Biden jedná o velkých investicích. Chce je prosadit, dokud demokraté ovládají Kongres

8 minut
USA: Bidenovy investiční plány
Zdroj: ČT24

Americký prezident Joe Biden se snaží prosadit své velké investiční plány – do infrastruktury a do podpory rodin – za více než čtyři biliony dolarů. Ve středu proto jednal se špičkami opoziční, Republikánské strany, ve čtvrtek má jednat s některými jejími senátory. Experti však očekávají, že ve stranicky rozděleném Kongresu se nakonec tyto plány pokusí schválit jen hlasy zákonodárců za Demokratickou stranu.

Obecně se Biden vždy dozví, že republikáni souhlasí s potřebou těchto infrastrukturních projektů i s podporu amerických rodin, ale vždy se to „zasekne“ na konkrétních záležitostech z jedné či druhé strany, řekl o dosavadních jednáních zpravodaj ČT v USA David Miřejovský.

Připomněl, že před čtyřmi lety přišel také tehdejší republikánský prezident Donald Trump s velkým infrastrukturním plánem, s nímž demokraté obecně souhlasili. I on chtěl utratit až dva biliony dolarů, ale pro různé osobní animozity z plánu nakonec nic nebylo. 

Biden je však nyní v lepší pozici, protože může své projekty prosadit jen vahou demokratických zákonodárců. Republikáni projekty odmítají, hlavně kvůli tomu, že jsou podmíněny zvýšením daní. 

Miřejovský zmínil, že proti infrastrukturnímu plánu se zatím stavějí i někteří centrističtěji zaměření demokratičtí zákonodárci. Bojí se příliš velkého zadlužování, chtěli by škrtat některé projekty, aby to stálo méně peněz.

Komentátoři však očekávají, že tito rebelující kongresmani nakonec ustoupí, najdou projekty pro své státy a plán podpoří. Ostatně při těchto vyjednáváních byl Biden i v minulosti velmi zručný. 

Současný prezident se vše snaží rychle prosadit ještě v první části svého funkčního období. Očekává se totiž, že na podzim příštího roku by mohli demokraté v kongresových volbách ztratit svou dosavadní těsnou většinu v Senátu (50:50, ale s možností využít při rovnosti hlasu viceprezidentky Kamaly Harrisové), možná i ve Sněmovně reprezentantů (zde drží převahu sedmi hlasů).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 23 mminutami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 3 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 3 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 4 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 7 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 8 hhodinami
Načítání...