Bělorusko zakázalo dovoz výrobků automobilky Škoda Auto, německé firmy Liqui Moly, která nabízí motorové oleje, a společnosti Beiersdorf, vlastníka řady kosmetických značek včetně Nivey, informovala běloruská vláda na svém webu. Hlavní body zveřejněného nařízení nabydou účinnosti po deseti dnech od oficiálního zveřejnění dokumentu a seznam zakázaných výrobků bude platný šest měsíců, upřesnila vláda.
Bělorusko zakázalo dovoz výrobků Škody Auto či kosmetiky Nivea
Vláda krok vysvětlila potřebou zabezpečit národní zájmy a uvedla, že přikročila k rozhodnutí s přihlédnutím k „nepřátelským krokům vůči běloruskému národu“.
Škoda Auto v lednu oznámila, že nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se turnaj bude konat v Bělorusku. Vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera tehdy sdělil, že pro automobilku je důležité dodržovat, chránit a prosazovat všechny předpisy, které ochraňují lidská práva.
Podporovat mistrovství v Bělorusku, kde režim Alexandra Lukašenka tvrdě postupoval proti demonstrantům, odmítly i firma Liqui Moly a výrobce kosmetiky Nivea, informoval server Meduza. Běloruský kabinet však ve zveřejněném prohlášení nezmiňuje, že by jeho rozhodnutí souviselo s výhradami uvedených firem proti mistrovství.
Za prodej hrozí konec činnosti
Pokud běloruské úřady odhalí zakázané výrobky při jejich dovozu, nařídí jejich vrácení. Osobám, které by tyto produkty prodávaly v obchodních centrech, na trzích, veletrzích, výstavách či na internetu, bude nařízeno ukončení činnosti, upřesňuje dokument.
Zákaz se však nevztahuje na situaci, kdy si výrobky pro vlastní spotřebu přivezou občané Běloruska, a na dopravní prostředky, které mají registraci v členských zemích Eurasijské ekonomické unie, a také dopravní prostředky „dočasně importované“ na celní území Eurasijské ekonomické unie, kam vedle Běloruska patří také Rusko, Kazachstán, Arménie a Kyrgyzstán.
O organizaci letošního mistrovství v ledním hokeji se měly původně podělit Minsk a Riga. Rada Mezinárodní hokejové federace (IIHF) nakonec ale kvůli napjaté společensko-politické situaci v Bělorusku po loňském kontroverzním znovuzvolení prezidenta Lukašenka rozhodla, že mistrovství se v Bělorusku hrát nebude. Celý šampionát se místo toho uskuteční pouze v Rize od 21. května do 6. června.
Bělorusko v loňském roce zachvátily hromadné protesty poté, co ústřední volební komise v srpnu ohlásila vítězství dlouholetého vůdce Lukašenka. Běloruská opozice i široká veřejnost považují volby za zmanipulované, neuznala je ani řada států a organizací včetně Evropské unie. Proti protestujícím tvrdě zasahovaly bezpečnostní složky. Tisíce lidí čelily bití, několik osob v souvislosti s protesty a zákroky policie zemřelo.
Běloruský kabinet v pátek upřesnil, že obchodníci, kterým k datu nabytí účinnosti nařízení zbyde neprodané zboží, mají povinnost prodej zakázaných výrobků pozastavit a ve lhůtě pěti pracovních dní provést jejich inventuru. Do dalších pěti pracovních dní pak musejí soupis ve dvou exemplářích dodat daňovému úřadu a v průběhu 60 kalendářních dní zajišťovat označování těchto výrobků „speciálními kontrolními symboly“. Po označení zbylého zboží mohou podnikatelé pokračovat v „uskutečňování“ obchodu, uvedla vláda.