jméno mělo do al-Káidy nalákat bojovníky z jiných teroristikých organizací, hlavně z Islámského státu.
Informace o Hamzově smrti se objevily už v minulosti. Původně americké úřady předpokládaly, že byl zabit společně se svým otcem při zátahu v Abbottábádu. Před dvěma roky zase podle některých představitelů amerických tajných služeb selhal pokus o jeho likvidaci, píše The New York Times.