Biden zrušil Trumpovy regulace imigrace a staveb federálních budov

3 minuty
Události ČT: Biden mění imigrační politiku USA
Zdroj: ČT24

Americký prezident Joe Biden ve středu zrušil několik ustanovení, které během své vlády zavedl jeho předchůdce Donald Trump. Jedná se o imigrační zákaz pro rodiny občanů USA, kteří v zemi žijí, nebo o dekret o architektonické preferenci „řecko-římského stylu“, týkající se vzhledu federálních budov. Informoval o tom zpravodajský server Politico. Podle něj Biden rovněž ocenil spolupráci s republikány při schůzi o dodávkách zdravotnického vybavení.

Biden v prohlášení ke zrušení imigračního zákazu uvedl, že Trump svým nařízením blokoval žadatele o takzvané „zelené karty“, které cizinci využívají k dlouhodobým pobytům v USA, a pracovníky ze zahraničí. Omezení podle prezidenta nijak „nevede k dalšímu přínosu v prosazování zájmů Spojených států“.

„Zákaz naopak ubližuje Spojeným státům, protože brání jistým rodinným příslušníkům občanů USA a místním stálým obyvatelům, aby se zde shledávali. Ubližuje to také jednotlivcům, kteří dostali příležitost k tomu, aby mohli žádat o imigrační víza,“ píše se v prohlášení.

Trumpova administrativa dříve považovala zákaz za nezbytný k tomu, aby „ochránila americké zaměstnance a pracovní trh v rámci koronavirové pandemie“, uvádí Politico. Podniky a firmy v minulých týdnech vyjádřily obavy nad tím, že Biden a jeho vláda dosud nepromluvili o žádných plánech na odstranění imigračního zákazu.

Trump zmrazil vydávání některých víz před rokem a v průběhu roku jej pak prodloužil a rozšířil. Platit měl do letošního března. Ukončeno bylo i vydávání zelených karet. Podle asociace imigračních právníků jen kvůli dočasnému zákazu udělování víz pro rodinné příslušníky nemohlo do USA vycestovat asi 120 tisíc lidí, uvedla agentura AP.

Biden nicméně zatím ponechal v platnosti například omezení pro vydávání víz sezonním pracovníkům, které má vypršet na konci března. Prezident už od svého lednového nástupu do Bílého domu reviduje imigrační politiku po čtyřletém působení Trumpa, který učinil z tvrdého postoje k přistěhovalectví jedno ze svých zásadních témat. Mimo jiné prostřednictvím tří exekutivních příkazů nařídil přezkoumání azylových postupů na americko-mexické hranici a imigračního systému.

Klasická architektura měla uctít „antičnost demokracie“

Zrušení se rovněž dočkalo Trumpovo ustanovení, jež označovalo některé vládní federální budovy za „ošklivé“ a upřednostňovalo klasickou architekturu před brutalismem a moderními architektonickými styly. Trump nařízení vydal v prosinci, jeho administrativa pak prosazovala budovy s vizáží řecko-římského stylu jako „důležitou poctu antičnosti demokracie“.

Nařízení, které Trump podepsal v posledních dnech svého prezidentského mandátu, se setkalo s odsouzením ze strany architektů. Ti ho popisovali jako „esteticky krátkozraké“, přestože ho úřady příliš nevynucovaly, tvrdí Politico.

„Jsme zděšeni rozhodnutím administrativy, že takto přístupuje k oblasti designu,“ uvedl tehdy šéf Amerického institutu architektů Robert Ivy.

Bylo to jako za starých časů, popsal jednání s republikány Biden

Americká hlava státu rovněž ocenila středeční schůzku v Oválné pracovně s republikánskými i demokratickými zákonodárci. Označila ji za „velmi produktivní“. „Byla to jedna z nejlepších schůzek, co jsme kdy měli. Bylo to jako za starých časů, lidé byli na jedné straně,“ okomentoval jednání Biden.

Jednání představovalo malou ukázku spolupráce obou politických stran, po které Biden volal již od začátku svého mandátu, uvádí Politico s tím, že prezident věří, že mu kooperace pomůže při sjednocování národa. Ten zůstává rozdělený po čtyřech letech rivalství. Soupeření se nicméně Bidenovi v prvních týdnech jeho prezidentství vyhlo, protože bylo „zaneprázdněno“ druhým pokusem o Trumpův impeachment a odporem republikánů vůči exprezidentově navrhovanému plánu ohledně koronavirových opatření.

Prezident a viceprezidentka Kamala Harrisová se během schůzky setkali s osmi senátory a třemi členy Sněmovny reprezentantů. Na jednání rozebrali sporné dodávky, které způsobily nedostatek ochranného vybavení a technologie pro zdravotníky, kteří pracují v nemocnicích během koronavirové pandemie.

Senátor John Cornyn a poslanec Michael McCaul popsali setkání jako „velmi dobré“ a „velmi pozitivní“. „Prezident byl velmi vnímavý, stejně jako viceprezidentka,“ řekl po jednání Cornyn.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 2 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 6 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 7 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...