Bašír si musí dávat pozor, kam vkročí

Peking – Súdánský prezident Umar Bašír přiletěl do Číny na pozvání tamního prezidenta. Měl sem přitom dorazit už v pondělí, jeho letadlo se ale obávalo přeletu nad zeměmi, které jsou členskými státy Mezinárodního trestního soudu, a tak se vrátilo do Íránu. Na Bašíra je totiž vydán zatykač za zločiny v západosúdánském regionu Dárfúr. Jeho návštěva v Číně vyvolala protesty aktivistů za lidská práva.

V neděli Bašírovo letadlo odstartovalo z íránské metropole Teheránu, kde se kontroverzní súdánský vůdce účastnil konference o boji proti terorismu. Po několika hodinách se ale vrátilo zpátky. „Prezidentské letadlo doletělo v neděli nad Turkmenistán, ale poté zvolilo novou trasu,“ informovalo súdánské ministerstvo zahraničí. 

Bašír si totiž musí dávat velký pozor, kam jede, protože je na něj vydán mezinárodní zatykač. Pokud by vkročil na území státu, který je signatářem dohody mezinárodním trestním tribunálem, sklapla by nad ním klec. Jenže toho se v Číně bát nemusí, protože Peking dohodu nepodepsal. 

Bašír zde byl podle agentur velmi vřele přijat, zítra se má setkat s čínským prezidentem, naplánovanou má i schůzku s druhým nejmocnějším čínským politikem Wu Pang-kuem a s vicepremiérem Li Kche-čchiangem. 

Čína si za přijetí mezinárodně stíhaného Bašíra vysloužila kritiku. „Nadále jsme proti pozvání… politika obviněného ICC. Apelujeme na Čínu, aby se přidala k tlaku na Súdán a přiměla ho spolupracovat s ICC,“ prohlásila mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová.     

ICC Bašíra trestně stíhá za zločiny, jichž se údajně dopustil v západosúdánském regionu Dárfúr. Od roku 2003 tu podle OSN zahynulo 300 tisíc lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Velkou část uhlí a plynu může dle analýzy nahradit geotermální energie

Nová zpráva analytické společnosti Ember ukazuje, že technologický pokrok v oblasti hlubinného vrtání má potenciál proměnit geotermální energii z okrajového v jeden z hlavních zdrojů energie. Mohla by poskytnout stabilní, neustále dostupnou alternativu k fosilním palivům za méně než sto eur za megawatthodinu – což je cena elektřiny z uhlí a plynu.
Právě teď

Ministři obrany zemí NATO jednají o pomoci Ukrajině

Ministři obrany zemí Severoatlantické aliance mají v Bruselu jednat o další vojenské pomoci Ukrajině, obranných výdajích jednotlivých zemí Aliance i posílení její role v oblasti Arktidy. Organizace ve středu oznámila zahájení mise Arctic Sentry (Arktická stráž). Česko bude na schůzce poprvé zastupovat nový ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD).
08:55Aktualizovánopřed 3 mminutami

Japonská premiérka se po volebním triumfu zaměří na diplomacii i obranu

Oživení ekonomiky a pevnější obranu si jako hlavní cíle vytyčila konzervativní japonská premiérka Sanae Takaičiová. Cestu k naplnění těchto ambicí jí otevírá přesvědčivá výhra ve volbách do dolní komory parlamentu. „Železná lady“ z Tokia prosazuje i sebevědomější zahraniční politiku – ovšem k nelibosti Číny, která na její zemi vyvíjí diplomatický i hospodářský nátlak kvůli Tchaj-wanu. Jako jednu z prvních změn chce vláda prosadit vývoz zbraní – japonští výrobci by pak konkurovali Jižní Koreji, která pronikla mezi největší světové exportéry.
před 1 hhodinou

Podlézat Trumpovi byla chyba. Chce se zapsat do učebnic, tvrdí oceněný vědec

Starý řád končí a nový ještě neexistuje – tvrdí expert na zahraniční politiku Michal Smetana z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Je čerstvým laureátem Ceny Neuron pro nadějné vědce a ve své práci zkoumá, jak lidé reagují na hrozby a jak funguje strach. Současná doba podle něj přeje autoritářským osobnostem typu Donalda Trumpa. Další vývoj mezinárodní politiky se teď prý nedá vůbec předpovídat – může vést k většímu ozbrojenému konfliktu, ale i k menším střetům, po kterých se společnost adaptuje na nový systém.
před 2 hhodinami

Na severu Evropy sílí úvahy o atomové bombě

Obavy z Ruska spolu s hrozbami Bílého domu kvůli Grónsku přiživily v severských zemích myšlenky na zapojení do jaderného odstrašení. Finsko už dříve signalizovalo ochotu přepravovat atomové bomby přes své území a Švédsko si přeje, aby ničivý arzenál měly „zdravé“ evropské demokracie. V tomto ohledu jedná o spolupráci s Francií a Velkou Británií. Vlastní atomovou zbraň si kvůli stávajícím smlouvám a vysokým nákladům nordický region nepořídí, míní expert Vlastislav Bříza. Za realističtější scénář považuje jejich sdílení.
před 3 hhodinami

Po požáru výškového domu v Berlíně zemřelo dítě

V Berlíně ve středu večer vypukl požár ve výškovém domě. Oznámili to hasiči, kterých na místě zasahovalo asi 170. V důsledku požáru zemřelo jedno dítě, další dvě osoby musely být resuscitovány. Jejich stav zatím není znám, napsala ve čtvrtek agentura DPA. Úřady o celkovém počtu zraněných dosud neinformovaly, ani o počtu bytů, které jsou neobyvatelné.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Sněmovna reprezentantů USA odhlasovala zrušení cel vůči Kanadě, na řadě je Senát

Americká Sněmovna reprezentantů v noci na čtvrtek těsnou většinou odsouhlasila rezoluci, která chce zrušit dovozní cla prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě. Napsala to agentura AP, podle níž jde o vzácný, i když převážně symbolický projev nesouhlasu s agendou Bílého domu. Usnesení nyní zamíří do Senátu a po případném schválení k Trumpovi, který jej s největší pravděpodobností vetuje. Trump už v reakci republikánským zákonodárcům v obou komorách pohrozil neurčitými následky, pokud se pro návrh vysloví.
před 7 hhodinami

Podezřelou z masové střelby v Kanadě je místní obyvatelka, oznámila policie

Podezřelou z masové střelby v obci Tumbler Ridge na západě Kanady je místní osmnáctiletá obyvatelka, uvedla ve středu na tiskové konferenci policie. Podle ní dívka zastřelila osm lidí, včetně své matky, nevlastního bratra, učitelky, pěti studentů střední školy a nakonec i sebe. Původně policie mluvila o celkem deseti mrtvých. Jaký byl motiv činu, zatím stále není zřejmé.
před 10 hhodinami
Načítání...